افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

پاسیو فضایی دلنشین و کاربردی

پاسیو (به فرانسوی Patio) یا نورخان به حیاط خلوت بی سقف یا دارای سقف نورگذر و شیشه ای اطلاق می شود. پاسیو فضایی دلنشین و کاربردی است که در میان خانه ها و یا چسبیده به ساختمان های مسکونی ساخته می شوند و در آن گونه های گیاهی پرورش داده می شوند.

پاسیو دلنشین و کاربردی یا دیوارهایی چوبی و کف سنگ و ریگ و تزیین شده با مبلمان و میز مدرن

به عبارت دیگر، نورخان یک گلخانه درون-ساختمانی است. کارکرد نورخان در خانه بیشتر برای فراهم آوردن نور کافی و بسنده، سبزی محیط و زیبایی است.
مطابق آیین نامه تفکیک خانه ها، پاسیو جزئی از زیر بنای خانه به حساب می آید. مساحت این محیط بسته به متراژ کل ساختمان متغیر است.

کاربرد و مزایای پاسیو

پاسیویی بزرگ و کاربردی با دیوارهای بلند آجری که میز گردی در مرکز آن واقع شده است
 • پاسیو کلمه ای است که به نظر می رسد نامی غربی برای فضای نورگیر داخلی می باشد. این واژه کلمه ای اسپانیایی است که به صورت patio نوشته می شود، اما این مفهوم ریشه در مفهومی به نام پادیاو دارد، که لفظی عمیقا فارسی است.
 • از مزایای پاسیو امکان ساخت جعبه های گل، گل کاری و محوطه سازی در سبک های گوناگون است. علاوه بر این امکان ساخت فضاهای دلپذیر بر روی بام و تراس با استفاده از سیستم روف گاردن، در محوطه پاسیو با سنگ های ضد آب مانند SPL، مارمونایت، کورین و نورپردازی وجود دارد. پاسیو در سبک های مدرن، فضای باز در فضای باز است، که به طور معمول برای صرف غذا و عصرانه مورد استفاده می باشد.
 • پاسیو می تواند فضایی دلنشین و کاربردی درزندگی روزمره امروزی باشد، چنانچه می توانید بخشی از کتابخانه ی خود را در پاسیو قرار دهید که در اوقات فراغت خود بتوانید علاوه بر بهره گیری از آرامش پاسیو، ساعاتی را نیز به مطالعه بپردازید.
 • یکی از جذاب ترین ایده های خلاقانه که برای طراحی پاسیو وجود دارد قرار دادن آکواریوم ماهی های تزیینی است.
 • از مزایای دیگر داشتن پاسیو این است که اگر حیوان خانگی نگهداری می کنید می توانید ساعاتی در روز را به بازی کردن با حیوان خود در پاسیو اختصاص دهید. همچنین می توانید محلی رو برای استراحتگاه حیوان خانگی و وسایل بازی آن طراحی نمایید.
پاسیویی ساده و دلنشین که با یک میز ناهارخوری سفید رنگ و گیاهان بامبو تزیین شده است

طراحی پاسیو

اکثر افراد حیاط خلوت یا پاسیو را فضایی منحصراً جهت نورگیر بودن می‌دانند که نگهداری، نظافت و تمیز کاری آن نیز دردسر ساز و وقت‌گیر است. اما بهتر است بدانید که پاسیو فضایی دلنشین و کاربردی است که تنها با کمی سلیقه و همت، و به‌ کارگیری ایده‌های خلاقانه می‌تواند به محیطی زیبا و صمیمی جهت گذراندن اوقات فراغت و گپ و گفت اهالی ساختمان تبدیل شود.

پاسیویی دلنشین و کاربردی با دیواره های سنگی کوتاه و میزناهارخوری 8 نفره به رنگ چوب و فضای سبز و درخت کاری شده
 • فضای نورگیر ممکن است در هر جایی از خانه مورد نیاز باشد و به بهبود روشنایی طبیعی کمک شایانی کند ولی بیشتر در بخش‌های پشتی خانه‌ها که از پنجره‌ها دورهستند تدارک دیده می‌شوند.
 • در خانه‌های کوچک و آپارتمانی می توان پاسیو را طوری طراحی کرد که احساس کمبود فضای سبز در محیط منزل نداشته باشید.
 • یکی از مزیت‌های نگهداری گل و گیاه در طراحی پاسیو این است که محدودیت ارتفاع برای استفاده از گلدان وجود ندارد. همچنین می‌توانید دیوار داخل را به شکل جذابی با گیاهان پیچ مانند پاپیتال طراحی کنید.
پاسیویی دلنشین در کنار راه پله و آشپزخانه ای با کابینت های سفید رنگ
 • ایده استفاده از آب‌نما نیز در دکوراسیون و طراحی پاسیو جزو ایده‌های خلاقانه بسیار زیباست. چون محیط منزل را در فصول گرم بسیار خنک می‌کند و حس تازگی به وجود می‌آورد.
 • در طراحی قرار نیست همه‌چیز به گل و گیاهان زینتی محدود شود. شما می‌توانید در کنار این فضای سبز ایجادشده صندلی‌های مناسبی برای خوردن یک چای قهوه، خواندن کتاب، گفت‌وگو و… قرار دهید.
 • استفاده از متریال های مدرن در طراحی، ساخت ، تزیین پاسیو و لوازم موجود در آن می تواند از عوامل مهم در جذابیت و دلنشینی پاسیو شود.
درختانی با ارتفاع بلند در پاسیو کاربردی و دلنشین که میز و صندلی های سفید در آن واقع شده است
 • نورپردازی مناسب و چشمگیر، قرار دادن انواع وسایل روشنایی در دکوراسیون داخلی و استفاده از لامپ ها و لوستر های مناسب برای استفاده در شب، یکی دیگر از ایده های خلاقانه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

پوشش سقف در طراحی پاسیو

برای پوشش سقف در گذشته اکثر از شیشه های معمولی استفاده می شد. ولی امروزه بسیاری از مصالح جدید نیز وجود دارند که امروزه از مصالحی مانند فایبر گلاس شفاف، پلی کربنات شفاف و پوشش حبابی نورگیر برای سقف این بخش از خانه استفاده می کنند.

هر کدام از این مصالح دارای ویژگی های خاص خود هستند که پوششی مناسب برای نورگیر خانه هستند. به عنوان مثال پلی کربنات شفاف در مقابل گرما و تابش مستقیم خورشید مقاومت و ماندگاری بالایی دارد و می تواند سال ها با همان کیفیت اولیه کار کند.

ممکن است در بالای نورگیر سقف های متحرک نیز به کار گرفته شود. در این صورت می توان برخی مواقع که دوست دارید در نورگیر خانه خود استراحت کنید یا وقت بگذرانید با بستن سقف متحرک از ورود نور زیاد در محیط جلوگیری کنید.

پوشش دیواره های پاسیو

پوشش کف و دیواره های پاسیو در اینکه این مکان را فضایی دلنشین و کاربردی سازد تاثیر بسزایی دارد. در این راستا می توان از طرح ها، سبک ها و متریال های مختلفی بر مبنای سلیقه هر شخص استفاده کرد.

1. متریال نوین SPL
2. پنل های چوبی مشبک در دیوار
3. دیوار پوش فلزی
4. نصب دیوار سبز و گلدان های دیواری
5. نصب گلدان های طبقاتی برای تفکیک فضایی در پاسیو
6. دیوار پوش سنگی
7. دیواره های شیشه ای

پاسیو دلنشین با دیواره های سنگی و درخت کاری شده

متریال نوین SPL

SPL محصول نوین و بسیار مستحکمی است که ویژگی هایی از قبیل آنتی باکتریال بودن، ضد آب، ضد خش، ضد حریق و … دارد. این مزایا باعث شده که بتوان در طراحی مدرن و در مکان هایی که در معرض آسیب بیشتر هستند، مانند آشپزخانه و همچنین مکان هایی که در آن رطوبت بالایی جریان دارد استفاده کرد و نگران فرسایش آن نبود.
پاسیو به دلیل اینکه محل مناسبی برای پرورش گیاهان است مکان مرطوبی می باشد، بنابراین، استفاده از محصول SPL برای دیواره ها و کف توصیه می شود. علاوه بر آن می توانید در ساخت میز، طبقات گل، گلدان و سایر عناصر مطابق با طراحی مدرن خود، ازین محصول نوین و پرکابرد استفاده نمایید.
تصویر زیر نمونه هایی از طرح های متریال مدرن SPL می باشد.

برای مشاهده ی کاربرد های SPL دیدن مقاله های زیر توصیه می شود.
دیوارپوش خاص با SPL ، دکوراسیون خاص ، کاربرد های SPL ، انواع صفحه کابینت

پنل های چوبی مشبک در دیوار

پاسیویی مفید و کاربردی با پنل های چوبی مشبک در دیوار

زندگی در خانه های آپارتمانی، باعث دوری ما از گیاهان و فضاهای طبیعی شده است. پنل های چوبی مشبک با طرح های زیبا باعث تقویت این حس در خانه می شود. شما می توانید با استفاده از گیاهان آپارتمانی در کنار آنها این حس را بیشتر کنید.

دیوار پوش فلزی

خانه های طراحی شده به سبک مدرن و معاصر با توجه به ویژگی هایی که دارند اجازه این را می دهد که بتوان در آنها از دیوارپوش های فلزی استفاده کرد. انعطاف پذیری فلز امکان طراحی سطوحی مواج را ایجاد می کنند.

نصب دیوار سبز و گلدان های دیواری

استفاده از گلدان های دیواری برای دلنشین تر کردن فضای پاسیو

اگر دیواری دارید که از پوشش آن راضی هستید و فکر می کنید نیاز به کمی تنوع دارد می توانید با نصب گلدان های کوچک دیواری به ظاهر آن تنوع ببخشید.

نصب گلدان های طبقاتی برای تفکیک فضایی در پاسیو

استفاده از گلدان به جای دیوار در پاسیویی کاربردی و دلنشین

اگر به دنبال جدا کردن فضایی کوچک در پاسیو هستید نیازی نیست که حتما از دیوار استفاده کنید می توانید از گلدان های طبقاتی استفاده کنید که با وجود فاصله بین طبقات در عین جداسازی، ارتباط دو فضا را با هم حفظ می کند.

دیوار پوش سنگی

استفاده از پوشش سنگی برای دیواره های پاسیو دلنشین و کاربردی

در کنار راه پله هایی که از نورگیر های سقفی بهره می برند توجه به دیوارهای نزدیک به نورگیر ها مهم است. دیوار پوش سنگی با رنگ سفید به نور دریافتی از نورگیر ها جلوه می دهد. و با وجود فرو رفتگی و برآمدگی های طبیعی خود سایه های زیبایی را می آفرینند.

دیواره های شیشه ای

استفاده از دیواره های شیشه ای در پاسیو دلنشین و کاربردی

دیواره های شیشه ای در هنگاهی که پاسیو در فضای بیرونی ساختمان قرار می گیرد می تواند به زیباتر شدن منظوره ی داخلی پاسیو کمک کند و بتوان از فضای سبز بیرونی بیشتر استفاده کرد.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 0 / 5. تعداد امتیار ها 0

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟