افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

گیاه مناسب تر برای دکوراسیون زیباتر

برای انتخاب و خریداری گیاه مناسب تر برای دکوراسیون زیباتر برای منزل خود باید به نکاتی چند توجه شود، که دراین مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

شرایط زندگی

مانند هر عنصر دیگری در دکوراسیون داخلی، قبل از خریداری گیاهان آپارتمانی، تحقیق ضروری است. برخی گیاهان وقت و هزینه ی زیادی را برای نگهداری نیاز دارند. اگر از آن دسته افرادی نیستید که بتوانید نگهداری از گیاه خود را در اولویت خود قرار دهید، یا اینکه در خانه شما شرایط مذکور مهیا نباشد، می توانید با مشورت و تحقیق، گونه های گیاهی مناسب مکان زندگی خود را انتخاب کنید.

تصویر یک اتاق که یک مبل سفید راحتی در سمت راست و یک صندلی در سمت راست و یک گیاه آپارتمانی بزرگ در گوشه آن در کنار در بالکن واقع شده است.
یک نشیمن با یک مبل راحتی در سمت راست، یک صندلی در سمت چپ و یک گل طبیعی که در گوشه واقع شده

مکانیزم گیاه

بعضی از گونه های گیاهان به دلیل اینکه روند چرخشی برای جذب کربن دی اکسید در روز و انتشار آن در شب دارند، برای فضاهایی مانند اتاق خواب مناسب نیستند. بهتر است قبل از خریداری در مورد این ویژگی گیاه مناسب تر نیز تحقیق و پرس و جو کنید، تا بتوانید به هدف اولیه خود در خرید گیاه که دکوراسیون زیباتر است دست یابید.

شرایط فیزیکی خانواده

افراد در مقابل گیاهان واکنش های متفاوتی را از خود نشان می دهند. نوع های خاصی از گیاهان سبب تشدید آلرژی در افراد می شوند. بنابراین بهتر است در هنگام خرید از فروشنده اطلاعات کافی را بپرسید تا در این زمینه دچار مشکل نشوید. به علاوه برخی گونه های گیاهی سمی هستند و در صورتی که توسط کودکان بلعیده شود، خطرات بالا و مرگباری را در پی دارد. بنابراین اگر در خانه کودک دارید، به این نکته نیز باید توجه ویژه ای داشته باشید که گیاه مناسب سن اعضای خانواده را برای دکوراسیون داخلی زیبا تر خود خریداری کنید.

تصویر یک اتاق مدرن با میز شیشه ای، دیوارهای طوسی، فرش سفید مدرن و گل های آپارتمانی بزرگ.
تصویر یک اتاق مدرن که با گیاهان سبز بزرگ تزیین شده است

شکل و موقعیت نگهداری گیاه

توجه به موقعیت گیاه و اندازه آن نیز از عوامل دیگر ضروری قبل از خرید گیاهان آپارتمانی مورد نظرتان است. بعضی گیاهان به دلیل داشتن برگ های پراکنده و جدا از ساقه به فضای بیشتری نیاز دارند تا برگ های آن ها بدون هیچ فشار و محدودیتی رشد کند. مسلما فضای محدود و کوچک برای آن ها مناسب نیست و به برگ هایشان آسیب می رساند و فضای دکوراسیون شما را بیش از حد مورد نیازتان اشغال کند و از هدف دکوراسیون زیباتر فاصله میگیرید. پس گیاه مناسب تربرای دکوراسیون زیباتر، گیاه با سایز کوچک تر بهتر است.

سه تصویر تزیین شده با گل. شماره یک آشپزخانه ای کوچک با دیوارهای سبز و سینک کوچک. شماره دو اتاث خوابی پر از گیاهان سبز بزرگ و دو پنجره.شماره 3 اتاق غذاخوری با گیاهان نصب شده آویزان به دیوار
سه تصویر که با گل های طبیعی تزیین شده
سمت راست آشپزخانه ای کوچک، تصویر وسط از یک اتاق و سمت چپ غذاخوری

جدید ترین المان گیاهی ارائه شده برای دکوراسیون داخلی، دیوار سبز است که تجربه ای متفاوت و منحصر به فرد را ایجاد می کند. در صورتی که می توانید هزینه کافی برای اضافه کردن این عنصر به دکوراسیون داخلی را بپردازید، حتما این گزینه را در نظر داشته باشید.

یک سینک مربعی شیر مدرن زیر دو پنجره که با گل های سبز تزیین شده است.
یک سینک که در بالای آن پنجره قرار دارد و اطراف سینک و روی پنجره با گل طبیعی مزین شده است

نحوه قراردهی گیاه

راه های متنوعی برای قرار دادن گیاهان آپارتمانی در یک فضا وجود دارد از جمله:

قرار دادن گلدان بر  کف اتاق، قرار دادن گلدان روی پایه های مختلف، آویختن به سقف، نصب گلدان بر دیوار، تلفیق گلدان با سایر اجزای دکوراسیون، استفاده از گلدان به عنوان تابلو، استفاده از گلدان به عنوان دکوری، استفاده از گلدان در نمای منزل و بالکن.

شش گلدان گل که از سف آویزان شده است.
گل هایی که در گلدان های بافتنی از سقف آویزان شده است

گیاهان آپارتمانی

گیاهان سبب ایجاد حس طراوت و تازگی در گوشه و کنار زندگی انسان ها می شود. به دلیل نیاز به نگهداری و مراقبت فراوان صمیمیت و حس مسئولیت پذیری را در افراد خانواده تقویت می کند. گیاه مناسب تر برای دکوراسیون زیباتر در زندگی پرمشغله ی شهری می تواند برای مدتی کوتاهی استرس و اضطراب را از افراد دور کند.

زمانی که گیاهان آپارتمانی در فضای داخلی خانه جای می گیرند، با خود شادابی و انرژی زیادی را به همراه می آورند. چه خوب است که نگهداری از گیاهان همراه با اطلاعات و دانش کافی در مورد نحوه مراقبت از آنها باشد تا سلامت گل و گیاهان نیز تامین شود. به نمونه هایی از گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری آن ها اشاره میکنیم.

تصویر سه کاکتوس کوچک در گلدان های سفید بر روی یک میز چوبی.
سه کاکتوس در گلدان های سفید ساده

کاکتوس

کاکتوس ها از مقاوم ترین گیاهان به شمار می روند. لذا برای افراد پرمشغله و افرادی که به نگهداری از گیاهان هم آشنایی و وقت زیادی هم ندارند مناسب خواهند بود. کاکتوس نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشد اما باید آن ها را برای قسمت‌های نورگیر ساختمان در نظر بگیرید. در ضمن تأسیسات حرارت مرکزی موجود در آپارتمان‌ها روزهای سرد زمستان را هم برای کاکتوس‌ها گرم و دل‌ چسب کرده است.

تعداد بالای گونه‌های گیاهی کاکتوس‌ها با توجه به‌ ظاهر جذاب و متفاوت، سبک زندگی خاص، نگهداری و پرورش آسان در بسیاری از گونه‌ها و گل‌های لطیف و زیبایشان طرفداران زیادی دارند. کاکتوس‌ها در رنگ‌ها و انواع مختلفی وجود دارند. مجموعه‌ای از آن‌ها بر روی یکی از میزهای کوچک کنار سالن نشیمن می‌تواند یک دکوراسیون جذاب را رقم بزند.

گیاه آگلونما در گلدان یشمی روی یک میز چوبی در کنار دو کتاب در یک اتاق با قفسه های چوبی که در قفسه ها نیز گلدان های زیادی وجود دارد.
یک گل آگلونما روی یک میز

آگلونما

آگلونما از گیاهان پر طرفدار و زیبای آپارتمانی محسوب می شود این گیاه به دلیل داشتن برگ‌های انبوه، برای اتاق‌های کوچک و محیط‌های اداری و آپارتمانی بسیار مناسب است و جلوه‌ای زیبا، سبز و با طراوت به فضا می‌دهد. کاشت آگلونما با دیگر گیاهان آپارتمانی در داخل یک گلدان مستطیلی بزرگ، مقایسه جالبی در شکل برگ‌ها ایجاد خواهد کرد و ایده زیبایی برای کاشت گل در منزل است.

رنگ سبز تیره آگلونما می تواند در نزدیکی سایه نیز رشد کند و در حالی که گونه های متنوع تر نیاز به نور بیشتر دارند، پس هیچ یک از گونه های آگلونما را مستقیم در معرض آفتاب قرار ندهید. در تابستان به طور کامل به آن آب بدهید و گیاه را اغلب برای افزایش رطوبت اسپری کنید. در طول زمستان، آبیاری را کاهش دهید، اما اجازه ندهید که گیاه کاملا خشک شود.

تعداد زیادی بامبو در گلدان های شیشه ای.
گیاه بامبو

بامبو

بامبو از گیاهانی است که در قسمت‌های تاریک‌تر و بی‌نورتر خانه شما هم سبز و شاداب می ماند. این گیاه نیازی بـه نور زیادی ندارد و در محیط تاریک و با نور غیرمستقیم خورشید هم به خوبی رشد میکند. علاوه بر این‌ که در فنگ‌شویی هم بـه آن اهمیت زیادی داده می‌شود. بامبو یکی از مناسب‌ترین گیاهان برای آپارتمان اسـت و باید حتماً آن‌ها در آب پرورش بدهید و هر ۲ تا ۴ هفته یک‌بار هم آب آن‌ها عوض کنید و گلدان آن را بشویید.

دو گلدان آلوئه ورا روی یک میز چ.بی در کنار یک شمع و یک صندلی و چند کتاب کوچک.
دو گلدان آلوئه ورا روی یک میز

آلوئه ورا

با نگهداری از این گیاه می توانید هم از زیبایی آن لذت ببرید و هم قابلیت درمانی دارد. نگهداری از آلوئه‌ورا در آشپزخانه‌ یا اتاق نشیمن به معنای داشتن گیاهی جذاب و شیک اسـت، کـه برای درمان زخم و سوختگی هم به‌آسانی بـه کمکتان می‌آید. بهتر اسـت، آلوئه‌ ورا را نزدیک پنجره نگه‌ دارید و به طور منظم بـه آن آب بدهید و بگذارید دو تا سه سانتی‌متر سطح خاک در فواصل آبیاری خشک شوند.

گیاه برگ انجیری بزرگی که در یک نشیمن با مبل های راحتی سفید بر روی یک میز کوچک واقع شده است.
گیاه برگ انجیری در یک نشیمن

برگ انجیری

برگ انجیری گلی مناسب برای منازل و نامناسب برای ادارات و دفاتر و شرکت ها می باشد. هوای گرم و مرطوب برای این گیاه ایده آل آن هاست و تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرند. برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

این گیاه همیشه سبز و بالا رونده است. برگ های پهنی دارد که بریدگی های عمیقی روی آن دیده می شوند. این گیاه ریشه های هوایی دارد که از طریق آن میتواند به اطراف تکیه کند. در ابتدای زندگی برگ قلبی شکل است و بریدگی ها با بالا رفتن سن و به مرور زمان ظاهر می شوند.

رنگ برگ ها سبز تیره هستند که در گیاه بالغ می تواند حتی به طول یک متر هم برسد. در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به غبارپاشی دارد، بهتر است جهت غبار پاشی از آب ولرم و سبک فاقد املاح استفاده شود.

گیاه پوتوس که بر روی یک میز قرار دارد و برگ های آن آویزان شده است. در سمت راست یک صندلی و یک قاب عکس به دیوار است.
گیاه پوتوس روی یک دراور

پوتوس

گیاه پوتوس هم جذاب است و هم بسیار مقاوم و برای راحت بودن رشدش شهرت دارد. آن ها بومی جنگل های جزایر سولومون هستند و قادر به سازگاری با گستره وسیعی از شرایط خارج از زیستگاه طبیعی مناطق گرمسیری خود می باشند. گیاه پوتوس نه تنها می تواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه بسیار برای تصفیه هوا مفید است. همچنبن باعث افزایش رطوبت جو می شود و دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می کنند. بسیار ساده تکثیر می شود و در آب ریشه می زند.

گیاه رونده پوتوس روی یک دیوار طرح اجری سفید پشت یک مبل راحتی طوسی رنگ و تعدادی قاب عکس روی دیوار.
گل رونده پوتوس روی دیوار در پشت مبل راحتی در نشیمن

پوتوس گیاهی رونده و همیشه سبز است. از ویژگی شاخص آن برگ های قلبی شکل و زیبای این گیاه است، رشد زیادی داشته و ارزان قیمت نیز هست. پوتوس ابلق لکه های سفید، کرم یا سبز روشن دارد و طول برگ های قدیمی تر می تواند به 30 سانتی متر هم برسد. پوتوس در شرایط نوری متفاوت بسیار خوب عمل می کند و حتی نور کم را تحمل می کنند، اما نور داخلی متوسط برایش ایده آل است.

این گیاه در بیرون از خانه، در سایه می توانند رشد کنند. باید از نور مستقیم خورشید دوری کنید. از آنجا که تنها قسمت های سبز برگ ها می توانند انرژی ایجاد کنند، برگ ها کمبود نور را با روشن کردن رنگ سبزشان جبران خواهند کرد. برگ های رنگ پریده که مایل به زرد هستند می تواند نشان دهنده نور خیلی کم باشد.

توصیر یک گل ساسنوریا با گلدان کرمی روی یک میز سفید رنگ گرد کوچک.
گل سانسوریا روی یک میز گرد کوچک

سانسوریا

این گیاه همیشه سبز به سایه و خشکی مقاوم است، از این رو نگهداری از آن برای ادارت، کارخانه‌ها و بانک‌ها نیز مناسب است. برگ‌های بلند و کشیده آن باعث شده تا با قرار دادن در کنار ستون ها زیبایی خاصی به محیط بدهد. برگ ها دارای خطوط و نقش های موازی هستند که با رشد گیاه، ارتفاعشان افزایش می یابد. این گیاه به کم آبی مقاوم است. این روزها می توانید مدل های مختلف آن را مثل سانسوریا بافته شده، رنگ زده، لوله ای و … را مشاهده کنید. تکثیر این گیاه نیز بسیار آسان است.

چهارگلدان سانسوریا روی یک میز جلو مبلی مستطیل شکل در جلوی یک مبل راحتی سفید.
چهارگلدان سانسوریا روی یک میز جلو مبلی

گیاه سانسوریا به آب زیاد نیاز ندارد، به گونه‌ای که در تابستان هفته‌ای ۲-۱ مرتبه و در زمستان هر ۲-۳ هفته یک مرتبه آبیاری کافی است. این گیاه به غبار پاشی نیز احتیاجی ندارد. اما میتوانید هر چند وقت یکبار برگ‌ها را شستشو دهید. در صورتی که گیاه بیش از اندازه آبیاری شود، بر روی برگ‌ها زخم‌های قهوه‌ای رنگی بوجود می‌آید و امکان پوسیدن برگ‌ها از قسمت پایین و در نزدیکی سطح خاک وجود دارد. البته تحمل خشکی زیاد نیز باعث چروکیدگی برگ‌ها می‌شود.

دیدن این مقاله مرتبط با گیاهان توصیه می شود. https://www.afrashplus.com/2020/02/19/8-%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d9%88%d8%af%d9%85%d9%86%d8%af-%da%af%db%8c%d8%a7%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84/

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 0 / 5. تعداد امتیار ها 0

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟