افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

7 عنصرطلایی و کاربردی از عناصر اصلی در طراحی داخلی

طراحی داخلی به عنوان یک علم شناخته می‌شود و قواعد خاصی دارد. که در این مقاله هفت عنصر طلایی و کاربردی از عناصر اصلی در طراحی داخلی را مورد آن را بررسی قرار می دهیم.

7 عنصرطلایی و کاربردی از عناصر اصلی در طراحی داخلی: دکوراسیون داخلی فضای نشیمن که دیوار های به طرح بتن دارد،وپنجره ای سرتاسری
طراحی داخلی اتاق نشیمن

عناصر اصلی در طراحی داخلی

طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی متفاوت است. طراحی داخلی یک علم است که به طراحی فضا با هفت عنصر طلایی و کاربردی در ابتدای کار می‌پردازد. در حالی که دکوراسیون داخلی به تزئین فضا با اضافه کردن اسباب و اثاثیه است.

فضای میانی کنارراه پله با نرده های مشکی و میز گرد مشکی کنار راه پله
فضای میانی کنار راه پله

فضا

فضا یکی از مهم ترین شاخص های اصلی طراحی داخلی که به عنوان پایه و اساس کار است. از این رو ضروری است که طراح مسلط به فضای موجود، ابعاد و کاربرد پذیری باشد. فضا به دو نوع تقسیم می شود: فضای دو بُعدی که کف را در بر می گیرد (شامل طول و عرض) و فضای سه بُعدی که فضای زندگی را می سازد (شامل طول، عرض و ارتفاع).

فضای نشیمنی بزرگ با مبل های کرم و آبی فیرزوه ای و پرده ای کرم رنگ با دیوار جدا کننده که که نوار های چوبی باریک دارد
فضای نشیمن که با دیوار جدا کننده ی چوبی

فضایی که توسط اقلام دکوری و اثاثیه پر شده است، فضای مثبت و فضای خالی، به عنوان فضای منفی در طراحی داخلی شناخته می شود. همیشه بین فضای مثبت و منفی درعناصر اصلی طراحی داخلی تعادل برقرار است.

تصویری که در آن خط به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی با دیواری جدا کننده مشخص است.
جدا بودن فضای نشیمن و فضای خصوصی

فضای نشیمنی که در آن انواع خط به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی به عنوان میز،کمد و در پنجره مشخص است.
فضای نشیمن نورانی با رنگ های گرم

خط

خطوط فرم و شکل را به‌وجود می‌آورند و به سه دسته عمودی، افقی و پویا تقسیم می‌شود.

خطوط افقی مثل: میز،صندلی و تخت که حس ایمنی و بی خطر بودم را به فضا می‌دهند. خطوط عمودی مثل: پنجره، درگاه‌ها، و کمدها که ماهیتی آزاد و حسی همراه با هیجان را به فضا می‌دهد. خطوط داینامیک یا زاویه دار: که حرکتی جهت دار داشته و ایجاد عمق می کنند، نمایش را به فضا اضافه می کنند، که می‌توان آنها را بر روی سازه هایی مانند پله ها دید. یک طراح داخلی باید بداند چگونه از این خطوط برای تعریف فرم ها به عنوان یکی دیگر از عناصر مهم طراحی داخلی استفاده کند.

فرم


تصویری که در آن فرم به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی با دیوار کوب مشخص است.
نمای دیواری با چوب تزیین شده

فرم ها در اصل، معنی و مفهوم شکل ها هستند که با کمک عناصری مانند بافت، طرح، نقش‌ها و رنگ‌ها که می توان بر روی آن تاکید کرد. دو نوع فرم وجود دارد: هندسی ( ساخته دست بشر) و طبیعی ( ساخته دست طبیعت). فرم ها به دو دسته باز و بسته، تقسیم می شوند. فرم های باز، آنهایی هستند که قابل رؤیت هستند و فرم های بسته، آنهایی هستند که توسط یک سری از سطوح، محصور شده اند.

نور

تصویری که در آن نور به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی بر روی دیوار در حال نمایش است
نمای دیواری با نورپردازی متفاوت

نور ازاصلی ترین عناصر طراحی داخلی است. هنگام قرار دادن درب ها و پنجره ها در جای درست خود، باید مراقب موقعیت درست نور طبیعی و چراغ ها نیز باشید. نوربه سه نوع اصلی تقسیم می شوند: نورپردازی برای کار، نورپردازی تأکیدی و نورپردازی که بر اساس حال و هوای یک محیط طراحی می‌شود.

تصویری که در آن نور بنفش رنگی به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی بر روی دیوار اتاق خواب در حال نمایش است
اتاق خوابی با لامپ مهتابی بنفش رنگ

چراغ های کار به عنوان منابع روشنایی مواردی همچون میز کار و تخت خواب که برای هدف مشخصی اختصاص یافته‌اند، در نظر گرفته می‌شوند. چراغ هایی با نور تأکیدی با هدف برجسته تر نشان دادن یک نقطه خاص یا نمایش یک آیتم همانند آثار هنری، سازه ها، مجسمه ها و غیره، به کار می روند. چراغ های محیطی که بر اساس حال و هوا و نوع استفاده یک محیط خاص طراحی می شوند نیز، عملاً برای کلیّت فضای زندگی ساخته شده و فضای کلی را روشن می کنند.

رنگ


تصویری که در آن رنگ به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی بر روی دیوار است.
دیواری با رنگ آبی و صورتی ملایم

رنگ ها، ارتباط مستقیم با زیبایی دارد و حالات و روحیات یک فضا را معرفی و ثبت می‌کنند. رنگ ها باید بر اساس احساس آن با فرد برای محیط انتخاب شوند. به عنوان مثال، رنگ قرمز یک انتخاب عالی برای اتاق ناهارخوری می باشد، زیرا رنگی اشتها آور است و رنگ سبز به عنوان رنگی که باعث آرامش و سلامتی می شود، برای اتاق خواب بسیار مناسب است. هر رنگ دارای سه ویژگی درجه، ارزش و شدت است و طراح داخلی باید از این ویژگی ها برای اجرای تغییرات و ترکیب های مختلف آگاه باشد.

بافت

تصویری که در آن بافت به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی بر روی دیوار نقش بسته است.
نمای دیواری با گچبری برگ

بافت، عمدتاً با سطوح سر و کار دارد و مشخص می‌کند یک نوع از سطح، چگونه احساس شده و به نظر می رسد. بافت به طور کلی، به دو نوع طبقه بندی می شود، شامل بافت بصری که در آن، بافت، فقط قابل مشاهده است و بافت واقعی. که در نوع دوم، بافت هم دیده شده و قابل لمس و احساس شدن است.

هر چیزی که دارای سطح بافته شده می باشد، همچون روکش بالش و رختخواب یا هر چیز دیگری همچون پرده، رنگ دیوار یا کاغذ دیواری، دارای یک بافت است. در عین اینکه باید یک بافت غالب وجود داشته باشد تا روحیات و شخصیت یک فضا را تعریف نماید، برای جلوگیری از یکنواختی، لازم است یک بافت متضاد نیز وجود داشته باشد.

طرح ونقش

تصویری که در آن نقش ( کاشی) به عنوان یکی از شاخص های اصلی طراحی داخلی بر روی دیوار است.
دیوار آشپزخانه با کاشی کاری های شش ضعلی طوسی و سفید

نقش ها، عشق و زندگی را به طراحی داخلی می‌افزایند و همراه با رنگ ها، کار خود را به زیبایی هرچه تمام تر به انجام می‌رسانند. هر نقشی، برای خود داستانی داشته و آن را بیان می کند. و در این میان، عناصری از پیوستگی و دگرگونی ملایم در یک فضای زندگی اضافه می کند. نقش ها می توانند هر شکلی داشته باشند. آنها عمدتاً دارای طرحی جذاب و تکرار شونده هستند. به عنوان نمونه، بتّه جقّه یکی از نقش های طراحی شده رایج می باشد که با الهام از یک قطره با انتهای منحنی شکل، خلق شده است و ما آن را روی یک نقاشی دیواری، روکش یک بالش و دیگر سطوح دکوراتیو و تزیینی مشاهده می کنیم.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 0 / 5. تعداد امتیار ها 0

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟