افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

می خواهید استخری داشته باشید که هر ساعتی از شبانه روز قابل استفاده باشد؟ افراد زیادی هستند مثل شما که دوست دارند هر وقتی از روز و سال بتوانند در استخر خانه خود شنا کنند. خب استخر سربسته را برای همین کار ساخته اند. اگر به دنبال ایده برای ساخت یک استخر مدرن و سربسته می گردید پس جایی نروید. ما تعدادی نمونه های طراحی استخر به شما معرفی می کنیم که از آن ها استفاده کنید.
1-یک استخر سربسته و لوکس. کاشی های این استخر از جنس چینی ایتالیایی است و در یک طرح خاص برش خورده است.

نمونه های طراحی استخر

2- این استخر یک طرفه از فولاد بدون رنگ و پنجره های آکواریومی شفاف ساخته شده. از نکات جذاب و چشمگیر طراحی آن باید به دیوار موزائیکی و پنجره های سقفی اشاره کرد.

نمونه های طراحی استخر


3- استخر بعدی تا پاسیوی بیرون خانه ادامه دارد و درواقع دو استخر برای اوقات مختلف سال محسوب می شود. کنار استخر داخل خانه، یک آکواریوم قرار دارد که به شناگر حس شنا کردن کنار ماهی ها را القا می کند.

نمونه های طراحی استخر


4- باغچه دیواری که انتهای این سالن می بینید، تنها ویژگی طبیعی این طراحی نیست چون کف سالن هم از چوب بامبو ساخته شده است. برای نگهداری از این کفپوش باید هر شش ماه یک بار آن را با روغن مخصوص چرب کنید.

نمونه های طراحی استخر


5- استخر سربسته بعدی در زیرزمین خانه ساخته شده. اگر از آن دسته افرادی هستید که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند، پس اطراف استخر را با تعدادی وسیله ورزشی و باشگاهی پر کنید. یک مکان عالی برای ورزش و رسیدن به اندام ایده آل.

نمونه های طراحی استخر


6- این سالن، یک اتاق استراحت با دیوارهای شیشه ای در طبقه بالا دارد که کاملا مُشرف به استخر است. نکته جالب این اتاق، پلی است که روی استخر ایجاد کرده و افراد می توانند زیر آن شنا کنند.

انواع طراحی استخر


7- این استخر تا بیرون خانه پیش رفته و بیشتر مثل یک دریاچه راکد می ماند. سیستم فیلتراسیون داخلی آن، آب را تصفیه کرده و تمیز نگه می دارد.

انواع طراحی استخر


8- در عکس بعدی نمونه های طراحی استخر یک استخر سربسته مرتفع می بینید که با فضایی عرفانی و آرامش بخش احاطه شده. یکی از نکات جالب و قابل توجه در طراحی این سالن، حضور تلویزیون است!

انواع طراحی استخر


9- دیوارهای مرمری، یک محیط کاملا لوکس و مجلل برای این استخر سربسته ایجاد کرده اند. چراغ های چهارگوشی که از سقف آویزان شده، از ویژگی های جذاب و چشمگیر این سالن هستند.

انواع طراحی استخر


10- چراغ های مخصوص رقص نور، بلندگوهای داخل دیوار، و ساب ووفرهای داخل زمین، این سالن سربسته و آرام را به مکانی برای خوشگذرانی و مهمانی در نمونه های طراحی استخر تبدیل می کنند.

انواع طراحی استخر


11- اگر دوست دارید کنار استخر سربسته خود شومینه داشته باشید، طراحی بعدی مخصوص شماست. این یکی از جالب ترین ایده ها در طراحی استخرهای مدرن است چون تضاد بین آب و آتش را به تصویر می کشد.

معماری استخر به سبک های مختلف


12- کفپوش سبز اطراف استخر، زیبایی سالن را صد چندان کرده. چوبی بودن سقف هم گرما و حرارت خاصی به محیط می دهد. و همانطور که می دانید هیچوقت نباید از جذابیت و تاثیر گل و گیاه در یک محیط سربسته غافل شد.

معماری استخر به سبک های مختلف

13.استفاده از سنگ های مصنوعی مدرن برای کف پوش و دیوار پوش و … مانند SPL که علاوه بر ضخامت 12 میلی متر در ضخامت 3 میلی متر هم نیز تولید می شوند به دلیل خاصیت ضدآب، ضد ضربه و ضد حرارتی که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

SPL


14- باز هم یک استخر سربسته با دکوراسیون لوکس. استفاده از مواد و مصالح مختلف، در زیبایی این سالن تاثیر به سزایی داشته است.

معماری استخر به سبک های مختلف


15- استخر بعدی از طراحی مدرن و ساده برخوردار بوده و تنها بخشی از آن زیرِ زمین قرار دارد. لوستر، قفسه های خمیده و عناصر تزئینی توی هوا، ظاهر استخر را تکمیل کرده است.

معماری استخر به سبک های مختلف


16- یک استخر سربسته رویایی! کاشی های آبی کف استخر، جلوه زیبایی به آب داده و محیطی آرامش بخش به وجود آورده. اما رنگ خاکی دیوارها و کف سالن، با رنگ هایی که زیر و روی آب بازی می کنند در تضاد است.

معماری استخر به سبک های مختلف


17- استخر بعدی دریاچه ماهی سفید نام دارد. پنجره، نور طبیعی زیادی وارد سالن می کنند ولی چراغ های نواری روی سقف، به طراحی این استخر یک طرفه جلوه بیشتری می دهند. درکل یک استخر سربسته خیلی زیباست.

معماری استخر به سبک های مختلف


18- استفاده از سنگ، چوب و نورپردازی مخصوص در طراحی این سالن، محیطی شبیه چشمه آبگرم به وجود آورده.

معماری داخلی استخر


19- طراحی این استخر حاصل ترکیب محیط داخل و خارج خانه است. نورپردازی خاص این محیط، فضایی نمایشی و گیرا به وجود آورده.

معماری داخلی استخر


20- سالن این استخر با تمام جزئیات و ریزه کاری هایی که در هتل های لوکس دیده می شود طراحی شده. مثل دیوار و کفپوش های سنگ آهک. سیستم گرمایشی نمونه های طراحی استخر با انرژی خورشیدی و گاز کار می کند و به سیستم اتوماسیون خانه متصل است.

معماری داخلی استخر


21- موزائیک های روی دیوار با بقیه رنگ های خنثی این سالن در تضاد است. در کنار رنگ های آبی تندی که در خود استخر به کار رفته، دچار توازن شده.

معماری داخلی استخر


اگر هنوز به فکر ساخت یک استخر سربسته در خانه خود هستید، حتما از این ایده ها استفاده کنید. البته مقدار فضایی که دارید و مدلی که می خواهید، در این انتخاب تعیین کننده هستند. داشتن یک استخر سربسته بدون تردید شادی و طراوت را به خانه و اعضای خانواده شما هدیه داده و محیطی برای استراحت و آرامش به وجود می آورد. پس هروقت نیاز به تفریح و هیجان داشتید مجبور نیستید خیلی از خانه تان دور شوید!

مقایسه استخر سرپوشیده و سر باز

مقایسه استخر سرپوشیده و سر باز
مقایسه استخر سرپوشیده و سر باز

استخرهای سر پوشیده و سرباز هرکدام مزایا و معایبی دارند.سرپوشیده یا سرباز بودن استخرها بیشترین تاثیر را بر وضعیت معماری و سازه ساختمان خواهد شد.
در سال های اخیر برای آنکه امکان بهره برداری از استخر در تمام سال وجود داشته باشد تمایل کارفرمایان بیشتر به ساخت استخرهای سرپوشیده بوده است.
اولین مزیت استخرهای سرپوشیده آن است که در تمام طول سال می توان از ان استفاده کرد.در حالی که دوره کارکرد استخرهای سر باز در طول سال معمولا بیشتر از صد و پنجاه روز نیست.

پمپ تصویه استخر و جکوزی

در استخر روباز مشکلاتی مانند انجماد آب،کثیف شدن کف و جداره استخر به واسطه عوامل خارجی ،تغییر رنگ اب به دلیل ریزش برگ و صمغ درختان به داخل استخر و مشکلاتی از این دست کمتر است.
البته استخرهای سرپوشیده نیز به نوبه با مشکلاتی همراه هستند. در استخرهای سرپوشیده،درست همانند فضاهای بسته داخل ساختمان برای آنکه شناگران احساس راحتی و آسایش کنند،باید وضعیت داخل سالن استخر به لحاظ دما،رطوبت نسبی،کیفیت هوای داخل،روشنایی و عواملی مانند آن در زضعیت مطلوبی باشد. مهم ترین ملاحظاتی که باید در طراحی استخرهای سرپوشیده در نظر گرفت را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

استخر-باغچه-ویلا

1-کنترل وضعیت هوای داخل استخر از نظر دما و رطوبت نسبی با استفاده از روش های مختلفی مانند تهویه ،رطوبت گیری و گرمایش هوای استخر
2-تامین روشنایی مورد نیاز در فضای داخل استخر
3-تامین الزامات سازه ای مورد نیاز برای جلوگیری از نشت آب استخر به سایر قسمت های ساختمان.

تامین حرارت


یکی از مهم ترین مشکلاتی که طراحان در استخرهای سرپوشیده با ان روبرو هستند،تامین آسایش حرارتی شناگران است.کنترل وضعیت هوای داخل استخر علاوه بر تامین آسایش شناگران به افزایش عمر مفید ساختمان و تجهیزات موجود در آن نیز کمک می کند. محیط گرم و مرطوب استخرهای سرپوشیده شرایط مناسبی را برای رشد قارچ ها و باکتری ها فراهم می آورد.ضمن انکه ورود هوای آلوده و مرطوبی که حامل باکتری های بیماری زاست سلامت شناگران را نیز به خطر می اندازد.

تامین نور

بخش عمده ای از روشنایی مورد نیاز استخرهای سرپوشیده در طول روز را می توان با استفاده از نور طبیعی تامین کرد.
در سالهای اخیر با افزایش هزینه انرژی مصرفی،توجه بسیاری از طراحان به بهره گیری هرچه بیشتر از نور خورشید برای روشن کردن ساختمان در طول روز معطوف شده است.

استفاده از پنجره های بزرگ ،نمای تمام شیشه ای ،نورگیرهای سقفی و مانند آن،علاوه بر کاهش انرژی مصرفی به واسطه کاهش نیاز به تاسیسات روشنایی،از نظر روحی برای شناگران و کارکنان استخر که تمام روز در محیطی بسته کار می کنند مطلوب است.
یکی از مشکلات یادشده خیره کنندگی نور خورشید در اثر بازتاب ان توسط سطوح براق ،اجزای مرطوب داخل مجموعه و سطح آب است.
ساده ترین راه برای کاهش خیره کنندگی نور ،خارج کردن مسیر بازتاب نور از میدان دید افراد داخل سالن است.چرا که اگر نور منعکس شده در میدان دید افراد قرار نگیرد ،بخش عمده ای از خیره کنندگی آن نیز از بین می رود.

بهترین ایده ای که تیم معماری می تواند ازآن استفاده کند،قرار دادن شیشه های ساختمان در پشت سر تماشاچیان است.به این ترتیب نور از پشت سر افراد به ساختمان وارد شده و به نوعی فضای سقف را جارو نموده و در نهایت به صورت غیرمستقیم سطح استخر را نیز روشن می کند بنابراین با قرار گیری منبع نور در پشت سر تماشاگران ،نور از میدان دید افراد خارج شده و مشکلاتی مانند بازتاب شدید و خیره کنندگی نور به حداقل می رسد.

استخر-باغچه-ویلا

رعایت نکات زیر می تواند تا حد زیادی احتمال بروز مشکلات مرتبط با بازتاب خیره کننده نور را کاهش دهد:

  • به حداقل رساندن تضاد رنگ بین محل قرار گیری شیشه و دیوارها و کف طبقات مجاور به آن.
  • پوشاندن قسمت های شیشه ای درها و پنجره ها با استفاده از پرده ،کرکره یا سایبان.
  • استفاده از شیشه های مات یا تیره ببرای درها و پنجره هایی که با خارج ساختمان در ارتباط هستند.
  • استفاده از شیشه های رفلکس که بخشی از نور را منعکس می کنند.البته در صورت استفاده از این شیشه ها باید ملاحظات انعکاس نور در فضای خارج ساختمان نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.
  • استفاده از شیشه های جاذب نور که بخشی از نور خورشید را به خود جذب نموده و اجازه عبور به آن را نمی دهند.

به عنوان یک توصیه کلی استفاده از سقف ها ی کاذب برای استخرهای سرپوشیده چندان توصیه نمی شود.چرا این کار به منزله ایجاد یک منطقه تهویه نشده در استخر است که احتمال مشکلاتی مانند تقطیر آب و خوردگی در آن بسیار زیاد است.

بنابر این در صورتی که استخر با سقف کاذب اجرا شده باشد ،این قسمت نیز باید درست همانند فضای داخل استخر تهویه شود.
نورگیرهای سقفی با تمام مزایایی که برای تامین روشنایی داخل استخر در طول روز دارند،از دیدگاه تهویه مطلوب گزینه مناسبی به شمار نمی روند.چرا که سطح این نورگیرها به ویژه در مناطق سردسیر خیلی زود در معرض بخار آب تقطیر شده قرار می گیرد.همچنین مقدار زیاد هوای رفت مورد نیاز برای جلوگیری از تقطیر روی این نورگیرها اغلب یکی از چالش های طراحی شبکه کانال به شمار می رود.


با تمام مشکلاتی که استفاده از نور طبیعی در سالن استخر به همراه دارد،نمی توان با دادن یک حکم کلی صورت مساله را پاک کرد و همگان را به عدم استفاده از این روش ترغیب کرد. بلکه در صورت به کارگیری این روش ،تمامی ملاحظات یاد شده باید مورد توجه باشد.در واقع این روش ،بار اصلی بر دوش تیم معماری است که با خلاقیت خود روشی را برای استفاده غیر مستقیم از این نور فراهم آورد.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 5 / 5. تعداد امتیار ها 1

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟