افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

زرد و خاکستری رنگ سال 2021 در دکوراسیون داخلی

امسال چه رنگی مد است؟ رنگ سال 2021 چیست؟ کمپانی پنتون pantone امسال رنگ زرد و خاکستری را به عنوان رنگ‌های شاخص دکوراسیون داخلی در سال 2021 معرفی کرده است.

حتماً تابه‌حال به این نکته توجه کرده‌اید که در سال، طیف رنگ‌های مشابهی در پوشاک، صنایع، تبلیغات و دکوراسیون خانه یا شرکت‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. این تشابه رنگی از آنجا سرچشمه می‌گیرد که هرساله از سوی شرکت پنتون یکرنگ به‌عنوان رنگ ترند و اصلی آن سال معرفی می‌شود.

رنگ‌های انتخابی از سوی این شرکت در تمامی کالاهای تولیدی بسته به کاربرد اجناس استفاده می‌شوند. انتخاب رنگ برای هرسال باعث تنوع در سلیقه بصری و چهره محیط پیرامون انسان می‌شود. در آینده نیز شاید بتوان از روی رنگ‌ها به سال ساخت یک محصول پی برد.
رنگ انتخابی برای هرسال با توجه به رویدادهایی که در سال بر روی زندگی جهانیان مؤثر بوده انتخاب می‌شود و می‌تواند از پیش‌بینی که برای سرگذشت جهان می‌شود خبر دهد. درواقع می‌توان به این موضوع اذعان کرد که پنتون با معرفی رنگ سال شاید به شیوه‌ای غیرمرسوم به تاریخ‌نگاری زندگی بشر در سال‌های مختلف می‌پردازد.

 توجه به تأثیر رویداد‌های یک‌ساله‌ی جهان بر انتخاب هرساله رنگ سال، بدیهی است که همه‌گیری ویروس کرونا نیز بر این انتخاب تأثیرگذار باشد. ویروس کرونا که در از ابتدای سال ۲۰۲۰ باعث تغییر تمامی مناسبات انسانی، اقتصاد و سیاست دنیا شد، جهان را به کما فروبرد. این کما اولین ثمره‌اش برای بشر یکجانشینی و قرنطینه خانگی بود و او را افسرده کرد.
با توجه به شرایط جهان، در سالی که گذشت، شاید انتخاب رنگ خاکستری بهترین توصیف رنگی از احوال این روزها باشد اما آیا جهان بنا دارد به همین شکل بماند؟

با کشف واکسن کرونا و شروع واکسیناسیون در برخی از کشورها درست در آستانه شروع سال جدید میلادی گویی بارقه امید در جهان حس می‌شود؛ و چه رنگی از رنگ زرد برای نشان دادن این بارقه امید بهتر؟

رنگ زرد که نمادی از زندگی دوباره است نوید جهانی عاری از کرونا و بازگشت به روزهای گذشته را می‌دهد. این ترکیب رنگ بسیار هوشمندانه انتخاب شده و از طرفی نیز یکی از معدود دفعاتی است که دو رنگ به عنوان ترند سال معرفی می‌شود

رنگ زرد

این رنگ یکی از رنگ‌های اصلی است. رنگ‌های اصلی شامل رنگ‌های قرمز، زرد و آبی می‌شود. رنگ زرد از نظر طیف رنگی بین رنگ‌های نارنجی و سبز قرار می‌گیرد. رنگ زرد در میان مردمان غرب رنگ سرخوشی و خوش‌گذرانی و سرگرمی است و در میان مردمان مشرق، رنگ زرد به‌واسطه رنگ خورشید یادآور زندگی دوباره، رشد و گرما است؛ نمادی برخاستن و زنده شدن از دل خاکسترها!.

رنگ خاکستری

رنگ خاکستری رنگی است که کلیه طیف رنگ‌های میان رنگ‌های سفید و سیاه را شامل می‌شود. اگر رنگ‌های سفید و سیاه را رنگ‌های مطلق و نمادی از افراط ‌وتفریط بدانیم، رنگ خاکستری چیزی میان این دو است و رنگی خنثی است. در ادبیات، فیلم و تئاتر، از این رنگ برای معرفی شخصیت‌های مرموز و شخصیت‌هایی که هم ویژگی‌های خیر و هم ویژگی‌های شر دارند، نیز استفاده می‌شود.
رنگ خاکستری در بسیاری از فرهنگ‌ها رنگ سکون، رخوت و افسرده حالی است. البته این رنگ در طراحی دکوراسیون نیز می‌تواند نمادی از آرامش نیز باشد.

روانشناسی رنگ زرد و خاکستری در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد می‌تواند بسیار درخشان و قوی باشد و احتمالا به همین دلیل است که به طرز قوی احساسات را برمی‌انگیزد. زرد می‌‌تواند به سرعت توجه را به خود جلب کند. اما اگر بیش از حد از آن استفاده شود به همان اندازه هم می‌تواند اذیت کننده باشد. زرد هم می‌تواند گرم و روشن به نظر بیاید و هم منجر به خستگی بصری شود.

بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، برخی از رنگ‌ها قدرت برانگیخته کردن برخی احساسات را دارند و می‌توانند بر روی رفتار و نوع بودن افراد تاثیر بگذارند. با این‌که تاثیر رنگ‌ها روی احساسات افراد می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله تجربیات گذشته و فرهنگ بستگی داشته باشد، اما بازهم برخی رنگ‌ها روحیه یا احساسات مشخصی را در افراد برانگیخته می‌کنند. در ادامه برخی از خصوصیاتی که معمولا در روانشناسی رنگ زرد به این رنگ نسبت داده می‌شود را ذکر می‌کنیم.

رنگ زرد اغلب به عنوان رنگ پرانرژی شناخته می‌شود و معمولا در شرایط و محصولاتی که قصد دارند حس هیجان یا انرژی زیاد تولید کنند استفاده می‌شود.

برای خیلی از افراد رنگ زرد یک رنگ نشاط آور و فرح بخش است. در کنار این، این رنگ می‌تواند توجه و نگاه همه را به خود جلب کند. با استفاده از این موضوع در تبلیغات از این رنگ استفاده می‌کنند تا با جلب توجه، احساس نشاط و خوشحالی را در افراد بیدار کنند. برای یک برند چه چیزی بهتر از این‌که مردم نامش را با شادی به یاد داشته باشند.

رنگ زرد نماد چیست؟

رنگ زرد نماد خوش بینی، شادی، شور و شوق، سرگرمی، خیرخواهی، اعتماد به نفس، اصالت، خلاقیت، خرد و منطق است.

نمادهای اصلی رنگ زرد
عقل و خرد

زرد، توانایی های ذهنی را تحریک می کند و به عنوان نماد عقل و خرد شناخته می شود.

خوشبختی

زرد نماد شور و شوق و اعتماد به نفس در زندگی است.

خلاقیت

رنگ زرد، نماد ایده های جدید است که می تواند راه را برای انجام بهتر کار ها بر روی باز کند.

ارتباطات

رنگ زرد نماد راحت تر ارتباط برقرار کردن با دیگران است.

خواص، خصوصیات و تاثیر رنگ زرد بر بدن

رنگ زرد باعث تحریک سمت چپ مغز شده و به تقویت حافظه و تصمیم گیری سریع تر کمک می کند.

متاسفانه برخی مطالعات نشان داده که استفاده زیاد از رنگ زرد روشن می تواند چشم ها را تحریک کند، باعث اسهال شده، نوزاد را بی قرار می کند و با تحریک احساسات باعث اضطراب و عصبانیت در افراد خواهد شد.

زرد بهترین رنگ برای ایجاد شور و شوق و امید به زندگی است و می تواند اعتماد به نفس و خوش بینی را بیشتر کند.

رنگ زرد همچنین بر روی دستگاه گوارش نیز موثر است و فعالیت غدد فوق کلیه و قسمت چپ مغز را نیز افزایش می‌دهد.

رنگ زرد بر روی اعصاب و مغز اثر خوبی دارد. زرد، محرک حرکت و بهبودی اعصاب است.

نور زرد به اعصاب نیرو می‌بخشد و مغز را نیرومند می‌کند. زرد یک اثر تحریک کننده، پاک کننده و برطرف کننده فشار بر روی کبد، روده‌ها و پوست دارد.

زرد جریان خون را پاک می‌کند و فعالیت سیستم لنفاوی را افزایش می‌دهد. رنگ زرد فعالیت طحال را کاهش می‌دهد، مسهل است، ضد صفرا و ضد تهوع است.

آثار روانی رنگ زرد

رنگ زرد برای افراد افسرده و ملانکولیک (نوعی افسردگی) مفید است.

در گذشته رنگ زرد را به عنوان رنگ زندگی می‌شناختند؛ و معتقد بودند که این رنگ، حالت خوشی، شادمانی و سبکی را ایجاد می‌کند. زرد، رنگ فهم و ادراک است.

نور زرد طلایی برای ذهن و بدن، سلامتی بخش است و می‌توان از رنگ زرد برای افزایش قدرت یادگیری در افراد استفاده کرد.

رنگ زرد بیشترین حساسیت را در بینایی ما دارد. یا به عبارتی دیگر، چشمان ما نسبت به رنگ زرد از رنگ‌های دیگر حساس‌تر است. رنگ زرد، اولین رنگی است که توجه انسان را به خود جلب می‌کند.

رنگ زرد، همچنین می‌تواند حالت اضطراب و تنش ذهنی را در انسان بدتر کند.

تاثیر رنگ زرد در دکوراسیون منزل

اگر با نورگیر های کمی در اتاق مواجهه هستید، می توانید از رنگ زرد استفاده کنید. همانطور که اشاره کردیم رنگ زرد تداعی کننده نور می باشد و این قدرت را دارد که محیط را روش تر جلوه دهد. رنگ زرد در طراحی و دکوراسیون داخلی باعث روشن تر شدن فضا، جذابیت و چشم گیر شدن فضای دکوراسیون شما می شود.

از این رنگ علاوه بر اتاق های منزل می توانید برای راهروها و پارکینگ ساختمان نیز استفاده کنید. این رنگ انتخابی هوشمند برای بزگتر نشان دادن منزل می باشد و در حین حال محیطی جذاب و پرنشاط را در خانه بوجود می آورد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که این رنگ را در اتاق خواب خود استفاده نکنید. این رنگ به دلیل داشتن شور و هیجان بالا و همچنین نور می تواند خواب شما را مختل کند. این دسته از رنگ ها در ناخودآگاه شما تاثیر خواهند گذاشت.

اگر دیوار آپارتمانی را با زرد پر رنگ بپوشانید، فضایی بسیار سنگین به وجود می آید. اما اگر آن را تا ۵۰ درصد روشن کنید، لیمویی جذابی به دست می آورید که روح بخش است. استفاده از رنگ زرد ملایم، مثلا طلایی در اتاق ناهارخوری باعث تحریک اشتها می شود. علت اینکه استفاده از این رنگ در اتاق غذاخوری بسیار توصیه می شود، اجتماعی بودن این رنگ است! وجود این رنگ در اتاق غذاخوری باعث می شود افراد در این اتاق احساس آرامش بیشتری داشته باشند و از خوردن غذا در کنار هم لذت ببرند.

رنگ طوسی یا خاکستری نماد چیست؟
  • رنگ خاکستری نماد اعتماد و اطمینان، بی طرفی، عقل و هوش، آرامش، سازش، استقلال و رسمیت است.
  • رنگ طوسی نماد آرامش و صرفه جویی است.
  • رنگ خاکستری تیره نماد غم و اندوه و افسردگی است.
نماد‌های اصلی رنگ طوسی یا خاکستری
عقل و هوش

خاکستری نماد عقل است، چون مغز ار ماده خاکستری تشکیل شده است.

بی طرفی

خاکستری نماد بی طرفی و عدم وابستگی است.

سازش

خاکستری بین دو رنگ سیاه و سفید قرار گرفته و نماد سازش بین دو جبهه‌ی مخالف است

استقلال

رنگ خاکستری نماد استقلال و عدم وابستگی است.

افسردگی

خاکستری نماد کاهش انرژی و افسردگی است.

خواص، خصوصیات و تاثیر رنگ طوسی یا خاکستری بر بدن

مطالعات نشان داده که استفاده‌ی زیاد از رنگ خاکستری باعث کاهش انرژی، خستگی و بی حالی و افسردگی می‌شود.

اگر مدت زیادی در یک اتاق به رنگ طوسی یا خاکستری، زندگی کنید پس از مدتی دچار استرس، اضطراب و ترس شده و گوشه گیر و منزوی می‌شوید.

تاثیر رنگ خاکستری در دکوراسیون منزل

از تاثیرات روانی رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی منزل در خلق فضایی ظریف و ماهرانه استفاده کنید. رنگ خاکستری به دلیل ماهیت خنثی خود، توانایی ترکیب شدن با بیشتر رنگ‌ها را دارد و می‌تواند در فضای دکوراسیون داخلی بسیار خوش بدرخشد، اما رنگی نیست که بتوان راحت از آن در دکوراسیون منزل استفاده کرد.

اگر می‌خواهید اتاقتان حسی آرام را القا کند به دنبال رنگ روشن‌تر بروید، اما اگر می‌خواهید اتاقتان درخشش بیشتری داشته باشد می‌توانید رنگ خاکستری تیره‌تر را انتخاب کنید. رنگ خاکستری تیره‌تر باعث می‌شود سایر رنگ‌های به کار رفته در اتاق بیشتر نمایان شود. وقتی که مناسب‌ترین طیف رنگ خاکستری را برای دکوراسیون داخلی انتخاب کردید حالا نوبت به استفاده از رنگ‌های مناسب در کنار آن می‌شود. با خاکستری هم می‌توان؛ خانه‌ای شاد داشت، به شرط اینکه از رنگ سفید و در نقاطی هم رنگ‌های مختلف دیگر استفاده شود. خاکستری با رنگ‌های شادی همچون سبز، آبی و سفید متعادل می‌شود

خاکستری و سفید هر دو از جنس رنگ‌های خنثی و خوش ترکیب اند. اما ترکیب خاکستری و سفید زمانی در دکوراسیون داخلی خیره کننده می‌شوند که سفید، روشن و نسبتا براق باشد و خاکستری، تم زغالی و مات داشته باشد این ترکیب فوق العاده‌ای برای اتاق نشیمن می‌شود.

رنگ زرد براق یا زردی که ته رنگ نارنجی را با خود به همراه دارد، به خوبی در کنار خاکستری زغالی و یا حتی خاکستری سرد و کم رنگ می‌نشید.

بنفش با ته مایه خاکستری و خاکستری، به خوبی در کنار هر نوع خاکستری خوش می‌نشیند، اما بهتر است برای داشتن ترکیب متفاوت‌تر و جذاب‌تر رنگ خاکستری خود را کمی ملایم‌تر انتخاب کنید که ترکیب شما بی نظیرتر باشد.

رنگ سبز صدری از آن دسته رنگ‌های گرم و شیکی است که ترکیبش با رنگ خاکستری بیش از پیش جذاب و خیره کننده می‌شود. به خوبی می‌توانید از ترکیب رنگ سبز صدری برای داشتن فضایی متفاوت و شاد و در عین حال رسمی استفاده کنید. رنگ نارنجی تند و براق در کنار خاکستری پر رنگ با ته مایه زغالی می‌تواند یک آشپزخانه‌ی متمایز و بی نهایت پر انرژی را ایجاد کند. ترکیب صورتی و خاکستری به دلیل خاصیت ملایم خود برای فضا‌هایی مثل اتاق خواب که نیاز به آرامش بیشتری در آن در آن حس می‌شود گزینه بسیار مناسبی است و ترکیبی خاص، دوست داشتنی و آرامش بخش را فراهم می‌کند.

رنگ خاکستری متالیک برای معرفی کالا‌های خیلی جدید و هنری استفاده می‌شود. این رنگ سرعت و شایستگی را نشان می‌دهد و نوید دهنده تکنولوژی و پیشرفت‌های علمی است. رنگ خاکستری فرصت تجدید نظر و تغییر یک تصمیم بد به یک تصمیم خوب را به وجود می‌آورد

از ترکیب رنگ زرد و خاکستری برای دکوراسیون خانگی چگونه استفاده کنیم

رنگ طوسی مانند سایر رنگ های در انواع طیف های روشن و تیره موجود می باشد و طیف روشن این رنگ برای فضاهای کوچک انتخابی مناسب و ایده آل محسوب می شود و برای فضاهای بزرگ نیز می توانید از طیف های مختلف رنگ طوسی استفاده نمایید. آشپزخانه به رنگ طوسی و زرد جزء دکوراسیون های رنگی متفاوت و امروزی است و با توجه به اینکه رنگ زرد به زودی خسته کننده می شود بهتر است شما رنگ کابینت ها و وسایل بزرگ را طوسی انتخاب نمایید و از رنگ زرد در جزئیات استفاده نمایید.اما این مورد هم میتواند متغیر باشد

اگر تمایل دارید برای دیزاین داخلی سالن پذیرایی از رنگ های طوسی و زرد استفاده نمایید می توانید رنگ مبلمان و فرش و سایر وسایل را از بین طیف های مختلف رنگ طوسی انتخاب نمایید و رنگ جزئیات نظیر تابلوها و سایر وسایل تزیینی را زرد انتخاب کنید.

اگر قصد دارید از رنگ زرد بیشتر استفاده کنید میتوانید مواردی که سطوح بیشتری را می پوشانند را زرد رنگ انتخاب کنید از جمله فرش رنگ یکی از دیوار های اصلی به طور مثال پذیرایی یا کابینت آشپزخانه و …..

به عکس های زیر توجه کنید

اتاق خواب یکی دیگر از بخش های منزل است که اغلب افراد خانواده بیشتر وقت خود را برای انجام فعالیت های روزانه و استراحت در آنجا سپری می کنند از این رو بهتر است در هنگام دیزاین داخلی اتاق خواب دقت لازم را به خرج داده شود. اگر شما تمایل دارید از رنگ های زرد و طوسی برای دیزاین داخلی اتاق خواب استفاده نمایید می توانید رنگ دیوارها و رنگ روتختی و … را به صورت ترکیبی از این دو رنگ انتخاب کنید.

در غیر این صورت از استفاده ی بیش از حد از یک رنگ پرهیز کنید و سعی کنید تناسب را رعایت کنید

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 1 / 5. تعداد امتیار ها 1

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟