افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

اگر شما هم از آن دسته افرادی باشید که در شرف تغییر دکوراسیون منزل یا محل کارتان هستید، یا عادت دارید که هرماه به صورت دوره‌ای دکوراسیون اتاق پذیرایی خانه یا محل کارتان را تغییر دهید، حتماً تا به ‌حال کلمه‌ی اصول فنگ‌شویی به گوشتان خورده است. اما شاید معنی آن را نمی‌دانید و حتی نمی‌دانید  که چه ارتباطی بین فنگ شویی و طراحی دکوراسیون وجود دارد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

معنی کلمه‌ی فنگ‌شویی چیست؟

به ‌صورت کلی اصول فنگ‌شویی یک سیستم شبه ‌فلسفی است که رابطه و شباهت بسیار زیادی با فلسفه‌ی تائو دارد. فلسفه‌ی تائو یکی از مبانی فلسفه است که توضیح و مفهوم آن در این مقاله نمی‌گنجد. اما به ‌صورت کلی می‌توان گفت که تائو نیز به رابطه‌ی عمیق میان اشیا و انسان اعتقاد دارد و بر این اساس پایه‌ریزی شده است. البته این را نیز باید اضافه کرد که اصول فنگ‌شویی فقط در میان علوم مدون و تجربی جایی ندارد و در علوم چینی کاملاً تثبیت‌ شده و مجرب است.

حتی با اینکه علم روز اصول فنگ شویی را ثابت نکرده است، اما از سراسر جهان میلیون‌ها نفر به دنبال فراگیری این علم جالب هستند. تا آن را در سراسر زندگی خود به‌کارگیرند و با چیدمان خانه به روش فنگ‌شویی موجب جذب انرژی بی‌نظیر و جذب ثروت مضاعف شوند.

فنگ شویی به صورت تحت الفظی به معنای “باد و آب” است. دو عنصر همیشه در ستیز در طبیعت، که توازنشان به هماهنگی بین “یین” و “یانگ” – نیروهایی که درفرهنگ شرق گفته می شود بر جهان حکمرانی می کنند – بر می گردد. به عبارت دیگر، فنگ شویی در طراحی داخلی به دنبال ایجاد هماهنگی در محیط های داخلی از طریق فاکتورهای مختلفی از قبیل مبلمان، نور،  حضور گیاهان و هر چیزی که بخشی از ترکیب خانه و یا محل کاربه حساب می آید، می باشد. این لغت در چینی مفهومی نظیر روشی برای چیدمان خانه یا هماهنگ کردن همه‌ی اعضای دکوراسیون خانه ‌بر اساس یک سری اصول خاص دارد.

اگر بخواهیم یک نتیجه‌ی کلی بگیریم و فنگ‌شویی را تعریف کنیم، باید بگوییم که فنگ‌شویی رابطه‌ی میان علم و هنر است. شما با استفاده از فن‌های اصول فنگ‌شویی در چیدمان خانه می‌توانید انرژی مثبت و آزاد موجود در طبیعت را جذب کنید و مسیر خود را با مسیر طبیعی جهان یکی کنید.

مبانی فنگ‌شویی

تأثیر اصول فنگ‌شویی بر دو مبنای کلی استوار است: یین و یانگ ، عناصر پنج‌گانه

  • یین و یانگ را همه‌ی ما به‌خوبی می‌شناسیم. همان دایره‌ی سفید مشکی که تضاد متقابل را نشان می‌دهد.
  • یین و یانگ دو عنصر متضاد و مکمل یکدیگر هستند که در همه موجودات و در همه اشیاء حضور دارند.
  • یین نماینده اصل پذیرنده، انعکاسی، منفعل و زنانه است.
  • یانگ اصل فعال، متحرک، گرم و مردانه.
  • واضح است که ترکیبی از هردوی این‌ها در همه‌کس وجود دارد.
  • این بدان معناست که یین و یانگ می‌توانند خود را در اصول فنگ‌شویی رنگ، شکل، نورپردازی و در حالت روحی نیز آشکار سازند.
  • یین و یانگ در همه‌جا وجود دارند. زیرا هر چیزی که در جهان وجود دارد، بر اساس تعادل است که شکل‌گرفته و اگر تعادل به هم بخورد آن چیز هم از بین می‌رود و هر جا هم که تعادل وجود داشته باشد، یین و یانگ هم در آنجا وجود دارند، این‌یک رابطه‌ی دوطرفه است.

عناصر موثر فنگ شویی در دکوراسیون

اصول اساسی طراحی دکوراسیون، برای فنگ شویی نیز کاربرد دارد. یک طراحی فنگ شویی خوب به این معنی است که خانه ای با هدف جاری کردن انرژی خوب ساخته شده است؛ که این جریان تغذیه کننده و هوشمند است.

به اعتقاد فنگ شویی انباشتگی و بی‌نظمی (مثلاً اتاق نا مرتب و کپه‌های لباس، یا وسایل بی‌مصرف در کیف یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شود انرژی نتواند آزادانه به حرکت درآید. تمامی اجسام نوک ‌تیز مانند مثلث‌ها و هرم‌ها از خود انرژی منفی ساطع می‌کنند.

دقیقاً برعکس، تمامی اجسام گرد و منحنی شکل تولیدکننده‌ ی انرژی مثبت هستند و موجب احساس آرامش می‌شوند. به همین دلیل است که از گذشته تاکنون تمامی گنبدهای مسجدها را گرد می‌ساختند، تا این مکان مملو از آرامش و انرژی مثبت باشد. بنابراین در طراحی منزل در موارد مختلف براساس اصول فنگ شویی باید از متریالی استفاده شود که بتوان به صورت منحنی اجرا کرد. مانند کورین ها (الجی و هانکس)، چوب ها و… .
از دیگر معیارهای نعیین کننده ظاهر خانه این است که ورودی اصلی خانه رو به جنوب باشد. همچنین تا حد امکان خانه در مجاورت آبگذرها که نشانه ثروت است قرار بگیرد.

نور های طبیعی

توصیه می شود که محیط را با نور طبیعی روشن کنید که بر منابع نور مصنوعی غالب باشند. همان‌طور که از ابتدا گفتیم آب‌وهوا از انرژی‌های پایه‌ی فنگ شویی هستند و راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید هر دو را در فنگ شویی اتاق نشیمن بهبود بخشید. به ‌عنوان ‌مثال، اگر شما فقط چند پنجره کوچک در اتاق نشیمن خود داشته باشید، می‌توانید برای تولید نور طبیعی بیشتر، اتاق نشیمن خود را  با آینه ها تزئین کنید تا نور طبیعی بیشتری به وجود آورید و جریان انرژی مثبت را بهبود ببخشید.

ورودی

ورودی هر فضا در واقع  کارت دعوتی  برای ورود و کشف آن فضا محسوب می شود، بنابراین باید قبل از هر چیز خاصیت دعوت کنندگی در آن رعایت شود. ورودی باید روشن، جذاب و دلباز طراحی شود. در طراحی دکوراسیون داخلی راهروی ورودی  میتوان از قفسه های دیواری، کمد، جا کفشی، آیینه و قاب های عکس نیز استفاده کرد.

اتاق خواب

نکته ی  مهمی که در مورد محل استقرار اتاق خواب در طراحی داخلی  باید رعایت شود قرارگیری آن در بخش آرام و بی سرو صدای خانه است که ترجیحا از ورودی اصلی خانه دور باشد و همچنین محل اتاق خواب نورگیری خوبی نیز داشته باشد. 

در طراحی داخلی اتاق خواب بهتر است در ورودی آن در یک فضای نیمه خصوصی باز شود و مستقیما رو به ورودی اصلی یا آشپزخانه و سایر فضاها  نباشد تا به این ترتیب امنیت و آسایش فرد فراهم گردد.

در طراحی دکوراسیون داخلی  اتاق خواب، تختخواب نقطه ی عطف طراحی محسوب میشود و بعد از تعیین محل قرار گیری آن بقیه ی مبلمان متناسب با آن  چیده میشوند. طبق اصول فنگ شویی محل تختخواب باید به نحوی باشد که هنگامی که فرد دراز میکشد بتواند بر ورودی اتاق خواب تسلط بصری داشته باشد و ورود افراد به داخل اتاق را ببیند و در عین حال قرار گیری تخت درست رو به روی  در ورودی هم مناسب نمی باشد. قسمت سر تخت نیز بهتر است مماس با دیوار باشد طبق اصول فنگ شویی تکیه دادن تخت به یک قسمت از دیوار موجب القای حس امنیت نیز میشود.

اتاق خواب های بالای گاراژ ایده آل نیستند. انرژی که گاراژ پایین اتاق خواب ایجاد میکند، در تضاد با بهترین انرژی برای اتاق خواب به منظور حفظ سلامتی و پیوندها است. همچنین بیشتر گاراژها مقدار زیادی انرژی تصفیه نشده متحرک (با ماشین هایی که به داخل و خارج جابجا می شوند) یا انرژی کم و راکد نشات گرفته از درهم ریختگی انبارِ آنجا دارند.

راه پله ها

راه پله را دور از در ورودی قرار دهید. ممکن است اصلاح کردن این عنصر در طراحی داخلی از همه عناصر دیگر مشکل تر باشد، زیرا جابجا کردن راه پله و در ورودی هر دو هزینه بر است.
وقتی یک راه پله مستقیما جلوی در ورودی است، انرژی فنگ شویی به سرعت به طبقه بالا و پایین فرار می کند و از در اصلی و کل طبقه ی اصلی خارج می شود. با طراحی بسیاری از راه پله ها، جابجایی پرفشاری از انرژی وجود خواهد داشت. بنابر بیشتر انرژی خوبی که برعکس وارد خانه می شود پس زده خواهد شد.

آینه

” فنگ شویی ” ارتباط بسیار زیادی با آینه دارد. فنگ شویی آینه را به عنوان یک عنصر مفید برای دور کردن انرژی های منفی در نظر می گیرد. آینه باید در محل رفت و آمد یا محیط هایی مانند اتاق نشیمن قرار گیرد.

استفاده از آیینه  در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب علاوه بر زیبایی و ابهت بخشیدن به فضا، کاربردی نیز می باشد. برای مثال ممکن است در اثر نوع طراحی اتاق خواب ناچار به قرار دادن تختخواب در محلی شویم که  ورود اشخاص به داخل اتاق به راحتی دیده نشود درین صورت میتوان از آیینه  بهره جست و با نصب آن در محل مناسب، تسلط به ورودی را تا حدودی ممکن ساخت.

در بسیاری از فضاهای مسکونی اتاق خواب علاوه بر خواب و استراحت، محلی برای مطالعه و کار نیز محسوب می شود که درین صورت طراحی دکوراسیون داخلی آن اهمیتی دو چندان می یابد و استفاده از اصول فنگ شویی درین طراحی موجب جریان یافتن انرژی مثبت در فضای اتاق شده که  افزایش انگیزه ی کاری، خلاقیت، نشاط، اشتیاق و تحرک را به دنبال دارد.

آشپزخانه

آشپزخانه  از مهم ترین فضاهای یک آپارتمان شناخته میشود، بنابراین فنگ شویی دکوراسیون آشپزخانه اهمیت ویژه ای داشته و موجب جریان یافتن انرژی مثبت در کل خانه نیز می شود.

محل اجاق گاز( فر یا مایکروویو) در آشپزخانه باید به گونه ای تعیین شود که آشپز بتواند اشخاصی را که به این مکان وارد می شوند ببیند. اگر امکان جابه جایی اجاق وجود ندارد، یک راه حل ساده نصب آیینه ای در کنار یا بالای اجاق است. نصب آیینه از یک سو به آشپز امکان دیدن افرادی را که به آشپزخانه وارد میشوند را میدهد و از سوی دیگر به صورت مجازی مقدار غذا را دو برابر میکند. اجاق نباید در مقابل در ورودی آپارتمان، دستشویی و یا در اتاق خواب اصلی قرار گیرد.

اجاق باید همیشه تمیز و به درستی کار کند. در فنگ شویی هر وسیله ای که به صورت ناقص کار کند، آزار دهنده و مولد انرژی منفی به شمار می آید.
محل کف شور و لوله های فاضلاب در حمام و آشپزخانه نباید در معرض دید قرار گیرند. زیرا آب  در فنگ شویی نماد ثروت است و مشاهده ی ناپدید شدن آن در فاضلاب مناسب نیست.

طبیعتا فضای آشپزخانه باید روشن و پرنور باشد تا انرژی را به داخل این محل بکشاند. حضورانرژی مثبت در آشپزخانه، در ارتقاء کیفیت غذا و حال افرادی که در این محل کار می کنند نیز تاثیرگذار است.

برای ایجاد یک محیط بهداشتی و مدرن بهتر از صفحات کابینت و سینک هایی استفاده کرد که ضد آب بوده و به مرور زمان فرسودگی کمتر و جذب انرژی منفی کمتری نسبت به سایر محصولات را داشته باشد. مانند کورین ها که ضد آب بوده و قابلیت این را دارند که بتوان به صورت یکپارچه سینک را نیز در آن اجرا کرد.

ناهارخوری

محل ناهار خوری باید به آشپزخانه نزدیک و تا حد امکان از در ورودی آپارتمان دور باشد.  فضای ناهار خوری باید از وسعت کافی برخوردار باشد تا بتوان پس از صرف غذا به راحتی و بدون برخورد با دیوار یا سایر مبلمان از پشت آن برخاست. حضور هر گونه مبلمانی تا جایی که مزاحم رفت وآمد و حرکت کسانی که در پشت میز می نشینند ، نباشد در محل ناهار خوری بلامانع است.

میزهای گرد ناهار خوری مشوق صحبت و گفت و گو هستند، اما استفاده از میزهای مربع، مستطیل، بیضی و هشت ضلعی نیز برای ناهار خوری مشکل ساز نیستند و انتخاب نوع میز ناهار خوری بستگی به تم دکوراسیون داخلی فضا و سلیقه ی افراد دارد. متریال هایی مانند کورین و مارمونایت با طرح ها و رنگ های متنوع خود می توانند در هرابعاد و به هر شکلی برای ساخت انواع میزها و قفسه ها در بخش های مختلف خانه استفاده شود.

اتاق نشیمن در فنگ شویی

پذیرایی در خانه مکانی است که در طول شبانه‌روز بیشترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده است. به‌ طور قطع می‌توان گفت که پذیرایی خانه فقط موقع خواب خالی و بلا استفاده می‌ماند و در تمام طول روز اشغال است. به همین دلیل است که نحوه‌ی چیدمان اتاق پذیرایی خانه بسیار اهمیت دارد و باید به‌گونه‌ای چیده شود که هم احساس راحتی در آن القا شود و هم زیبایی آن تأثیرگذار باشد.

اتاق نشیمن فضایی برای ملاقات با مهمانان و صحبت کردن نیز می باشد. در اینجا باید یک حس حرکتی در زیباترین شکل وجود داشته باشد. بالش های نرم روی کاناپه و رنگ های جذاب گرم روی دیوارها نیز می توانند بر کیفیت تعاملات زندگی در اتاق تاثیر بگذارند.

نورپردازی نیز یک جنبه مهم است. آن ها باید راحت باشند، نه خیلی روشن، نه خیلی تاریک. حس تعادل بسیار حیاتی است و سنگ بنای تزئین خانه با توجه به این روش متافیزیکی است. نورپردازی همچنین در آشپزخانه اهمیت بسیاری دارد. می توانید برای نورپردازی های خاص از صفحات کابینتی که نور را از خود عبور می دهند مانند کد های S302، S304 در کورین الجی، و یا کد بک لایت موکا در مارمونایت و همچنین صفحاتی که شب تاب هستند و از خود در هنگام شب نور ساطع میکنند مانند رادیانت امرالد در محصول مارمونایت استفاده کنید تا از قرار دادن وسایل اضافی که مانع جریان انرژی هم می شوند جلوگیری شود.

گیاهان

گیاهان انرژی زیادی به فضای یک خانه یا محیط کار می آورند. فضاهای اداری خانگی به بیشترین انرژی مثبتی که بتوانید گرد آورید نیاز دارند، بنابراین چرا این انرژی را از گیاهان پر جنب و جوش و پر حرارت نگیرید؟ گیاهان بزرگی مثل زنبق، بامبو و گونه های یشم در صدر این لیست انرژی بخش قرار دارند.
اگر فضای کافی ندارید، یگ گیاه خانگی کوچک بهتر از هیچی است. گیاهان خود را سالم نگه دارید و به آنها برسید و آنها در نهایت مهربانی به شما پاسخ خواهند داد. گیاهان، اشیاء چوبی، سنگ ها باید در محیط قرار داده شوند تا جریان انرژی را جذب کنند.

اسانس ها و عطرها

 طبق روش شرقی، استفاده از عناصر طبیعی و عطرهای ویژه به عنوان عناصر تسکین دهنده و اِلمان های دارای انرژی مثبت مفید است.

استفاده از رنگ های تیره و روشن در فنگ شویی

 به عنوان مثال، اگر دیوارها دارای رنگ سفید هستند، بهتر است با یک دکور تیره رنگ کنتراست ایجاد کنید.

نتیجه گیری

هدف فنگ شویی ایجاد تعادل و هم نوایی در زندگی شماست. همانگونه که شما منحصر به فرد هستید، خانه ی شما نیز شبیه خانه های دیگر نیست. ممکن است نقشه ی آپارتمان شما با نقشه ی آپارتمان دیگری مشابه باشد و حتی از مبلمان یکسانی استفاده کرده باشید، اما کیفیت خانه شما ناشی از شخصیت شماست. نحوه ی چیدن مبلمان، انتخاب متریال کاربردی در منزل، انتخاب تزئینات و نحوه ی نشان دادن آنها، میزان هوای تازه ی درون خانه، و بسیاری از مسائل دیگر باعث تمایز آپارتمان شما از سایر آپارتمان ها می شود.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 5 / 5. تعداد امتیار ها 1

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟