افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

8 تأثیر سودمند گیاهان در دکوراسیون داخلی

علاقه انسان به گیاه و طبیعت سابقه تاریخی طولانی دارد که این مورد را می توان به راحتی در خانه های حیاط دار مشاهده کرد. تاثیر سودمند گیاهان در دکوراسیون داخلی بر هیچ کس پوشیده نیست. استفاده از گل و گیاه درطراحی و دکوراسیون داخلی منزل، یکی از تکنیک های مهم طراحی داخلی به شمار می رود.

امروزه علی رغم کاهش متراژ خانه های مسکونی و آپارتمانی شدن، نیاز به مجاورت گل و گیاه از بین نرفته و همین امر باعث گسترش استفاده از گل های آپارتمانی شده است تا بتوانند این محدودیت را جبران کنند.

یک نشیمن با یک پنجره ی بزرگ که یک میز تحریر زیر پنجره قرار دارد و با وسایل و گل دان های رنگی تزیین شده است.
عکس یک نشیمن پرنور پر از گل های سبز طبیعی در گلدان های رنگی

گیاهان المان های طبیعی هستند که پیوندی بین زندگی صنعتی و طبیعت برقرار می کنند و نشاط و سرزندگی و آرامش را به فضای خانه اضافه می کنند. اما این ویژگی تنها علت تمایل استفاده از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی و محبوبیت این المان نیست. تاثیرات متفاوت و مثبت و موثر گیاهان آپارتمانی سبب شده که افراد و ساکنین خانه های آپارتمانی با اهداف مختلفی از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی فضای خانه استفاده کنند که این امر، نقش مهم و موثر این المان را در فضای داخلی منزل و یا ساختمان نشان می دهد.

در زیر به نمونه هایی چند از موارد اهمیت تاثیر گل و گیاه در دکوراسیون داخلی اشاره خواهیم کرد.

یک نشیمن بزرگ با سقف هلالی شد که مبل های زرد و سرمه ای در آن قرار داده شده است و با گل های بزرگ رونده ای تزیین شده است.
یک نشیمن با گل های خیلی بزرگ که برخی رونده هستند و تا سقف ادامه دارند

ایجاد نقطه کانونی در منزل

نقش گل و گیاه در معماری خانه در زمینه ایجاد نقطه کانونی نیز می تواند موثر باشد. گاهی معماری ساختمان به شکلی است که این نقطه مرکزی به‌سادگی قابل تشخیص و ایجاد است اما اگر معماری خانه اینگونه نبود، شما باید با به کاربردن تمهیداتی، نقطه کانونی را در دکوراسیون فضای خود ایجاد کنید. اگر خانه نقطه کانونی نداشته باشد میتوان برای جلب توجه افراد و پرت کردن حواس آن ها از گیاهان استفاده کرد. گیاهان بزرگی مانند نخل، فیکوس و نخل های دراسنا بعلت اندازه بزرگ خود این قابلیت را دارند و به همین منظور از گزینه های همیشگی طراحان داخلی محسوب می شوند.

در صورتی که از این گیاهان در دکوراسیون خانه، با عنوان نقطه کانونی استفاده می کنید کافی است آن را در گوشه دلخواه خود قرار داده و برای تکمیل زیبایی آن، از گیاهانی مانند خزه در گلدان کمک بگیرید. استفاده از گیاهی ماننده خزه به این علت توصیه می شود که توجه را از گیاه اصلی پرت نمی کند.در حقیقت گیاهان با ظاهر نا متعارف، مجسمه هایی به شمار می روند که با گذشت زمان رشد کرده و ظاهری شگفت انگیز به خود می گیرند. همچنین استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه برای پنهان کردن یک منظره نیز مرسوم است. برای مثال می توان از گیاهان برای پنهان کردن تجهیزات الکترونیکی روی دیوار استفاده کرد.

توضیح بیشتر در خصوص نقطه ی کانونی در دکوراسیون داخلی در لینک زیر. https://tookamart.com/mag/%D8%AF%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86/%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C/%D9%86%D9%82%D8%B7%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87/

تصویر ورودی یک خانه که که با گل های بزرگی تزیین شده است و پنجره ی بزرگی در سمت راست و اوپن و دو عدد صندلی در کنار آن واقع شده است.
یک راهرو پر از گل با پنجره ی بزرگ که در رو به باغچه ای سرسبز باز می شود

هوای پاکیزه

علاوه بر نقش گیاهان در زیبایی خانه ما با توجه به مکانیزه شدن جوامع و آلودگی های مختلف هوا، یکی از ساده ترین روش های موثر برای داشتن هوای پاکیزه تر و تصفیه شده، استفاده و به کار گیری گیاهان در دکوراسیون داخلی است. گیاهان با جذب مواد آلاینده و کربن دی اکسید و تولید اکسیژن، به شما هوایی تمیز و قابل تنفس ارائه می دهند و در نتیجه به حفظ سلامتی شما کمک شایانی می کنند.

تصویر یک پاف در کنار یک پنجره که کتابی روی آن واقع شده در اتاقی که با وسایل چوبی ارامش بخش تزیین شده است.
تصویر یک اتاق با گل های طبیعی و نور مناسب که مکان مناسب برای مطالعه می باشد و کتابی روی پاف قرار گرفته است

کاهش صدای مضر و آلودگی صوتی

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه می تواند تا حد زیادی بدون آنکه به چیدمان محیط لطمه بزند، صدا‌های مضر را به خود جذب کند. صدا‌ها در محیط، با برخورد به دیوارها، کف، پنجره ها و حتی مبلمان منعکس می شوند که این امر موجب تشدید صدا شده و در فضا همهمه ایجاد می شود. استفاده از گیاهان تاثیر زیادی در جذب صدا‌های فرکانس بالا دارند. استفاده از گیاهانی مانند فیکوس، نخل دراسنا، اسپاتی‌فیلوم، شفلرا آربوریکلا و فیلودندرون‌های قلبی شکل پیشنهاد شده است. گیاهانی با برگ های کوچک مانند فیکوس نیز در مقابل جذب صدا مقاوم بوده و آن را پخش می کنند، بنابراین محیط داخلی منزل آرامتر و آرامش بخش خواهد شد.

یک نشیمن مدرن با با مبلمان و میز مدرن و دیوارهای طوسی و سفید و استند گل فلزی.
نشیمنی که یک مبل در سمت چپ، چند قاب به دیوار و یک میز پر از گل و یک استند فلزی که گل و وسایل تزیینی در آن قرار دارد

روح بخشی به دکوراسیون داخلی

گیاهان می توانند رنگ های زنده و جذابی را به دکوراسیون داخلی خانه اضافه کنند. رنگ های گیاهان آپارتمانی محدود نیست و برگ ها و گل های آن ها دارای رنگ های متنوع و زیبایی هستند. حتی برگ های سبز گیاهان آپارتمانی دارای طیف متنوعی می باشند. این تنوع زیبا و قابل توجه می تواند زیبایی و رنگ های بیشتری را به دکوراسیون داخلی شما اضافه کند. همچنین می توانید با انتخاب گلدان های جذاب با رنگ ها و فرم های متنوع برای این گیاهان، رنگ و جلوه متفاوتی به دکوراسیون محل مورد نظرتان بدهید.

در صورتی که فضای مورد نظر شما دارای راه پله باشد می توانید با قرار دادن گلدان های زیبا بر روی پله ها نمای خاص و حس و حالی ویژه به آن ببخشید. به علاوه فرم برگ های گیاهان هم در دکوراسیون داخلی تاثیر متفاوتی دارد. برگ های گرد و آویزان نسبت به برگ های تیز و ایستاده تر حس آرامش بیشتری ایجاد می کنند. توجه به این مورد برای ایجاد حس مورد نظر در فضای مدنظر شما، ضروری است و تاثیر مثبتی دارد.

تصویر یک میز چوبی در کنار یک پنجره پر از گل های سرسبز.
یک میز چوبی و یک قفسه چوبی پر از گل کنار پنجره

افزایش عمق محیط

فضا‌های بزرگی مانند لابی ساختمان ها معمولا محیط های راحتی نیستند و افراد با قرار گرفتن در آن ها احساس ناخوشایندی تجربه می کنند. با استفاده از گل و گیاه در منزل و محیط های بزرگ تر، فضا از نظر بصری به بخش های کوچکتری تقسیم می شود که احساس ناخوشایند مذکور را از بین می برد. از دیگر تاثیر سودمند گیاهان در دکوراسیون داخلی می توان به استفاده از آن ها در پارتیشن های جداکننده یاد کرد که فضایی خصوصی را از یک محیط بزرگتر جدا می کند.

نشیمنی سرسبز که در آن یک میز طوسی با صندلی های نارنجی و یک تاب در سمت چپ اتاق واقع شده است.
اتاقی که با گل های سبز طبیعی تزیین شده و یک میز ناهارخوری و یک تاب که از سقف آویزان شده در آن قرار گرفته است

کاهش ارتفاع بصری سقف

قرار گرفتن در محیط هایی با سقف های بلند، باعث می شود که بیننده احساس کوتاهی قد و آسیب پذیری داشته باشد؛ بنابراین استفاده از گل و گیاه در دکور منزل با سقف های بلندتر از حالت معمول، می‌تواند خطای دید ایجاد کرده و فضا را دلپذیر کند.

زیبایی بصری

از دیگر تاثیرات گیاهان در معماری و دکوراسیون داخلی جلوه و زیبایی برگ ها و گل های طبیعی شان است که در نوع خود خاص و منحصر به فرد است. نمای ایجاد شده توسط گیاهان، دکوراسیونی متفاوت ایجاد خواهد کرد که زیبایی آن در ذهن بیننده ماندگار خواهد بود. همچنین می توانید برای تاثیر بیشتر نثش گیاهان در معماری خانه ما گلدان های گیاهان را با المان هایی از قبیل مبلمان، پرده ، دیوارپوش ها و سایر موارد موجود نیز ست نمایید تا دکوراسیون داخلی خاص و منحصر به فردی داشته باشید.

تصویری یک اتاق با کاغذ دیواری طرح برگ و یک میز سفید پر از گل و یک شومینه سفید رنگ که پر از گلدان های کوچک طبیعی می باشد.
تصویر یک شومینه و یک میز که از گل های سبز طبیعی پر شده است

ایجاد پویایی و نشاط

تاثیر سودمند دیگر گیاهان در دکوراسیون داخلی ایجاد حس سر زندگی و نشاط را به انسان می باشد و او را از حالت دلمردگی و روزمرگی زندگی ماشینی خارج می کند. علاوه بر این، حضور گیاهان و نیاز به نگه داری آن ها سبب می شود افراد روحیه مسئولیت پذیری بیشتری پیدا کنند و خود را در قبال نگه داری و سالم نگه داشتن آن ها مسئول بدانند.

 گیاهان آپارتمانی المانی بسیار مناسب برای پر کردن فضاهای خالی و بلا استفاده هستند. این عناصر می توانند با برگ ها و گل های زیبا و جذابی که دارند، به خوبی جلوه دهی کنند و فضای داخلی را از حالت خالی و خلوت بودن خارج نمایند. در صورت استفاده از گیاهان برای این منظور، تناسب ابعاد و ارتفاع آن ها اهمیت زیادی دارد و بهتر است که از نمونه هایی استفاده شود که ارتفاع کافی را داشته باشند. علاوه بر این، گیاهان آپارتمانی می توانند در صورتی که ابعاد و جلوه مناسبی داشته باشند، به عنوان المان محوری و برای نقطه کانونی به کار برده شوند. جلوه گیاه و گلدان آن، نمای زیبا و منحصر به فردی ایجاد خواهد کرد.

دیدن این مقاله مرتبط با گیاهان آپارتمانی توصیه می شود. https://www.afrashplus.com/2020/02/19/%da%af%db%8c%d8%a7%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%aa%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%b2%db%8c%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1/

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 3.5 / 5. تعداد امتیار ها 2

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟