افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

اتاق خواب مستر، فضای خانه های مدرن

اتاق خواب مکان خاصی است، جایی است برای آرامش، خواب یا حتی رسیدگی به کارهای روزمره. البته برای بعضی این اتاق بهترین اتاق فضای خانه یعنی اتاق خواب مستر است. در این متن قرار است سری به دنیای به معنای واقعی بزرگ اتاق خواب مستر بزنیم و ببینم اتاق خواب مستر چیست و با یک اتاق خواب معمولی چه تفاوتی دارند.

مستر

بشر مدرن، نیازهای مدرن و اتاق خواب مدرن؟!

نسل جدید، بنابه دلایلی تنهایی را به بودن مداوم در کنار خانواده ترجیح می‌دهد. برعکس پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایمان که دوست داشتند به هر بهانه‌ای فامیل و همسایه و آشنایان را در حیاط بزرگ خانه گرد آورده و از هیاهوی به وجود آمده لذت ببرند، نسل امروز سعی می‌کند فاصله خود را حتی با اعضای درجه اول خانواده نیز حفظ کند.

این تحول شگرف در سبک زندگی، باعث شده است تا خانه‌های پررفت‌و آمد گذشته با نشیمن‌های بزرگ و باشکوه، جای خود را به خانه‌ها و آپارتمان چندین و چند خوابه بدهند.

تغییری که شاید زمزمه‌های شبانه خواهرهای یک خانه و خنده‌های ریزریزکی برادرها را از آن‌ها ربوده است، اما به نظر می‌آید انتظارات بشر مدرن را برآورده ساخته است. اینکه اتاق خواب مستر چیست را می‌توان در همین بخش متوجه شد؛ این همان اتاقی است که تمایل بیشتری برای حضور در آن داریم و بیشتر وسایل مورد نیازمان را آنجا قرار دادیم.

اتاق خواب مستر چیست

آن‌چه که در اندیشه بشر امروز موج می‌زند را می‌توان از رفتارها و علایق وی دریافت. گوشی‌های موبایل، اکنون یکی از عزیزترین نزدیکان در زندگی ما هستند که بدون آن‌ها، حتی خواب هم به چشممان نمی‌آید.
بسیاری از ما، حتی حین خواب نیز گوشی‌های خود را بالای سرمان نگه می‌داریم و صبح، به محض گشودن چشم‌هایمان به صفحه این جعبه جادو خیره می‌شویم. شاید مهم‌ترین دلیل این عادت یا بهتر است بگوییم وابستگی، نیازهایی باشد که این دستگاه در ما پاسخ می‌گوید.

ما، به‌عنوان نسل مدرن عاشق این هستیم که همه‌چیز را در کنار هم، بدون سختی، بدون کوچکترین زحمت و حرکتی داشته باشیم و موبایل، این نقطه ضعف را خوب شناخته است.
این‌که خنده و گریه، کتاب و مطالعه، درس، اخبار، مجله، دوستانمان، علایقمان، تلویزیون، اینترنت و خلاصه هر آن‌چه که نیاز داریم در یک صفحه پنج شش اینچی جای گرفته است، دلیل خوبی برای اخت شدن با این اختراع انقلابی است.
خانه اتاق خواب مستردار نیز درست روی همین نقطه ضعف بشر دست گذاشته است.

نگاهی به اتاق خواب مستر در معماری نوین

اتاق خواب مستر یا همان Master Bedroom را می‌توان به خودی خود بمب دنیای معماری دانست. اتاق خواب مستر یا Master Bedroom پدیده‌ای بسیار جذاب در ساخت و ساز به سبک مدرن بود، که توانست در زمانی کم، توجه طراحان، معماران، مجریان و مخاطبان خرید خانه بسیاری را به سوی خود جلب کند.

مستر

می‌توان گفت معماری عصر جدید و در حال حاضر ثابت کرده است که معماری نوین، معماری پرداختن به جزئیات است، ما در معماری جدید و زیر شاخه‌هایش شاهد آن هستیم که دانش جدید در عرصه ساخت و ساز و امور ساختمانی توانسته مهندسی، هنر و روانشناسی را گرد هم آورده و تلفیق آن‌ها را به پوست و گوشت و روح خانه‌ها تزریق کند.

بدین صورت که شما دیگر با یک کلیات ساده در ساختمان‌هایتان رو به رو نیستید، بلکه به جزء به جزء بناهایتان پرداخته شده است و دریچه جدیدی از کاربری را به سویتان باز شده می‌بینید.

تفاوتی ندارد که بنای شما یک عمارت مسکونی است یا یک ویلا شخصی و یا یک ملک تجاری! حالا معماری برای هر بنا کتابی جدا باز می‌کند که تمام نیازهای شما و بنایتان را با هم تلفیق کرده تا نتیجه‌ای که به دستتان می‌دهد، نتیجه‌ای دلخواه بوده و در بیشترین سطح پاسخگویی به خواسته‌هایتان باشد.

مستر

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم معماری عصر جدید شیفته پرداختن به جزئیات در یک بنا است و شما دیگر تنها با یک کل در رابطه با بنایتان روبرو نیستید. اکنون هر یک از بخش‌های خانه، اعم از نمای خارجی، نمای داخلی، محوطه، سالن‌های پذیرایی، اتاق خواب‌ها، سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها و غیره به صورت کاملاً مجزا و تفکیک شده مورد توجه قرار گرفته و طراحی خاص خود را دارند.

مستر روم‌ها در واقع و اصطلاحاً بزرگترین و دلبازترین اتاق خواب یک خانه یا ویلا اتلاق محسوب می‌شود که با المان‌های متعددی تجهیز شده است و حال و هوای دلنشین و امنی را به کاربرانشان می‌دهند. شما می‌توانید اتاق خواب مستر یا همان مستر روم‌ها را یک اتاق شخصی و همه چیز تمام بدانید.

بارزترین ویژگی اتاق خواب مستر که در واقع برترین مزیتش نیز محسوب می‌شود، داشتن سرویس بهداشتی و سرویس حمام شخصی برای صاحب اتاق است. معمولاً اتاق خواب مستر در یک خانه یا ویلا مخصوص زوج‌ها یا به بیانی واضح‌تر والدین آن منزل است.

اما حتماً خانه‌هایی را خواهید دید که تمام اتاق خواب‌های آن به صورت مستر روم ساخته شده اند، شاید نه یک مستر روم کامل! اما حداقل مشخصه‌های ضروری و بارز آن را در اختیار دارند. اما ما در ادامه حتماً به شما خواهیم گفت که یک اتاق خواب مستر کامل و استاندارد چه ویژگی‌هایی خواهد داشت.

استفاده از متریال لوکس در اتاق خواب مستر

یکی از مواردی که در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف و بازسازی نقش مهمی ایجاد می کند استفاده درست و بجا از متریال ها و مصالح ساختمانی است، دستیابی به این امر مستلزم آشنایی و شناخت مصالح روز و رایج در صنعت ساختمان  و بکار گیری آن ها مطابق با اهداف پروژه می باشد. با روی کار آمدن مصالح جدید دکوراسیون داخلی می‌توانید خانه‌های مقاوم‌تر و زیباتر و لوکس تری مطابق با معیار های روز معماری داخلی داشته باشید.

امروزه مصالح متنوعی برای استفاده به عنوان دیوارپوش ها (مانند SPL)، فضاهای داخلی آشپزخانه ها، صفحات کابینت (مانند مارمونایت و کورین)، روشویی و دیوارها در سرویس بهداشت و حمام و … در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و دیگر فضاها رایج شده است،که این مصالح متنوع به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر نه تنها جذابیت خاصی دارند بلکه میتوانند نمایانگر شخصیت و سلیقه فرد صاحب خانه باشند. هر یک از این مصالح متنوعی که در طراحی دکوراسیون داخلی به کار میروند می تواند حس و حال خوبی به فرد القا کرده و فضایی دلنشین برای او ایجاد کند.
برای دیدن ماهیت و عکس های بیشتر محصولات به لینک های مرتبط مراجعه نمایید.

6 ویژگی یک اتاق خواب مستر استاندارد

همه ما احتمالاً در منازل یا ویلاهای شخصی با طراحی مدرن و پیشرفته، با اتاق خواب مستر در شکل‌های متعددی رو به رو شده‌ایم و یا دست کم تصاویر مختلفی از مستر روم‌ها دیدهایم و حتماً متوجه تفاوت و یا کم و کاستی‌هایی در برخی از آن‌ها شده‌ایم.

در سیستم آپارتمان‌سازی و به طورکلی ساخت و ساز منازل مسکونی امروزی، معماران و مجریان با در اختیار داشتن فضایی کمی بیشتر از حد نیاز برای اتاق خواب‌ها، ترتیب ساخت مستر روم‌هایی را داده‌اند که ممکن است تمام انتظارمان از یک اتاق خواب مستر واقعی را برآورده نکند، اما حال و هوا و لذت داشتن یک اتاق خواب مستر را به صاحب خانه می‌دهد.

مستر

البته ایرادی به شیوه یا سلیقه ساخت و ساز این دسته از مجریان وارد نیست. زیرا داشتن یک مستر روم به خودی خودی مزیت و امتیازی در بنا محسوب می‌شود که می‌تواند جنبه‌های ارزشی آن را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. اما بد نیست بدانیم که یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد چه ویژگی‌هایی را در خودش جای می‌دهد.

1. اندازه و ابعاد

اگر قصد ساخت یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در منزل خود را دارید، لازم است بدانید اصلی‌ترین مشخصه یک مستر روم استاندارد در اختیار داشتن فضای کافی برای برآورده ساختن نیازهای یک اتاق خواب مستر است.

طبیعی است که این اندازه و ابعاد مورد نیاز، با توجه به متراژ کلی بنا، در یک ساختمان با ساختمانی دیگر  متفاوت خواهد بود. به این ترتیب که شما در معماری و عمارت‌های مدرن امروزی هم شاهد اتاق خواب مستر صد متری هستید و هم مستر روم‌هایی مختصر به وسعت بیست متر.

مستر

اما این را در نظر داشته باشید که در اختیار داشتن فضای کافی برای تعبیه بخش‌های کوچک و تفکیک شده‌ای در اتاق، شما را به یک اتاق خواب مستر استاندارد از نظر اصول معماری نزدیک‌تر می‌کند و مشخص‌ترین ویژگی این اندازه استاندارد این است که بین بخش‌های مختلف اتاق خوابتان و اشیای استفاده شده در دکوراسیون آن، فضای قابل توجه و راحتی برای رفت و آمدتان به چشم بخورد.

2. سرویس بهداشتی

از دیگر الزامات یک اتاق خواب مستر که جز ویژگی‌هایی است که به هیچ عنوان نمی‌شود آن را نادیده گرفت، اختصاص دادن یک فضای مناسب و شیک برای سرویس بهداشتی در داخل اتاق است. سرویسی که از تهویه خوب و قوی، اصول معماری صحیح و استاندارد و همچنین از طراحی مدرن‌تری برخوردار است.

3. سرویس حمام

ویژگی دیگری که می‌توان ادعا کرد بدون آن یک اتاق را دیگر به هیچ عنوان نمی‌توان یک اتاق خواب مستر دانست دارا بودن سرویس حمام مجزایش است. در واقع در اختیار داشتن یک سرویس حمام شخصی اعم از دوش ایستاده یا وان‌های فانتزی حمام یکی از آپشن‌هایی است که بر اهمیت و میزان دلچسب بودن در اختیار داشتن یک مستر روم می‌افزاید. تقریباً می‌شود ادعا کرد هیچ اتاق خواب مستری بدون دارا بودن سرویس حمام شخصی معنایی ندارد.

4. فضای اختصاصی لباس یا Closet Room

یکی از بهترین و مفیدترین ویژگی‌های یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در بر داشتن فضایی برای لباس‌ها و کفش‌ها و کلاً پوشیدنی‌های شخصی کاربران اتاق است. Closet Room بیشتر در سبک معماری مدرن و خصوصاً در کشورهای اروپایی شاهد خواهید بود.

معمولاً آن‌ها از الزامات اتاق خواب‌هایشان یک فضای اختصاصی منحصر به لباس ها است که به وسیله کمدهای بزرگ و وسیع یا شلف‌های دیواری یا استندهای مختلف یک طبقه‌بندی منظم برای چیدمانی شیک و مناسب برای پوشاکشان، در اختیارشان قرار داده می‌شود و با آینه‌های قدی و بلند و نیمکت‌هایی که مخصوص نشستن و پوشیدن کفش هاست آراسته شده و کاملاً به یک اتاق اختصاصی و همه چیز تمام مخصوص پوشیدن و تعویض لباس‌ها تبدیل شده است.

5. تجهیزات صوتی و تصویری

از جمله ویژگی‌های دیگر یک اتاق خواب مستر کامل می‌توان به تجهیزاتی نظیر تلویزیون به همراه وسایل جانبی‌اش اشاره کرد. این تجهیزات می‌توانند در گوشه‌ای از مستر روم به همراه نیم ست مبلی در یک فضای نشیمن مختصر تعبیه شوند و یا تنها یک تلویزیون دیواری و جمع و جور در اتاق باشند.

اما تقریباً می‌توان گفت بیشترین شکل کاربری آن‌ها در اتاق خواب مستر به صورت تلویزیون‌هایی نسبتاً بزرگ بوده که بر روی دیوار مقابل تخت‌های دو نفره در مستر روم‌ها نصب شده‌اند. اما در نهایت سلیقه و میل شخصی شما نحوه چیدمان اشیاء و کاربری‌شان را مشخص می‌کند.

6. فضای نشیمن

اگر اتاق خواب مستر شما فضای استاندارد و آزاد زیادی در اختیارتان قرار می‌دهد، ایده ترتیب دادن یک فضای نشیمن کوچک و صمیمی و دنج پیشنهاد بسیار جذاب و خاصی برای مستر روم‌تان خواهد بود و آن را به یک اتاق خواب مستر همه چیز تمام تبدیل خواهد کرد.

فضای نشیمن درون اتاق خواب مستر معمولاً فضایی کوچک در گوشه دنج اتاق است که حالت ایده‌آل آن در مجاورت پنجره یا بالکن است. معمولاً شامل یک یا دو مبل راحتی کوچک به همراه میز کوچکی مقابلشان است که فضای گرم و آرامی برای یک گپ و گفت صمیمی یا اندکی ریلکس شدن را فراهم می‌کند. در برخی مستر روم‌ها این فضا با اشیای شخصی و مورد علاقه‌ای مانند کتاب یا آلبوم‌های موسیقی دیزاین می‌شوند و به راحتی تبدیل به گوشه دنج کاربران می‌شوند.

با توجه به تمامی موارد اشاره شده در بالا تحت عنوان ویژگی‌های یک اتاق خواب مستر استاندارد و واقعی، در نهایت نحوه چیدمان در دکوراسیون داخلی مستر روم‌ها و استفاده از اشیا و نحوه فضا سازی‌ها کاملاً برگرفته از سلایق شخصی کاربران این اتاق‌ها خواهد بود و هیچ اصل و قاعده مشترکی مبنی بر چیدمان یک اتاق خواب مستر وجود ندارد. شما می‌توانید سبک دلخواه و مورد علاقه خودتان را پیدا کنید و آنطوری مستر روم‌تان را دیزاین کنید که در شما آرامش و احساسات مثبت بیشتری به وجود می‌آورد.

که برای آشنایی با سبک‌های گوناگون دکوراسیون داخلی موجود در دنیا و منحصر به فرد کردن چیدمان هر گوشه از منزلتان و داشتن سبک شخصی تان، می‌توانید به بخش مقالات ما رفته و مستقیم به سراغ مقاله مربوط به “سبک شناسی در دکوراسیون داخلی” بروید و با آگاهی بیشتری سبک دلخواه‌تان را پیدا کنید و به راحتی به چیدمان منزلتان بیاورید.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 0 / 5. تعداد امتیار ها 0

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟