افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

رستوران زیرین نام رستورانی جاه طلبانه از نظر معماری و ایده پردازی میباشد. کلمه “ UNDER “ در زبان نروژی دو معنا دارد، پایین و شگفت انگیز. با ما همراه باشید تا ” زیرین ” اولین رستوران زیرآبی اروپا و بزرگترین آنها در دنیا را بهتر بشناسیم.

در شهر “ Lindesnes “ در جنوبی ترین خطوط ساحلی نروژ، جایی که طوفان های دریایی شمالی و جنوبی با یکدیگر طلاقی میکنند این پروژه منحصر به فرد واقع شده است.

گونه های دریایی متنوعی در این منطقه رشد میکنند. با همین هدف این رستوران به عنوان محیطی برای زیست شناسان و اقیانوس شناسان، به منظور انجام تحقیقات مورد استفاده قرار میگیرد.

رستوران زیرآبی در ساحل جنوبی نروژ در شب با نورپردازی خلاقانه

ساختمان با معماری خلاقانه در کنار جاده ساحلی و فرو رفته در آب

سازه بتنی ( بدنه ) رستوران زیرین

شهر “ Lindesnes “ برای تغییرات ناگهانی آب و هوایی معروف است. به همین دلیل رستوران یک سازه بتنی به طول 34 متر است که به وسیله بولت فولادی به صخره های زیرین متصل شده و به درون آب منتهی میشود تا اینکه در عمق 5 متری زیر آب  آرام میگیرد. این سازه در مقابل امواج خشن و شرایط جوی نامساعد بسیار مقاوم است.

در عین حال سازه بتنی به نوعی ساخته شده که به طور کامل با محیط دریایی اطراف هماهنگ میشود. بدنه بتنی در طول زمان به مانند صخره مصنوعی پذیرای جلبک های دریایی و صدف ها خواهد بود.

ساختمان بتنی در حاشیه ساحل صخره ای و در میان امواج خروشان

ساختمان بتنی در حاشیه ساحل صخره ای

ورودی رستوران زیرین

در هنگام رسیدن به ساختمان، خشونت و صدای امواج بر تن صخره ها جای خود را با ورود به راهرو اصلی به آرامشی عمیق میدهد. این راهرو با چوب بلوط دیوارپوش شده است. کم کم و با پایینتر رفتن از پله ها، فینش خشن و طبیعی بلوط به همراه بوی اغواگر چوب طبیعی کم میشود.

ورودی ساختمان بتنی زیرآبی در کنار ساحل صخره ای با پوشش چوب بلوط

پله های رستوران زیرین از چوب بلوط با نرده فولادی تیره رنگ و دستگیره برنجی طراحی شده اند. کم کم با پایینتر رفتن دیوار پوش بلوط جای خود را به پوششی پارچه ای میدهد. طراحی داخلی رستوران حسی استقبال گر توام به ترس و اسرارآمیز بودن را الهام میبخشد.

راه پله با کفپوش بلوط و نرده فولادی تیره و دستگیره برنجی

فضای خوش آمد گویی رستوران زیرین

در پایین پله ها و در فضایی پاگرد مانند، محل انتظار و خوش آمد گویی طراحی شده است. با استعاره به سفر خورشید به پایین، با استفاده از پارچه های سفارشی به رنگ های گرم که بر روی پنل های آکوستیک روکش شده اند و نورپردازی زیرکانه ، حس غروب بر روی آب در افراد تداعی میشود.

فضای نشیمن با نورپردازی خلاقانه و دیواره آکوستیک

با نزدیک شدن به فضای پایین رستوران زیرین و محل قرار گرفتن میزها رنگ پوشش سقف از طیف های صورتی، نارنجی، سبز دریایی به آبی تاریک متمایل میشود.

بافت های ظریف و نامحسوس پوشش سقف، حسی متین و با وقار را به ساختمان میبخشد.

فضای رستوران با میز و صندلی چوبی و نورپردازی خلاقانه ودیواره چوبی

شیشه ای بزرگ ساختمان را قطع میکند و از بالا تا بخشی از دریا ادامه پیدا میکند.این پنجره شیشه ای همگرائی دریا و اتمسفر را با تصویر رقص امواج در بیکران باد به خوبی نمایان میکند.

پنجره زیرآب با گلدان دکوری

رستوران

در پایین ترین قسمت و در جایی که ساختمان با بستر دریا یکی میشود، میزها با ظرفیت 40 نفر قرار دارند.

اینجاست که چشم معروف رستوران زیرین قرار دارد، شیشه ای با 11 متر عرض 3.5 متر ارتفاع که مابین میهمانان و دریا قرار دارد و جلوه ای بی بدیل از زیبایی بستر و حیات جانوری آن را به رخ میکشد.

پنجره عظیم زیرآبی در رستوران

منظره پنجره در طول فصول و همچنین روز و شب تغییر میکند. برای مثال رنگ آب از آبی کبود در فصل زمستان به سبز یاقوتی در فصول گرم تغییر میکند.

سیستم نورپردازی پیچیده رستوران ” زیرین ” رفلکت نور از پنجره را به حداقل میرساند تا منظره دریا به بهترین نحو نمایان باشد.

360 لامپ ال ای دی در صقف کارگذاری شده که به طور نامحسوس نور محیط را کنترل میکنند. این لامپ ها با سنسورهایی در بیرون و درون ساختمان در ارتباط هستند و نور خود را با شرایط متفاوت هماهنگ میکنند.

رستوران زیرآبی به همراه میهمان و گارسون در حال سرو شراب

همچنین لامپ هایی در بستر دریا کار گذاشته شده است تا در ساعات تاریکی با نور مصنوعی آبزیان را جذب رستوران ” زیرین ” نمایند.

[aparat id=”7XDJb”]

رستوران ” زیرین ” با 500 متر مربع زیربنا توسط گروه خلاق و پیشرو معماری ” Snohetta  ” طراحی شده است.

وبسایت طراح : https://snohetta.com

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 4 / 5. تعداد امتیار ها 2

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟