افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

برای طراحی آشپزخانه کثیف زیاد اولویتی وجود ندارد اما با توجه به در دید بودن آشپزخانه تمیز ایده‌ها و مدل‌های مختلف طراحی برای آن وجود دارد که در زیر به آن‌ها پرداخته‌ایم. هر آشپزخانه از سه رکن تشکیل می‌شود. مورد اول مربوط به تمیز کردن و آماده سازی است که سینک ظرفشویی این کار را انجام می‌دهد. مورد دوم مربوط به یخچال است که ذخیره سازی مواد غذایی روزانه و ماهانه و سالانه ما را انجام می‌دهد. مورد سوم مربوط به پخت و پز است که اجاق گاز این کار را انجام می‌دهد. این سه مورد در آشپزخانه، مثلث کار را شکل می‌دهند. حضور این مثلث در چینش و طراحی بسیار مفید و کارآمد است.

با توجه به سبک آشپزی شما و همچنین میزان زمانی که در آن وقت صرف می‌کنید شما می‌توانید از ایده‌های زیر برای طراحی آشپزخانه خود کمک بگیرید.

آشپزخانه به سبک گالری

این سبک با اسم آشپزخانه موازی نیز در جهان شناخته می‌شود. این نوع طراحی بسیار کارآمد است. این سبک کاملا مناسب آشپزخانه‌های کوچک با استفاده زیاد است. در طراحی این آشپزخانه دو دیوار موازی با یکدیگر در روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند و مسیر دسترسی از وسط آشپزخانه و میان این دو خط موازی است.

تمامی وسایل آشپزخانه و کابینت‌ها در بدنه این دو دیوار موازی قرار می‌گیرند. طراحی در آشپزخانه به سبک گالری یا موازی بسیار آسان است و چینش فضایی مشخصی دارد. اگر در فضای آشپزخانه به اندازه کافی فضا دارید می‌توانید یک میز اپن جزیره‌ای در وسط آن قرار دهید.

طراحی آشپزخانه

 حضور مثلث کار در آشپزخانه باعث افزایش راندمان عملکردی شما در آشپزخانه می‌شود.

آشپزخانه تک دیواری

اول از اسم این آشپزخانه شروع کنیم. منظور از تک دیواری این است که تمامی وسایل و تجهیزات آشپزخانه بر روی یک دیوار قرار می‌گیرند. این سبک از طراحی بیشتر برای خانه‌های کوچک مناسب است و فضای بسیار شیک و زیبایی در اختیار استفاده کنندگان قرار می‌دهد. به هر حال استفاده از این نوع طراحی با مزایایی که دارد معایبی نیز به همراه دارد. نکته اول این است که مثلث کار در آشپزخانه تبدیل به کار خطی می‌شود و فرآیند آشپزی کمی سخت می‌گردد. در بعضی از آشپزخانه‌های تک دیواری در وسط آن از اپن جزیره‌ای نیز استفاده می‌شود.

طراحی آشپزخانه

آشپزخانه به شکل U

این سبک به مدل نعل اسبی نیز معروف است و در بیشتر طراحی‌ها از این سبک استفاده می‌شود که در آن در سه جداره دیوار از کابینت و لوازم آشپزخانه استفاده شده است. اگر زمان زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنید و یا فضای زیادی در آشپزخانه دارید طراحی به سبک U بهترین گزینه پیش‌روی شماست. در این طراحی مثلث کار در آشپزخانه به راحتی شکل می‌گیرد و کارایی در آن به شدت بالا می‌رود. تعداد کابینت در این نوع طراحی زیاد است و بیشتر وسایل در درون آن قرار می‌گیرد.

اتاق خواب مستر، فضای خانه های مدرن
ادامه مطلب
طراحی آشپزخانه

 وسایل تشکیل دهنده آشپزخانه تمیز و کثیف حدودا شبیه به یکدیگر است.

آشپزخانه به شکل L

اگر فضای خانه و به طبع آن فضای آشپزخانه شما کوچک است طرح L شکل بسیار برای شما ایده‌آل است. در این حالت دو دیوار به حالت L در کنار یکدیگر قرار دارند و کابینت و وسایل آشپزخانه بر روی همین دو دیوار قرار می‌گیرند. حالت L باعث می‌شود مثلث کار در فضای آشپزخانه تشکیل شود و سرعت عمل در آشپزخانه بیشتر شود. نوع طراحی در این حالت به حدی کارآمد است که اگر تعمیرکار به خانه شما بیاید به راحتی در همان فضا می‌تواند به تعمیرات بپردازد.

اگر در آشپزخانه خود فضای اضافی دارید می‌توانید از یک اپن جزیره‌ای استفاده کنید. پیشنهاد دیگر ما برای فضای اضافی یک میز ناهارخوری کوچک است تا بتواند نیازهای روزانه شما را برطرف کند.

طراحی آشپزخانه

آشپزخانه جزیره‌ای

طراحی این نوع آشپزخانه در سال‌های اخیر بسیار رو به رشد بوده است. آشپزخانه جزیره‌ای امکان استفاده بیشتر از فضا و کابینت را به شما می‌دهد. کارایی جزیره این آشپزخانه بسیار متفاوت است. حتی می‌توان بر روی میز اپن جزیره‌ای سینک ظرفشویی را قرار داد. از جزیره همچنین می‌توان به عنوان میز ناهارخوری استفاده کرد. آشپزخانه جزیره‌ای را می‌توان با کمی تغییر در دکوراسیون تبدیل به آشپزخانه L، U و تک دیواری تبدیل کرد.

مارمونایت

 هر آشپزخانه از سه رکن تشکیل می‌شود. مورد اول مربوط به تمیز کردن و آماده سازی است که سینک ظرفشویی این کار را انجام می‌دهد. مورد دوم مربوط به یخچال است که ذخیره سازی مواد غذایی روزانه و ماهانه و سالانه ما را انجام می‌دهد. مورد سوم مربوط به پخت و پز است که اجاق گاز این کار را انجام می‌دهد. این سه مورد در آشپزخانه، مثلث کار را شکل می‌دهند.

آشپزخانه G شکل

این آشپزخانه نوعی آشپزخانه جزیره‌ای محسوب می‌شود که به یکدیگر چسبیده است. از مزایای این آشپزخانه حضور مثلث کار، فضای مناسب برای کابینت‌ها، استفاده از اپن به عنوان میز ناهارخوری و دسترسی مناسب به تمامی قسمت‌ها آشپزخانه است. در بیشتر آشپزخانه‌های ایران از این نوع آشپزخانه استفاده شده است.

آشپزخانه U
ادامه مطلب

مصالح کاربردی در آشپزخانه

صرف نظر از نوع طراحی آشپزخانه برای افزایش بهره وری و کیفیت خانه و آشپزخانه خود بهتر است از مصالح و متریال های بروز و مدرنی استفاده کرد که زیبایی فضا را دو چندان کند. از مصالح کف و دیواره ها (SPL) گرفته تا نوع مصالح کاربردی برای درب کابینت (Hi-Match) و صفحه کابینت (کورین، مارمونایت و SPL). امروزه به دلیل تنوع محصولات مختلف در بازار انتخاب نوع محصول به مانند گذشته کار ساده ای نیست اما متریال هایی در بازار موجود می باشد که شما می توانید صرف نظر از نوع طراحی آشپزخانه و سبک انتخابی خود آن ها را در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به کار بگیرید.

جمع بندی

  • در برخی از خانه‌ها دو آشپزخانه وجود دارد. یکی برای پخت و پز و دیگری برای انجام دادن کارهای روزانه. به آشپزخانه‌ای که از لحاظ زیبایی، ظاهر مناسبی ندارد و پخت غذا و تمامی امورات پرکار در آن صورت می پذیرد آشپزخانه کثیف می‌گویند.
  • آشپزخانه تمیز کاملا در دید اعضای خانواده و مهمان‌ها قرار دارد.
  • وسایل آشپزخانه تمیز آراسته و مرتب با چینشی مناسب در کنار یکدیگر قرار گرفته است و همه چیز با نظم و ترتیب است.
  • معمولا آشپزخانه کثیف در زیر پله‌ها، زیرزمین و یا کنار آشپزخانه تمیز قرار می‌گیرد.
  • هرچه استفاده آسان و کاربردی در آشپزخانه کثیف بیشتر در طراحی مورد توجه قرار بگیرد سرعت عمل استفاده از آن محیط بیشتر و بهتر می‌شود.
  • تا جایی که ممکن است امورات پخت و پز و شست و شو را در آشپزخانه تمیز انجام ندهید.
  • آشپزخانه‌هایی که در آن مثلث کار طراحی شده است برای استفاده کنندگان بسیار راحت است.
  • در آشپزخانه به سبک گالری تمامی وسایل آشپزخانه و کابینت‌ها در بدنه دو دیوار موازی قرار می‌گیرند.
  • اگر فضای خانه و به طبع آن فضای آشپزخانه شما کوچک است طرح L شکل بسیار برای شما ایده‌آل است.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : / 5. تعداد امتیار ها

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟