افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

مطب دندانپزشکی مکانی است که پزشک بخش مهمی ‌از روز خود را در آن می‌گذراند، بنابراین در اصول طراحی مطب دندانپزشکی، طراحی داخلی و چیدن وسایل درون این فضا، همچنین رنگ‌هایی که برای وسایل و دیوارها استفاده می‌شود و نورهایی که در نورپردازی محیط استفاده می‌شود، در ایجاد روحیه‌ای شاد برای شخص پزشک و بیماران مؤثر است.

استفاده از وسایل سرگرم کننده کتاب و مجله بر مبنای اصول طراحی مطب دندانپزشکی

بیماران معمولاً مدتی را در اتاق انتظار یا روی یونیت دندانپزشکی در مطب سپری می‌کنند، بنابراین طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی، محیطی راحت و تمیز می‌تواند در ارزیابی مراجعه کنندگان درباره خدماتی که در آن مطب دریافت می‌کنند، مؤثر باشد. به ویژه در این روزها که رقابت بین مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی شدید است، بدون شک بیماران مکانی را برای درمان خود برمی‌گزینند، که در آن تجربه متفاوتی از درمان را داشته باشند. علاوه بر این، طراحی دکوراسیون مطب با توجه به شرایط و تخصص پزشک و دندانپزشک مربوطه و تعداد پرسنل و میزان مراجعه کنندگان، باید طراحی شود.

طراحی سالن انتظار با شبیه سازی محیط خانه بر مبنای اصول طراحی مطب دندانپزشکی

رنگ آمیزی و نورپردازی روشن و پر انرژی

به نظر می رسد که در اصول طراحی مطب دادنپزشکی، افزودن یک رنگ جدید و با طیفی روشن برای ایجاد یک تغییر چشمگیر در طراحی داخلی کلینیک و بیمارستان ها کارآمد باشد. دیوارهای سفید روشن که با رنگهای تازه و جسورانه مورد توجه قرار می گیرند ، هم اکنون در مطب های دندانپزشکی رواج دارد.

استفاده از رنگ های شاد آبی سبز و نارنجی در طراحی بر مبنای اصول طراحی مطب دندانپزشکی

برای مثال رنگ های روشنی چون نارنجی، انواع آبی ها، قرمز و سبز جزو دسته رنگ هایی هستند که در طراحی داخلی کلینیک های دندانپزشکی طرفداران زیادی دارد. همسو با رنگ آمیزی دیواره ها، نورپردازی نیز در دکوراسیون این فضا دارای اهمیت فراوان می باشد. وسایل جانبی که روشن ساختن مناطق خاص مانند سالن انتظار و سایر بخش ها می پردازد، جنبشی ترغیبی را در سراسر فضا ایجاد می کند. با این وجود، هنگامی نور و رنگ به خوبی کنارهم قرار گیرند، فضایی پویا و فراموش نشدنی را ایجاد می کنند.

استفاده از متریال های به رنگ های روشن مانند کد G063 در کورین الجی و سفید ساده کد های S006 و یا S028 به دلیل القای حس پاکیزکی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین جهت کانتر استفاده از کد های رگه دار مارمونایت مانند کلکته گلد، کرینا، پاندا و … میتواند حس مدرنیته بودن را به مراجعین القا کند.

استفاده از متریال مدرن رگه دار بر مبنای اصول طراحی مطب دندانپزشکی

استفاده از عناصر سرگرمی به عنوان دکوراسیون مطب دندانپزشکی

در این روزها این که مطب دندانپزشکی به طور اختصاصی برای کودکان با تمی سرگرم کننده و یا برای عموم طراحی شده، بسیار مرسوم شده است. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، طراحان به این نتیجه رسیده اند که افراد از وجود یک تلویزیون در سالن انتظار مطب استقبال می کنند و تماشای برنامه های تلویزیون در هنگام انتظار در مطب برایشان خوشایند می باشد.

طراحی داخلی فضای باز سالن انتظار بر مبنای اصول طراحی مطب دندانپزشکی

از زمانی که قرار گیری تلویزیون در مطب ها مرسوم شده، برخی از طراحان در طراحی کلینیک از نصب تلویزیون و سرگرم کننده های پا فراتر گذاشته اند. فریم هایی که تلویزیون ها در آن قرار گرفته اند همانند یک نقاشی آن را به یک اثر هنری تبدیل کرده است. برخی از مطب های دندانپزشکی اتاق های رسانه ای را با دکوراسیون انحصاری ارائه می دهند که احساس انتقال شما به مکانی کاملاً جدید را ایجاد می کند. سرگرمی و همچنین منظره زیبای سر سبز در طراحی مطب دندانپزشکی مدرن به یک مؤلفه برجسته تبدیل شده است.

در حرفه ی دندانپزشکی تخصص های مختلفی وجود دارد که مراجعه کنندگانی متفاوت دارند.د بنابراین دکوراسیون داخلی مطب باید با توجه به رده سنی مراجعه کنندگان انجام شود. برای رده ی سنین کودکان باید از طراحی مناسب برای آن ها استفاده کرد تا بتوانند مدت زمانی که در این مکان قرار دارند با آرامش خیال و بدون ترس از محیط سپری کنند.

ایجاد طرحی با پلان باز

از دیگر اصول طراحی مطب دندانپزشکی طراحی فضاهای درمانی با پلان باز است. زیرا که به طور چشمگیری تغییر ایجاد می کند. به جای ایجاد اتاق های خصوصی و بسته، ما شاهد فضاهایی باز و گسترده می شویم. ما در این گونه پلان ها با حداقل دیواره و یا حدف دیوراه ها مواجه می شویم، در این صورت برای جدا ساختن فضا ها از یکدیگر طراحان معمولا از اشیا و  مبلمان استفاده می کنند. حتی اگر بخواهند از دیواره ها استفاده کنند، معمولا سعی می کنند از دیوراه های نیمه استفاده کنند. در نتیجه مزیتی که فضاهایی با پلان باز دارد، این است که نور می تواند در سراسر فضا جاری شود. 

ایجاد فضایی شبیه به منزل

سالن های انتظار دیگر مانند سابق محدود به مبلمان، میز و برخی از وسایل سرگرم کننده برای کودکان نمی باشد. این فضاها شامل تلویزیون می باشد. برخی از آن ها نیز شومینه قرار داده اند تا علاوه بر ایجاد زیبایی به گرم کردن فضای داخلی نیز می پردازد. چسدمان فضای های مختلف آنجا را شبیه به فضایی راحت چون خانه تبدیل کرده که افراد را به تعامل با یکدیگر دعوت می کند. به این صورت شما دیگر مانند سابق افراد را تماشا نمی کنید، بلکه در برخی از موارد با آن ها معاشرت نیز خواهید داشت. در بسیاری از مطب ها ما شاهد بسیاری از امکانات مانند یخچال و قهوه ساز می باشیم که برای بیماران در نظر گرفته شده تا آن ها احساس راحتی داشته باشند.

تم های دکوری منحصر به فرد

در گذشته به نظر می رسید که تمامی مطب ها دارای تم هایی یکسان و مشترک بودند. بسیاری از از آن ها دارای الگوی طراحی مشترک و پالت رنگی چون خنثی، برنز، قرمز و قهوه ای بودند. اما در روند طراحی داخلی کلینیک ها در دنیای معاصر ما شاهد الگوهای دکوری منحصر به فردی می باشیم. استفاده از رنگ های شفاف و برجسته معمولا ورودی مطب ها و سالن ها ی انتظار را برجسته تر نمایش می دهند.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 3.7 / 5. تعداد امتیار ها 3

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟