افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

فنگ شوی یک فلسفه و هنر باستانی برای قرار گیری مناسب هر وسیله در محیط پیرامون است که خاستگاه آن به قاره آسیا ، به صورت جزئی تر به سرزمین چین باز میگردد . فنگ شوی  (( feng shui )) در دایره لغت به معنی” باد و آب” است ، یعنی به گونه ای از حرکت باد ، آب و سایر عناصر مادی نظیر نور ، گیاه ، رنگ و … استفاده کنیم که جذب و جریان انرژی مثبت را در زندگی خود احساس کنیم .

انرژی به صورت گسترده در کیهان وجود دارد ؛ قواعد فنگ شوی این فرصت را فراهم می کند تا بالاترین جریان انرژی در روند زندگی فرد حاکم شود که این انرژی مثبت به طور غیر مستقیم به اطرافیان و خانواده نیز منتقل می شود  . هدف اصلی استفاده از این قواعد رسیدن به نقطه تعادل در زندگی و فضای کاری ،  بالابردن پتانسیل فردی برای کامیابی در تمام سطوح است .

در فرهنگ چینی معتقد هستند که جهان از پنج  عنصر تشکیل شده است که عناصر پنجگانه فنگ شوی نامیده می شوند ؛ بین این عناصر میبایست تعادل کاملی برقرار باشد زیرا ضعف یکی از این عناصر چرخه انرژی محیط را یر هم می زند و ایجاد مشکل می کند .

5 عنصر اصلی علم فنگ شوی که در جذب و کیفیت انرژی تاثیر به سزایی دارند به شرح زیر است  :

 

چرخه 5 عنصر تشکیل دهنده ی فنگ شویی که بهتر است در همه اتاق های خود برای افزایش انرژی مثبت داشته باشید

 

  • آب : این عنصر جاذب ثروت است و آرامش و برکت را در زندگی جاری می کند .
  • خاک : منشا اصلی همه عناصرخاک می باشد ؛ جلوه گر مقاومت و ایستادگی است و نقش تکیه گاه را دارد .
  • آتش : نمایانگر هیجان، احساسات و انرژی بالا است .
  • چوب : سمبل رشد و ترقی و نمود زنده دلی ، حیات و سلامتی است .
  • فلز : خصلت اصلی این عنصر تمرکز و بهره وری است و آن را مظهر قدرت ،ثروت و موفقیت می دانند .
عناصر رنگ شکل جهت مساعد
عنصر آب مشکی /  آبی تیره منحنی شمال
عنصر خاک زرد / کرم مربع مرکز –شمال شرق – جنوب غرب
عنصر آتش قرمز / نارنجی مثلث جنوب
عنصر چوب سبز / آبی روشن مستطیل شرق – جنوب شرق
عنصر فلز سفید / نقره ای دایره غرب – شمال غرب

دو اصل ضروری در فنگ شوی :

یین و یانگ دو اصل لازم در آیین می باشد که ” یین ” سمبل زنانگی  و ” یانگ ” سمبل مردانگی است ،در این اصل باید بین تضاد  این دو سمبل که منجر به همبستگی می شود ، تعادل حاکم باشد ، نماد یین و یانگ دایره ای متشکل از دو بته جقه که دایره ای با رنگ متضاد در دل خود دارند .

قرار گرفتن تمامی اجزای هستی به صورت زوج در کنار یکدیگر مانند نر و ماده جوان و پیر سرد و گرم مهر تاییدی بر این نظریه می باشد . با استفاده از این اصل یعنی قرار گرفتن دو قطب متضاد که مکمل هم هستند تعادل در جهان هستی بر قرار می شود .

 

 

بعنوان مثال ، برای اینکه اتاق خواب فضای گرم و دعوت کننده داشته باشد باید انرژی یین در فضا وجود داشته باشد ، در عین حال برای حضور اصل مکمل یانگ، در اتاق خواب از ترکیب رنگ روشن و تیره در کنار هم استفاده کنید .

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای فنگ شوی در “دکوراسیون خانه” است که شامل چیدمان کلی لوازم منزل، رنگ‌ها و استفاده‌ از برخی لوازم خاص مانند گلدان و آینه و محل قرارگیری آن‌ها است.

در نگرش فنگ شوی با رعایت چند اصل ساده در دکوراسیون و چیدمان خود می توانید انرژی مثبت را در منزل خود جاری کنید ؛ در این مطلب شما را با چند اصل این آیین آشنا می کنیم .

چند ایده ی کاربردی در آیین فنگ شوی:

به هم ریختگی ها را مرتب کنید

مهم‌ترین گام برای شروع ایجاد هارمونی و به جریان انداختن انرژی در فضای خانه از طریق اصول فنگ شوی ، مرتب کردن به هم ریختگی ها و پرهیز از انباشتگی است. در این فرهنگ بر این باورند که مرتب کردن به هم ریختگی ها موجب می‌شود انرژی ، که به آن «چی» گفته می‌شود در خانه منعکس شود . «چی» در این فرهنگ ، صلح و دوستی، ثروت ، سللامتی و خوشبتختی را به ارمغان می آورد .

 

فضای ورودی را گرم و دعوت کننده نشان دهید

وروردی در فنگ شوی به عنوان مدخل انرژی شناخته می شود ، درب ورودی منزل شما باید به راحتی باز و بسته شود و به عنوان حفاظ و حصار فضای شما باشد در نتیجه بهتر است از متریال های مقام استفاده شود و ترجیحا از جنس شیشه نباشد .

 

اولین فضای گرم و دعوت کننده خانه ورودی خانه میباشد ، یک نشیمن کوچک و یک کنسول تزیین شده با گل های طبیعی فضا را دلنشین تر نیز می کند

با گیاهان، طراوت و سرزندگی را به محیط ببخشید

گیاه طراوت و شادابی را درزندگی شما به جریان می اندازد . با توجه به جدولی که شرح عناصر پنجگانه فنگ شوی بود جهت مناسب قرار گیری گیاه و سبزینگی که زیر شاخه عنصر چوب است شرق و جنوب شرقی می باشد ، البته این بدان معنا نیست که در جهت های دیگر شما امکان استفاده از این عنصر را ندارید بلکه در این چرخه هر 5 عنصر با هم معنا پیدا می کنند  به شرط آنکه خللی در جریان انرژی مثبت  عناصردیگرایجاد نشود .

 

 

گیاهان محبوب در علم فنگ شوی گیاهانی با برگ های پهن و بزرگ مانند گیاه برگ موز و دسته ی گیاهان تصفیه کننده هوا مانند نخل بامبو ، سرخس برگ شمشیری ،گیاه اژدها (دراسینا مارگیناتا) ، آگلونما و … می باشند .

 

نور و هوا را به جریان بیندازید

به طور معمول در فضاهایی که نور کم است انرژی مثبت جریان نداشته و ایجاد پژمردگی میکند. در آیین فنگ شوی اصلی ترین منبع نور، نور طبیعی  میباشد در صورت کمبود نور می توانید از نور مصنوعی همچون شمع و آینه و اشیای شیشه ای استفاده کنید تا با انعکاس نور فضا را روشن سازید . پنجره ا را باز کنید تا هوا (باد) در جریان باشد و انرژی مثبت را حاکم کند.

 

جسم و روح خود را با رنگ تلفیق کنید

طبق جدول فنگ شوی برای هرعنصری طیف رنگی خاصی در نظر گرفته شده است که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد. رنگ ها را باید متناسب با انرژی ای که می خواهید در اتاق خود به جریان بیندازید انتخاب کنید .

 

 

به عنوان مثال رنگ سفید مختص به عنصر فلز است که این رنگ نماد پاکی و خلوص می باشد . جهت در نظر گرفته شده برای این عنصر غرب و شمال غربی است که شما می توانید آن را با تمامی رنگ ها ترکیب کنید .

 

 

رنگ ارغوانی رنگی بین بنفش و قرمز است که در طیف رنگ های عنصرآتش قرار می گیرد ، درآیین فنگ شوی جهت شانس این رنگ جنوب می دانند و سمبل شکوه و تجلی است .

 

 

در نظر داشته باشید هر 5 عنصر را بهتر است در همه ی اتاق های خود با رعایت جهت ذکر شده در کنار هم چیدمان کنید  .

از المان های دکوراتیو شاخص فنگ شوی استفاده کنید

 

آینه

آینه علاوه بر اینکه به عنوان عنصر تزیینی در فضا استفاده می شود کاربرد های دیگری نیز دارد به عنوان مثال آگر آینه در جای مناسبی نصب شود با ایجاد “توهم بعد” فضا را بزرگتر و روشن جلوه می دهد .در فرهنگ فنگ شوی آینه ها نمادی از انرژی عنصر آب هستند چینی ها معتقدند که قرار گرفتن آینه در شرق سلامتی و در جنوب شرقی ثروت را به ارمغان می آورد .به طور کلی محل قرار گیری آینه ها باید به گونه ای باشد که بازتاب نظم و زیبایی و طراوت باشد .

طبق جدول بالا آینه نباید در قسمت جنوبی فضای خانه قرار گرفته شود چرا که قسمت جنوبی خانه عنصر آتش دارد و با آینه که از انرژی آب بهره می برد همخوانی ندارد .

 

بادزنگ

یکی از مرسوم ترین ابزار های فنگ شوی بادزنگ ها هستند که سازو کار آن به این گونه است که  توسط چند میله معلق که از جنس چوبی یا فلزی هستند با جریان باد به صدا در می آیند .

بادزنگ ها را معمولا در جهت جریان باد در بالکن یا حیاط نصب میکنند البته استفاده از آن در خانه  نیز متداول می باشد  بسته به جنس میله ها جهت مناسب قرار گیری بادزنگ مشخص می شود .

بادزنگ چوبی قرارگیری در شرق و جنوب شرق

بادزنگ فلزی در غرب و شمال غرب

 

کریستال

در فنگ شوی کریستال برای افزایش انرژی استفاده می شوند ، اشکال کریستال ها معمولا اشکال تراش دار هستند اما کریستال های نوک تیز اصلا توصیه نمی شود. جهت شانس این عنصر در جلوی پنجره برای تلالو نور میباشد.

 

مجسمه بودا

اگر سبک زندگی شلوغ و بی‌قرار دارید، حضور بودا در فنگ شوی صلح و آرامش را به خانه می‌آورد و سمبل ثروت و غنا است .

 

مجسمه ی بودا صلح و آرامش را برقرار میکند

 

فنگ شوی به عنوان یک سبک:

با توجه به المان ها و خصوصیات فنگ شوی میتوان آن را همخوان با سبک هایی نظیر مدرن و معاصر دانست .

 

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 2.3 / 5. تعداد امتیار ها 6

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟