افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

انواع سنگ و متریال مرتبط برای طراحی داخلی ساختمان

در حال حاضر استفاده از انواع سنگ به عنوان جنسی لوکس،زیبا و دلنشین در سرویس ها و حمام ،کانتر آشپزخانه ،دیواره ها و …بسیار مورد استقبال عموم است. طراحان برجسته در سراسر جهان به طور گسترده به استفاده از سنگ در طرح های این فضاها پرداختند و در نتیجه نظر عموم را به سمت خود جلب کرده اند که اجرای این امر در فرهنگ های مختلف ،با توجه به خواص سنگ ها متفاوت عمل کرده است.

متریال سنگ در حالت کلی به دو بخش طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود که هر کدام به تفکیک طیف وسیعی از جنس و طرح و رنگ را شامل می شود.

سنگ طبیعی در حالت کلی دارای زیر مجموعه ی زیر است که هر یک به تفکیک خواص متفاوتی دارند بنابراین هر کدام برای استفاده در بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند 

گرانیت:

یکی از گونه های سنگ آذرین درونی سنگ گرانیت بوده که به سنگ خارا نیز مشهور می باشد. این نوع سنگ دارای بافتی با دانه های متوسط تا درشت بوده و با وجود این که کانی های موجود در آن متفاوت است مشاهده می‌ شود به رنگ ‌های گوناگونی از صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی سیاه یافت می شود.

از این نوع سنگ به دلیل بافت یکپارچه و مقاومت بالا در برابر رطوبت ،مواد شیمیایی ،خط و خش ،تغییر رنگ و… در فضاهای مختلف از جمله کانترتاپس ،دیوار پشت تی وی ،سرویس ها حمام و ……….. استفاده می گردد.

کوارتزیت : نوعی سنگ دگرگون و بسیار سخت است. این سنگ از دگرگونی ماسه‌سنگ (کوارتزآرنیت) در اثر فشار و گرمای بسیار بالای لایه‌های زمین به وجود آمده‌است.

این نوع سنگ  هم دارای خواص سنگ مرمریت و هم سنگ های گرانیتی می باشد دارای مقاومت بسیار بالا است اما تا حدودی نفوذ پذیری و تغییر رنگ در این نوع سنگ ها مشاهده میشود به همین جهت برای فضاهایی که رطوبت بالایی دارند پیشنهاد نمی شود.

مرمریت : مرمریت سنگی دگرگون شده است که با تبلور مجدد سنگ آهک به وجود می آید، بدین گونه که به مرور زمان و تحت فشار و حرارت، بافت و ساخت سنگ آهک دگرگون شده، مجددا تبلور یافته و یک کلسیت بزرگ، زبر و رگه دار را به وجود می آورد.

سنگ های مرمریت از تنوع رنگی گوناگون و زیبایی چشم گیری برخوردار هستند که هر بیننده ای را محصور خودش می کند اما نفوذ پذیری بسیار بالایی دارند به همین جهت برای کانترتاپس و فضاهایی با رطوبت بالا پیشنهاد نمی شود.

مرمر: از سنگ‌های دگرگونی است که از دگرگونی سنگ آهک به وجود آمده‌است. کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت است.

این دسته از سنگ ها خاصیت عبور دهی نور را دارا می باشند که بسیار زیبا هستند برای فضاهایی از جمله دیواره ها ،میز بار و ….. می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما باید توجه داشت که این نوع از سنگ ها به شدت شکننده می باشند.

استفاده از سنگ های طبیعی دارای محاسن و معایب زیادی است  و با توجه به محدودیت های آن ها با توجه  به خواصشان در اجرا  نسبت به سنگ مصنوعی کاربرد کمتری دارد اما این توصیف به معنی این نیست که افراد کمتری تمایل به استفاده از آن می باشند بلکه بر  عکس در چند سال اخیر توجه به سمت استفاده از این نوع محصول در طراحی با افزایش روبرو است.

تعداد کثیری از افراد ،علاقه مند استفاده از عنصری از طبیعت در فضاهای داخلی منازلشان میباشند استفاده از انواع گیاهان در این نوع طراحی به وفور یافت میشود  که اکثرا به چشم هر بیننده زیبا تجلی میکند استفاده از سنگ طبیعی هم به عنوان عنصری از طبیعت جلوه ی خاص خود را دارد اما تمامی این تعاریف بسته به نظر افراد متفاوت است به طور مثال تا به امروز چندین مقاله در مجله های معتبر  دنیا در خصوص ساطع شدن اشعه های رادیو اکتیو از طریق سنگ گرانیت گزارش شده است .

در ایران نیز  توجه به ساخت و ساز های جدید روند ساختن ساختمانهای لوكس و مجلل در كشور سرعت گرفت و محيط های بيمارستانی هم براي اينكه از اين غافله سالار تجمل گرایی سازندگی عقب نمانند ، اقدام به ساخت و تاسيس بيمارستان هاي چند صد تخت خوابی كرده ولی نكات و الگوبرداری از ساختمان های اداری و تجاری و مسكونی را در بيمارستانها و محيط های آزمايشگاهی بدون مطالعه و تحقيق كپي برداری كرده ، غافل از اينكه اينگونه محيط ها دارای استانداردهای خاص خويش جهت استفاده از مصالح بكار رفته را نياز داشته ، يكي از اين مصالح بكار بردن سنگ های گرانيتی در نما وداخل تاسيسات است. با توجه به داشتن منابع سرشار اين سنگ در كشور در اكثر محيط هاي بيمارستانی و آزمايشگاهی بدلیل داشتن صفات خوب ذيل مورد استفاده در كف، سالن ها ، راهرو ها و سكوها مورد استفاده زياد قرار می گيرد.

–    سختي زياد 

–    تنوع در رنگ 

–   زيبايي چشم نواز 

–  ارزان بودن قيمت به دليل داخلي بودن منابع 

–   داشتن ابعاد مختلف 

–   داشتن بازار خوب داخلی

–   قابل دسترس بودن

و خيلي صفات عامه پسند ديگر كه اينگونه سنگ ها دارا می باشند

اما نكته ظريف و قابل تامل داشتن خاصيت راديو اكتيو اين سنگ بوده كه طبق تحقيقات اخير با قرار گرفتن اين سنگ در محيط هاي داراي تشعشع های x و گاما و ميدانهاي مغناطيسي قوي ، مواد شيمايي قوی ، اين سنگ امواج راديو اكتيو از خود ساتع نموده و بصورت پریودیک و بشکل منحنی های سینوسی در پریود زمانی خاص هر عنصر اشعه ساتع و باعث آلودگي های خاص و بيماري های سرطانی شده بنحوی كه از سال های 2004 به بعد در كشورهاي اروپايی و امريكا استفاده از اين گونه سنگ ها در محيط هاي بيمارستانی و آزمايشگاهی منسوخ و ممنوع می باشد

 در نتیجه در استفاده از محصولات باید به نکات زیادی دقت کرد ، از جمله فضای مورد استفاده،نوع جنس محصول،بودجه،ظاهر کار و …… از مواردی هست که میتوان به آن اشاره کرد دراولویت بعدی برای سازنده ها باید به این نکته که آیا محصول مورد نظرشان برای اجرا در پروژه موجودی کافی تا اتمام پروژه را دارا می باشد یا خیر؟هم موضوع قابل تاملی هست به غیر از رنگ و طرح و جنس موضوع موجودی هم باید بررسی گردد .

در این مقوله بررسی سنگ های مصنوعی با توجه به تنوع بسیار زیاد آن به راحتی سنگ های طبیعی نیست

با توجه به اینکه این نوع از سنگ مهندسی شده نام گذاری میشوند هر یک دارای خواص متعدد هستند بسیاری از تولید کنندگان چه در داخل و چه در خارج سعی کردند تا  ایراداتی  را که به نوعی به سنگ های طبیعی وارد می شوند را در تولید محصول خود برطرف نمایند و این مورد به معنی این نیست که سنگ های مصنوعی هیچ گونه ایرادی ندارند خیر این محصول هم به مانند همه ی محصولاتی که ساخته ی دست بشر هستند دارای ایراداتی هستند که توجه به مواردی که در بالا جهت استفاده از سنگ های طبیعی گفته شد از جمله فضای مورد استفاده،نوع جنس محصول،بودجه و …. از موارد قابل ذکر است که باید هنگام انتخاب به آن ها توجه لازم را داشت.

در حالتی کلی سنگ های مهندسی شده را میتوان به سنگ های کورین و کوارتز  و سرامیک تقسیم بندی کرد

این دسته از سنگ ها ممنوعیت استفاده ندارند و با توجه به درخواست طراحان و نوع دیدشان میتوانند در جای جای ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.

تفاوت کورین و کوارتز

  نام محصول  کورین  کوارتز
  نصب آسانبرای مجریان نصبی که ابزارهای پیشرفته دارند سختی در برش کمتر حس می شود.در کوارتز به دلیل استحکام بالا ، برش و ترمیم به سختی انجام می شود
    قابلیت خم و انعطافسنگ کورین از نظر خم پذیری (ترموفورمینگ) قابلیت بیشتری دارد.معمولا عدم خم پذیری مناسب را یکی از معایب کوارتز مطرح می کنند.
    عدم درز در اتصالاتدر کورین از چسب مخصوص برای پوشاندن درزها استفاده می شود و به کمک ساب زدن درز کاملا محو می شود.در کوارتز اگر برش ها توسط دستگاه های پیشرفته صورت پذیرد و بصورت فارسی بر شوند، عدم وجود درز در کوارتز امکان پذیر است در غیر اینصورت درز نمایان است. پس یک تفاوت کورین و کوارتز در پوشاندن درزها هست.
  تعمیر و ترمیم آسان  کورین قابلیت ساب خوردن پس از نصب را داردسنگ کوارتز بدلیل وزن بالا و عدم امکان ترمیم در محل، ترمیم دشواری دارد.

سرامیک و موارد استفاده :

به طور کلی می‌توان سرامیک را برای افرادی که می‌خواهند هزینه کمتری برای  فرایند بازسازی و نوسازی  پرداخت کنند می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اما این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که سرامیک نیاز به مراقبت بیشتری دارد و مدام باید تمیز شود ولی در خصوص استفاده از سرامیک برای سرویس و حمام به دلیل عدم نفوذ پذیری و مقاومت در برابر مواد شیمیایی و همچنین مقرون به صرفه بودن محصول میتواند گزینه ی مناسبی باشد .

فواید انتخاب سرامیک به عنوان کانتر آشپزخانه

بعد از لمینت، سرامیک یک جنس ارزان برای کانتر آشپزخانه محسوب می‌شود

از تنوع رنگی بالایی برخوردار است

معایب استفاده از سرامیک  به عنوان کانتر آشپزخانه.

سرامیک شکننده است

سرامیک در مقابل خط و خش آسیب پذیر تر از سایر محصولات می باشد

تعمیر سرامیک دشوار است و هر سرامیکی که آسیب ببیند باید به طور کل تعویض شود

محصولات پیشنهادی ما  در (افراش پلاس )برای استفاده در دکوراسیون داخلی منزل شما (spl marmonite)

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 0 / 5. تعداد امتیار ها 0

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟