افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

راه های دست یابی به طراحی موفق مراکز خرید

راه های دست یابی به طراحی موفق مراکز خرید قابل تامل است. زیبایی و تزئینات محیطی از عوامل بسیار مهمی هستند که موجب جذب مشتریان به مراکز تجاری می شوند. معماری داخلی مراکز خرید تأثیر زیادی بر هیجان بازار و همچنین بر روی تمایل افراد به ماندن در فضا دارد. عناصر معماری داخلی در سنین مختلف بازخورد متفاوتی دارد.

جوانان بیشتر به مقوله زیبایی محیط، تهویه مطبوع و چیدمان فضایی توجه دارند. در حالی که بزرگسالان مکان های نشستن، استراحت و عوامل مربوط به حمل و نقل، مانند مکان قرارگیری پله ها و آسانسورها را جزء اولویت های خود قرار می دهند. طراحی مناسب این عوامل موجب به وجود آمدن تصویر خوبی از مرکز خرید در ذهن کاربران خواهد شد. برای ساختن این تصویر مناسب، وجود مکان هایی که از نظر بصری جذابیت های لازم را دارا باشن برای دطراحی موفق مجتمع تجاری ضروری است.

تصویر یک مرکز خرید با سقف بلند مثلثی شکل و متریال رنگی  آبی و سز و زرد و طوسی و شیشه.
تصویری از یک مرکز تجاری مدرن با سقف بلند مثلثی شکل

صاحبان مراکز خرید بدانند آنچه يک مجتمع تجاری چند منظوره را متمايز و موفق در پاسخ به نيازهای رفتاری مخاطبان می سازد، زيبايی و شكوه بنا و تعدد امكانات مختلفی است، که در نهايت باعث افزايش حس تعلق خاطر مكانی مخاطبين مي گردد. ازین رو استفاده از متریال های مدرن و پیشرفته با تنوع های گوناگون می تواند در جذابیت این عناصر و طراحی موفق مجتمع تجاری تاثیر فراوانی بگذارد.

مرکز خرید دو طبقه  با نورپردازی زیاد که حفاظ های شیشه ای دارد و سقف سفید رنگ.
یک مرکز خرید دو طبقه با متریال رنگ زرد و طلایی و حفاظ های شیشه ای

عناصر اصلی فرایند طراحی فضاهای داخلی

در راه های دست یابی به طراحی موفق مراکز خرید و طراحی فضاهای داخلی فروشگاه ها سه فعالیت دنبال می گردد:

  • شناخت
  • برنامه ریزی
  • طراحی

در مرحله اول یعنی مرحله شناخت، طراح به بررسی کلیه مسائل موثر در طراحی پرداخته، و اطلاعاتی را در رابطه با آن ها جمع آوری میکند. در مرحله دوم یا برنامه ریزی، طراح به تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری از اطلاعات بدست آمده بر می آید. در مرحله سوم، طراح متناسب با اطلاعات به دست آمده و برنامه ریزی های انجام گرفته، شروع به طراحی می نماید.

مرکز تجاری چند طبقه با سقف گنبدی شکل بلند که پله برقی در سمت چپ تصویر و آب نما در وسط آن واقع شده است.
یک مرکز تجاری چند طبقه

شناخت

شناخت مسائل مؤثر درطراحی موفق مجتمع تجاری به طراح كمك می كند تا با آگاهی و در نظر گرفتن كلیه موارد اثرگذار در طراحی، تصمیم گیری کرده و به طراحی مبادرت ورزد. اين مسائل را می توان در چهار قالب كلی در نظر گرفت و بررسی کرد :

  • نیازها و خواسته های بهره برداران فضای فروشگاهی
  • شرايط حاكم بر محیط مورد نظر برای طراحی (وضعیت اقلیمی سايت، نور، ديد به اطراف، دسترسی ها و همسايگان، سازه، تأسیسات موجود و…)
  • امكانات موجود (وضعیت مالی كارفرما، مصالح و امكانات فنی و تكنولوژی موجود در محل و…)
  • نمونه های موجود از موضوع طراحی يعنی فروشگاه (الگوهای سنتی و نمونه های مشابه در حال حاضر)
مرکز خرید مدرن با کف و سقف سفید و مغازه های شیشه ای که مراجعه کنندگان مشغول خرید می باشند.
مرکز تجاری با مغازه های شیشه ای

برنامه ریزی

از روش های رسیدن به طراحی موفق مجتمع تجاری بررسی و برنامه ریزی است. بررسی درست و منطقی معمارانه و طراحی اجزا و در یک فروشگاه، به ایجاد فضایی مطلوب و خلاقانه کمک می کند. این بررسی در جلب رضایت مشتریان و موفقیت یک فروشگاه موثر واقع می شود و در طراحی موفق مراکز خرید موثر است. در این راستا مواردی نظیر ساماندهی بخش های فروشگاه، تعیین مسیر حرکت مشتری، چیدمان قفسه ها، عناصر معماری مناسب، رنگ و بافت مصالح، نور پردازی، تهویه مناسب و پیش بینی تاسیسات خاص، قابل تامل و تصمیم گیری هستند.

فضای داخلی هر فروشگاه در مرحله اول به وسیله عناصر اصلی معماری آن (سقف، کف، دیوار، پله، ستون، در و پنجره) شکل گرفته و تعریف می شود. در مرحله بعد، عرصه بندی و تفکیک عملکرد های داخلی، به کمک قفسه بندی و عناصر تزیینی و مبلمان صورت می پذیرد. تمامی این اجزا و عناصر باید در پیوند و هماهنگی با یکدیگر باشند تا ضمن انتخاب نقش و شخصیتی مناسب برای تک تک آن ها، همگی در وحدتی زیبا و کارا قرار گرفته و یک کل واحد متناسب و شکیل را برای فروشگاه پدید آورند تا طراحی موفق مجتمع تجاری را سبب شود.

مرکز تجاری چند طبقه با سقف گنبدی شکل که یک آب نمای بیضی شکل بزرگ در وسط آن و ستون های جفتی در اطراف آن قرار دارد.
مرکز خرید چند طبقه که در وسط آن آبنمای بیضی شکل قرار دارد

طراحی

روش های رسیدن به طراحی موفق مجتمع تجاری موفق باید آگاهی داشت. با آگاهی از فرایند طراحی می توان با امکان خطای کمتری به طراحی داخلی فروشگاه پرداخت. بدین ترتیب دچار تردید و دوباره کاری نشده و احتمال کسب نتیجه ای بهتر و منطقی تر افزایش می یابد. بنابراین در طراحی داخلی فضاهای فروشگاهی فرایندی ارائه می گردد که در آن، مسیری از کل به جزء پیگیری می شود. ابندا طراح به سازماندهی کلی بخش های فروشگاه و تعیین مسیری برای حرکت مشتریان می پردازد. سپس به طرح عناصر معماری، چیدمان مبلمان داخلی، طراحی جزییات و نور پردازی اقدام می نماید.

دو ساختمان مدرن که که طبقه های مختلف با راهرو در فضای بیرونی به هم متصل شده اند.
دو ساختمان مدرن که با راهرو در فضای بیرونی به هم متصل شده اند

فرهنگ بستر معماری مراكز خريد و رفتار خريد

در روش های رسیدن به طراحی مجتمع تجاری موفق باید به فرهنگ توجه کرد. فرهنگ، مجموعه‌ای از مشخصه‌های بنيادين و نهادينه اجتماعي يک قوم است كه زمينه و بستری برای شكل‌گيری رفتارهای فردی و جمعی است. شناخت فرهنگ و ريشه‌های رفتاری شهروندان، نقش مهمي در ارزيابی نيازهای كيفی و كمی يک معماری پاسخگو و متعهد به خواستگاه مخاطب دارد.

برای طراحی فضاهای معماری متناسب با خواسته‌ها و نيازهای يک جامعه، بايد فرهنگ‌های معماری و شهری آن جامعه بازشناسی شوند. تا بر مبنای ابداعات و فناوری های روز، بهترين طرح ارائه شود. فرهنگ خريد نيز كيفيت اثر متقابل بين مشتری و فضای تجاری است. طراحی مناسب فضاهای تجاری كه كاركرد اصلی شان به نمايش گذاشتن كالاها و فروش آنهاست، در متعالی کردن فرهنگ خريد، نقش بسزايی دارد.

کتابخانه ی بزرگ مدرن با سقف سفیذ رنگ و کف به رنگ چوب و افرادی که در حال مطالعه هستند و مطابق با خواسته آن ها طراحی شده است.
معماری یک کتابخانه چند طبقه به رنگ چوب طبیعی و سقف مدرن سفید رنگ

رفتار مصرف‌كننده و معماری مراكز خريد

یکی از روش های رسیدن به طراحی مجتمع تجاری موفق رفتار مصرف کننده است. رفتار مصرف‌کننده، اهمیت حیاتی در زمینه پیشرفت کسب وکار، از گذشته تا حال داشته است. مهم ترین شرط برای ماندن در شرایط رقابتی مراکز خرید توانایی درک رفتار مصرف کننده و شناسایی استراتژی هاست. ارتباط بین رشته معماری و رفتار مصرف‌کننده عمدتا مربوط به توسعه و اجرای طرح‌های کلی و خاص مراکز خرید، فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌هاست.

طراحی مراکز و واحدهای خرید به طوریکه مشتریان را قادر سازد تا محصولات را با روشی راحت‌تر خریداری کنند، نیاز به ترکیبی از رفتار مصرف‌کننده و دانش معماری دارد. معماران و طراحان باید نسبت به اثر متقابل بين ابعاد انسانی، شعاع و ارتفاع ديد با ويترين نمايش كالا و پيشخوان و محل قفسه‌ها و همچنين مسيرهای عبور و حركت افراد و…، توجه ويژه داشته باشند.

تصویر یه راه پله که در وسظ یک مرکز تجاری قراردارد و دیوارهای شیشه ای که با ابزار آلات به رنگ چوب تزیین شده است.
یک راه پله دارای نور پردازی که بصورت دایره ای درمرکز خرید واقع شده

به جرأت مي‌توان گفت مهم ترین عامل طراحی موفق مجتمع تجاری ادغام علم رفتارشناسی، روانشناسی و معماری در جهت شناخت و پيش‌بينی رفتارهای كنش و واكنشی مصرف‌كنندگان هنگام حضور در فضاهای معمارانه می باشد. با اشراف بر مباحث نظری، فنی و هنری، مي‌توان احتمال حضور مصرف‌كنندگان و تجربه‌های خوشايند آنان در فضا و در نهايت موفقيت مركز خريد را سبب شد.

تصویر یک ساختمان بزرگ مدرن که با متریال سفید رنگ کار شده است و آسمان صاف آبی و آفتابی که مطابق با اقلیم ساخته شده است.
فضای بیرونی یک مرکز خرید با متریال های نوین

متریال های مدرن در روش های رسیدن به طراحی مجتمع تجاری

در راه های دست یابی به طراحی موفق مراکز خرید باید به متریال مورد استفاده توجه کرد. با وجود در نظر گرفتن سلایق متفاوت، در مراکز خرید می بایست بهترین طرح ها و سبک ها در بخش های مختلف اجرا گردد. طراحان و معماران با تجربه و حرفه ای با استفاده از ایده های نوین و اروپایی سعی بر آن دارند، در کنار طراحی شیک از متریال های نوین و دیزاین لاکچری و مدرن به سبک اروپایی استفاده کنند. این موضوع تاثیر بسیاری در زیبایی طراحی اجرا شده در مراکز خرید خواهد داشت.

تصویر یک مرکز تجاری مدرن با متریال سفید رنگ و پله های ضربدری. طبقه اول و دوم کتابخانه می باشد.
راه پله های ضربدری با استفاده از متریال های مدرن

طراحی داخلی مراکز تجاری به سبک مدرن و از پرطرفدار ترین و پر سفارش ترین سبک هایی ست که در سال های اخیر شاهد آن هستیم. برای طراحی موفق مجتمع تجاری مدرن و لوکس بایستی از انواع متریال های به روز و با کیفیت بسیار عالی استفاده نمود. توجه داشته باشید که طراحی خارجی نیز به اندازه طراحی داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. چرا که سهم اصلی در جذب مشتریان و نظر افراد به سوی خود را دارد با سپردن طراحی داخلی به دست افراد متخصص و کارآزموده و خرید متریال های مدرن می توانید بهترین و مورد پسند ترین نتیجه را دریافت کنید.

دیدن این مقاله مرتبط با مراکز تجاری توصیه می شود.

https://www.afrashplus.com/2019/12/18/%d9%86%d9%82%d8%b4-%d9%88%db%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%db%8c-%d8%ac%d8%b0%d8%a7%d8%a8/

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 5 / 5. تعداد امتیار ها 1

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟