افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

5 نوع ابزار برش کورین، مارمونایت و SPL

به جهت تنوع محصولات موجود در بازار ،ابزار برش این محصولات نیز جهت اجرا متفاوت خواهد بود. به طوری که هر محصول جهت نصب و اجرا لوازم و ابزار و تیغه های مخصوص به خود را احتیاج دارد تا بتوان کار را بدون نقص و لب پری اجرا کرد و همچنین ابزار مناسب سبب افزایش طول عمر دستگاه ها را نیز می باشد. به طور مثال اگر برای اجرای SPL از تیغه نامناسب استفاده شود، علاوه بر لب پر شدن سنگ، تیغه ی مورد استفاده نیز دچار مشکل خواهد شد.

1.دورکن

در کارگاه ساخت کابینت و صفحه کابینت و مبلمان صفحه ‌ای یکی از دقیق ترین و بهترین گزینه ها برای انجام برش، دورکن یا میز برش ام دی اف یا به طور عامیانه دستگاه برش ام دی اف می‌باشد. این وسیله حسب نیاز کارگاه و حجم تولید آن در ابعاد، توان و تکنولوژی های مختلف ساخته و روانه بازار می‌شود.

ابزار برش
دور کن Easy cut مدل 3200

دورکن که در میان فعالان صنعت چوب و سنگ های مصنوعی به میز برش معروف است دارای توانایی برش بسیار خوبی را در زوایای مختلف می‌باشد و هنگام خرید میز برش چند نکته اساسی را همواره باید مد نظر قرار داد. برای برش صاف و یک دست، دستگاه نباید لرزش ملموسی داشته باشد، تیغه ها نباید لقی داشته باشند و همین طور میز ریلی دستگاه لقی نداشته باشد. گونیای طولی به خوبی و محکم در اندازه مورد نظر ثابت شود و سرعت چرخش تیغه در حد استاندارد باشد.

حتماً دستگاهی خریداری شود که نکات ایمنی کاربری در آن با استاندارد های روز دنیا منطبق باشد. برش گونیا، صاف و بدون لب پریدگی صفحات و آپشن های ایمنی همچون قفل تیغه هنگام برخورد با انگشتان دست و ایمنی سیستم برق کشی و سپر چاقویی مناسب و برش دقیق تحت زوایای مختلف همواره از نکات مهم و قابل نقد دورکن ها به حساب می‌آیند. امروزه میز برش ها در چند نوع متفاوت از نظر اندازه و قابلیت هایی همچون خط زنی پیش برش، کنترل دستی، تنظیم ارتفاع تیغه و تنظیم زاویه تیغه برش تولید می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع اره دورکن می‌پردازیم.

اره دور کن

اره دورکن از وسایل برشی نجاری و سنگ های مصنوعی از جمله کورین و از مهم‌ترین و اساسی ترین ماشین های مورد نیاز در کارگاه نجاری، کارخانه‌های تولیدی مصنوعات چوبی، کارگاه های ام دی اف و بسیاری دیگر از بخش های صنعت چوب هست. اره دور کن می تواند برش های طولی و عرضی (غیر قوسی) مستقیم یا زاویه دار قطعات و صفحات چوبی و سنگ های مصنوعی را با دقتی بسیار بالا انجام دهد.

انواع اره دور کن

اره دورکن را می‌توان در دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم کرد که در نوع دستی تغییر و تعیین  زاویه برش با تنظیم دستی گونیا صورت می‌گیرد و در نوع اتوماتیک با کمک صفحات لمسی و کنترل های پیشرفته موجود در دستگاه انجام می‌شود. اما از لحاظ نوع برش می‌توان اره دورکن را به دو مدل زیر تقسیم کرد:

 • دورکن تک تیغ
 • دورکن دو تیغ
دورکن تک تیغ

دورکن تک تیغ به دورکن بدون خط زن نیز معروف است و به شکلی طراحی شده است که درای بخش مخصوص نصب تیغ اره خط زن نمی‌باشد.

دورکن دو تیغ

به دورکن هایی که یک قسمت برای نصب تیغ اره خط زن دارند دورکن دو تیغ یا خط زن دار می گویند. همچنین در این نوع دورکن دو موتور استفاده می‌شود که یکی از موتورها مختص برش اصلی و موتور دیگر برای بخش خط زنی به کار می‌رود.

ابزار برش

تیغ مناسب برش دور کن

تیغ اره های کورین بر برای برش صفحات کورین، مارمونایت طراحی و تولید گردیده که با توجه به انتخاب مناسب بدنه محصول و سختی الماس دندانه ها، کیفیت برش در متریال کورین بی نظیر، بدون ارتعاش و دارای طول عمر بالا میباشد. صفحات کورین به گونه ای طراحی شده اند که به طور کلی متریال خاصی دارند این متریال هنگام برش باید بسیار دقیق بریده شود زیرا اگر تیغ اره کند یا نامناسب باشد امکان شکستن قطعه کار، لب پریدگی و دیگر آسیب ها بسیار خواهد بود.

تیغ اره کورین بر 80 دندانه قطر 25 سانت کلاین
تیغ اره الماسه کورین بر 96 دندانه قطر 30 سانت Frezite

از تیغ اره الماسه کورین بر برای برش پنل های ام دی اف و نئوپان استفاده می شود که کار صحیحی نبوده و توصیه می گردد از تیغ اره مخصوص هر متریال برای برش محصول متناسب آن استفاده شود. تیغ اره الماسه کورین بر علاوه بر نوع متریالی که برش می دهد بسیار حساس بوده و در صورت برش ورق هایی با جنس دیگر دچار اشکال می شوند و این موضوع حتما باید در مورد این نوع تیغ اره مد نظر قرار گیرد. برای برش SPL جهت جلوگیری از لب پر شدن محصول و افزایش طول عمر تیغه حتما باید از تیغ الماسه 96 دندانه قطر 30 سانت استفاده شود.

تیغ اره های کورین بر بسیار حساس هستند و باید حتما برندی که برای خرید این تیغ اره ها انتخاب میکنید برند مناسب و با کیفیتی باشد در غیر این صورت ممکن است مجبور باشید در بدترین حالت به صورت ماهانه یک تیغ اره تعویض کنید. اما با خرید تیغ اره های کورین بر مناسب با تعداد ورق های مصرفی تان می توانید در بازدهی کارگاه خود پیشرفت به سزایی را شاهد باشید.

2.اورفرز

در صنایع چوب ابزار آلات و دستگاه های مختلفی موجود می باشند که هر کدام وظایف متفاوتی را بر عهده دارند. اورفرز ها در انواع مختلف و با کاربردهای متنوع در کارگاه های نجاری استفاده می شوند. مدل های مختلف برای انجام کارهایی از قبیل شیارزنی، گوشه زنی، پرداخت و… قابل استفاده است.

انواع اورفرز

اورفرز یا فرز نجاری در مدل ها و ابعاد مختلفی تولید شده است. اورفرزها از لحاظ شکل و ساختار بدنه، کاربرد، نحوه استفاده با یکدیگر متفاوت می باشند. لبه گیری، شیارزنی، حکاکی، باربرداری، جا قفل زنی، گوشه زنی و… از کاربردهای فرزهای نحاری می باشد. همان طور که در قسمت قبل ذکر کردیم اورفرز در انواع مختلف تولید می شود که هر کدام وظایف جداگانه ای دارند و در ادمه به توضیح هرکدام خواهیم پرداخت:

 • فرز نجاری دستی
 • فرز گوشه زن
 • فرز جا قفل زن
 • فرز شیار زن
 • اورفرز مشتی
 • فرز مینیاتوری
 • فرز انگشتی

فرز دستی

فرز نجاری دستی در ابعاد گوچک، متوسط و بزرگ تولید می شود. از موارد استفاده فرز نجاری می توان به باربرداری، شیارزنی، حکاکی و… اشاره نمود که با کمک تیغه های مخصوص انجام می گیرد. به همین دلیل اورفرز نجاری یکی از ضرورتری و پرکاربردترین دستگاه ها می باشد.

فرز گوشه زن

فرز گوشه زن یک مدل از انواع اورفرز مشتی می باشد که از آن برای پخ دار کردن، ایجاد گوشه های منحنی، ایجاد گوشه های زیبا و متناسب برای کناره های اپن آشپزخانه، کاسه های توکار ظرفشویی و روشویی استفاده می شود. معمولا فرز های گوشه زن مجهز به سیستم کنترل سرعت می باشند که متناسب با سطح مورد نظر سرعت را تنظیم کنند.

فرز جا قفل زن

نمونه ای دیگر از انواع اورفرز مشتی، فرز جا قفل زن می باشد. فرز های جا قفل زن عملیات ایجاد محل قرارگرفتن قفل بر روی درب های چوبی را به صورت دقیق و بدون خطا انجام می دهند. اکثر فرز های جا قفل زن قابلیت ثابت ماندن بر روی درب ها را دارند و به راحتی می توانند بر روی درب های نصب شده عملیا ایجاد جای قفل را انجام دهند.

فرز شیارزن

در ساخت درب، پنجره، کابینت و… ایحاد شیار بر سطح پانل لازم می باشد مثلا برای درب و پنجره های دو جداره جهت عایق کردن آن ها و برای ایجاد شیار در لبه های پنجره ها و درب ها ی مد نظرتان از این دستگاه می توانید استفاده کنید. 

فرز انگشتی

فرزهای انگشتی ابزارآلاتی مناسب جهت منبت کاری، حکاکی، ظریف کاری و قالب سازی می باشند و در ساخت مبلمان، سرویس خواب، لوازم تزییناتی و … قابل استفاده است. علاوه بر موارد ذکر شده از این مدل فرز می توان برای سنگ زنی و صیقلی کردن سطوح استفاده کرد. فرزهای انگشتی در دو مدل گلو کوتاه و گلو بلند تولید می شوند.

فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری ابزاری مناسب در کارگاه های مختلف صنایع چوب از قبیل کابینت سازی، مبلمان، لوازم خانگی و اداری می باشد و این دستگاه به راحتی بر روی قسمت ها و شیارهای دور از دسترس عملیات طراحی، برش کاری، سوراخ کاری، سنباده زنی، حکاکی و فرز کاری را انجام می دهد. از دیگر موارد استفاده از فرز مینیاتوری می توان به اموری از قبیل مجسمه سازی، پیکر تراشی، تراشکاری و تولید لوازم دندانپزشکی اشاره کرد.

تیغ های مناسب برش اور فرز

تیغ سه پله کورین دامار یکی از انواع تیغ اورفرز هایی است که برای سنگ کورین استفاده مشود. این تیغ دقیقا مشابه با تیغ کلاسیک لبه DAMAR است با این تفاوت که علاوه بر برش چوب و کامپوزیت میتواند برای سنگ کورین و مواد مشابه نیز استفاده شود. تیغه تیغ اورفرز های مشکی رنگ دامار کیفیت بهتری نسبت به تیغ های قرمز رنگ دارند و به همین دلیل است که قیمت بالاتری دارند. تیغ سه پله کورین دامار را میتوان بر روی دستگاه اورفرز میزی و دستی استفاده کرد اما به دلیل وزن زیاد تیغه پیشنهاد میکنیم فقط بر روی اورفرز میزی از آن استفاده نمایید.

تیغ سه پله کورین بر

اکثر نجاران و کورین کاران یک تیغ اورفرز ارزان را امتحان کرده اند زیرا انها با قیمت کم وسوسه شده اند . به قول معروف شما همان مقدار مزایا دریافت میکنید که برای آن پول پرداخت کرده باشید . مهم  است بدانیم اگر چه ممکن است تیغ اورفرز های برند های مختلف یکسان باشند ،ولی تفاوت های مهم آن ها بدون ابزار اندازه گیری دقیق امکان پذیر نیست.

به عنوان مثال، برای ارزان تر شدن تیغه ، قطر شفت تیغ را باریک تر میگیرند ؛ این باعث می شود که تیغ،در هنگام کار شکننده تر شود. در مقابل تیغ هایی که شفت آنها ۱۲ میلیمتر است مقاومت بیشتری در مقابل فشار دارند. همین ویژگی تضمین می کند که تیغ از لحاظ شفت شکنندگی نداشته باشد.

فولاد کاربید استفاده شده در تیغه ها نیز یکی از مهمترین ویژگی های آنهاست. تیغ های ارزان قیمت اغلب از کارباید با دانه های درشت و تراکم کم استفاده میکنند. همین امر موجب میگردد تا لبه های تیغ به مرور زمان خراب شده و در هنگام استفاده قطعه کار شما نیز خراب شود. همچنین ضخیم بودن لبه های تیغ نیز مهم است. هر چه لبه ها ضخیم تر باشد میتوانید تیغ را به دفعات بیشتری تیز کنید و طول عمر ابزار را افزایش دهید.

توجه داشته باشید که تمامی تیغ های اورفرز در شفت ها ۶-۸-۱۲ موجود هستند. بهترین انتخاب شامل شفت های بزرگتر میشوند. تیغ هایی با شفت ۱۲ میلیمتر به طور قابل توجهی قوی تر بوده و شکنندگی کمتری نسبت به تیغ های با شفت کوچکتر دارند. تیغ های با شفت کوچکتر در دستگاه اورفرز مشتی و اورفرز های کوچکتر استفاده میشوند که اغلب برای ورقه های کوچک ایده آل هستند.

جهت برش محصول SPLبا دستگاه اورفرز می بایست از تیغه Vشکل 90 درجه با شفت 12 استفاده شود.

تیغ پروفیل:

تیغ اور فرز پروفیل ها به شما این امکان را می دهند که طرح های سفارشی و خاص برای مبلمان، کابینت و کلیه قطعات چوبی  را ایجاد کنید.تیغ های پروفیل در طرح های بسیار متنوع و سایز های متفاوت در بازار موجود هستند. با داشتن کمی خلاقیت و استفاده از چند تیغ برای یک قطعه میتوانید طرح های خاص و شیک مورد نظرتان را ایجاد کنید.

شیارزن و کف بردار ها:

شیارزن ها و کف بردار ها یکی از مفیدترین تیغ های اورفرزی هستند که یک نجار میتواند داشته باشد. بنابراین مهم است که در جعبه ابزار تیغ های خود ، یکی از این تیغ ها داشته باشید.

تیغ اتصال:

این روز ها شما میتوانید با استفاده از تیغ های اتصال، اتصالات بین دو قطعه را ایجاد کنید. اتصال دندانه ای ، اتصال انگشتی ، اتصال ۴۵ درجه بخشی از این اتصال ها هستند.

تیغ های ست و متقابل:

تیغ های ست و متقابل تیغ هایی هستند که باید همراه با یکدیگر استفاده شوند تا طرحی را ایجاد کنند. اکثر تیغ های ست برای ایجاد اتصال و تونیکه کردن درب های کابینت میباشند.این تیغ های منحصر به فرد مناسب برای برش و ابزار زنی چوب و کامپوزیت است.

تیغ های پرداخت:

این تیغ اورفرز بیشتر از هر نوع تیغ دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. در نگاه اول تیغ های پرداخت شابه تیغ های شیارزن هستند. درحالیکه این تیغ ها دارای یک بلبرینگ بوده که نقش راهنمای تیغ را دارند. این بلبرینگ به منظور جلوگیری از فرورفتن تیغ در قطعه کار شما و حرکت روی لبه هاست.

3.اره دیسکی

یکی از اره های پر کاربرد در صنعت نجاری، ابزار اره دیسکی (به انگلیسی: circular saw) است که به صورت دستی از آن استفاده می شود. نام درست این دستگاه اره دیسکی است ولی به اشتباه در بازار به آن اره گردبر هم گفته می شود که البته چون این اصطلاح متداول شده است در این مطلب در به کار گیری این واژه ها به جای هم سخت گیری نکرده ایم.

در واقع اره گردبر، اره ای است به صورت یک استوانه توخالی که یک لبه آن دارای دندانه های اره است. سمت دیگر استوانه پوشیده بوده و دارای یک شفت در قسمت وسط است که بر سه نظام دریل بسته شده و برش دایره ای ایجاد می کند.

اجزای اره دیسکی

اره دیسکی (اره گردبر) دارای یک موتور آرمیچری است و تیغ اره به صورت مستقیم به شفت موتور متصل شده است. در قسمت زیر دستگاه یک صفحه تعبیه شده است که به عنوان تکیه گاه روی قطعات چوبی قرار می گیرد. اره از بین این صفحه خارج شده و عمل برش کاری را انجام می دهد. هم چنین روی دستگاه دستگیره هایی برای در دست گرفتن دستگاه تعبیه شده است. ضمنا بر روی آن یک کلید قرار داده شده که برای روشن و خاموش کردن دستگاه از آن استفاده می شود.

اره دیسکی با برندهای مختلف مانند ماکیتا (Makita)، دیوالت (Dewalt)، متابو (Metabo)، بوش (Bosch)، رونیکس (Ronix)، توسن (Tosan)، ادون (Edon) و دیگر برندها موجود است. هم چنین هر کدام از این برندها دارای نمایندگی در بازار هستند. نمایندگی ماکیتا، دیوالت و بوش از معروف ترین نمایندگی های فروش ابزار هستند.

انواع اره دیسکی:

اره دیسکی در دو نوع برقی و شارژی در بازار ایران موجود است. بعضی از این نوع اره ها دارای یک ریل هستند و به نام اره نفوذی (به انگلیسی: (Plunge Saw) در بازار به فروش می‌رسد. اکثر برندها برای اره دیسکی قابلیت زاویه پذیری قرار داده اند. هم چنین این اره ها دارای اندازه های مختلفی هستند.

کاربرد اره دیسکی

اره دیسکی دارای کاربردهای گوناگونی است و از آن برای برش طولی و عرضی صفحات چوبی، الوارها، سنگ های مصنوعی همچون کورین ها و مارمونایت و SPL، ایجاد اتصال در تیرها و ستون های خانه چوبی و کلبه چوبی و هم چنین به عنوان میز برش استفاده می شود. این اره در اندازه های مختلف وجود دارد و اره هایی که روی آن ها بسته می شود از ۱۶۰ میلیمتر تا ۲۳۵ میلیمتر در بازار موجود است.

البته نوع بزرگ‌تر این اره ها نیز وجود دارند که برای بریدن الوار های قطور و ایجاد اتصال در تیرها و ستون های چوبی خانه های چوبی استفاده می شود؛ ولی به دلیل  نداشتن تقاضا در بازار ایران موجود نمی باشد.

تیغه مناسب دیسکی

در اره دیسکی برای بریدن قطعات چوبی، از تیغ اره با تعداد دندانه های کم و برای بریدن ام دی اف و دیگر مصنوعات چوبی همچنین کورین ها از تیغ اره با تعداد دندانه های بیشتر استفاده می شود. تیغه ها و تعداد دندانه های کمتر باعث سرعت در انجام برش می شود، ولی این نوع برش کمی خشن است. تیغ اره با تعداد دندانه بیشتر برشی تمیزتر و نرم تر ایجاد می کند.

این دستگاه دارای برش چرخشی است و برای این منظور نیاز به قدرت زیاد دارد. بنابراین واضح است که صدای بلندی نیز خواهد داشت. البته در برندهای با کیفیت مانند دیوالت این صدا نسبت به دیگر برندها کمتر است.

برای برش محصول SPL با دستگاه دیسکی می بایست از تیغه 56 دندانه با قطر 18 سانت استفاده شود.

نحوه کار با اره دیسکی

این دستگاه دارای یک صفحه برش است که در حالت عادی  تیغه دستگاه نسبت به این صفحه در حالت ۹۰ درجه قرار می گیرد. صفحه دستگاه می‌تواند توسط اهرمی که در کنار آن قرار داده شده از لحاظ ارتفاع تنظیم شود. با آزاد کردن اهرم، صفحه دستگاه به صورت لولایی جابجا شده و مقدار بیرون‌ زدگی اره نسبت به صفحه تنظیم می شود.

همچنین صفحه دستگاه در قسمت عقب و جلو دارای دو پیچ است که با آزاد کردن آن ها می توان صفحه را نسبت به تیغه دستگاه تحت زاویه قرار داد؛ این زاویه می‌تواند از ۰ تا ۴۵ درجه تنظیم شود.

این دستگاه دارای تیغه گردشی است و چنانچه در مسیر برش به هر دلیلی گیر کند، پس زده شده و امکان رها شدن آن از دست وجود دارد. به همین منظور روی تیغه یک محافظ تعبیه شده است که در هنگام برش به صورت خودکار کنار می رود. این محافظ دارای یک فنر بوده و در هنگام برشکاری با برخورد به قطعه چوبی کنار رفته و در انتهای برش برمی گردد و روی تیغه را پوشش می دهد.

در اکثر این دستگاه ها برای باز کردن و تعویض تیغه یک قفل کن شفت تعبیه شده است؛ این قفل کن معمولا زیر دسته قرار دارد و با فشار دادن آن به سمت داخل قفل کن وارد شفت دستگاه شده و مانع گردش شفت می شود. بنابراین به راحتی می توان با آچار مناسب مهره سفت کننده تیغه را در جهت حرکت تیغه یا همان جهت دندانه های تیغه شل کرده و تیغه را خارج نمود. برای قرار دادن تیغه جدید نیز همین عمل تکرار می شود.

4.عمود بر

اره عمود بر یکی از مهمترین و اصلی ترین ابزارهای برقی مورد استفاده برای فعالان در زمینه چوب و سنگ مصنوعی است. این دستگاه که به اره چکشی نیز معروف است برای ایجاد برش‌های سطحی یا درآوردن اشکال خاص و حتی پیچیده بر روی چوب، سنگ مصنوعی مانند کورین ( حتی با استفاده از تیغه مخصوص بر روی آهن ) استفاده می‌شود، اره عمود بر به دو دسته ی صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم می شود. با این دستگاه می‌توانید قطعات چوبی و فلزی را به ترتیب تا قطر 65 و 6 میلی‌متر برش دهید.

انواع اره عمود بر

اره عمود بر صنعتی

 دارای گیربکس فولادی هستند که به واسطه آن می‌توانند برای مصارف طولانی مدت و فشار زیاد مورد استفاده قرار گیرند.

اره عمود بر نیمه صنعتی

برای استفاده در کارگاه های نجاری و کورین کاربرد دارد و معمولا از قدرت ، وزن و به ویژه قیمت کمتری نسبت به اره های عمود بر صنعتی برخوردارهستند.

 • میزان توان و دور موتور اره عمود بر اگر کارهای نسبتاً سنگین و طولانی مدت انجام می‌دهید، حتماً دستگاه‌هایی با دور و توان بالاتر از ۷۵۰ وات تهیه کنید.
 • پیچ تنظیم ضخامت برش اره عمود بر معمولاً این کلید دارای ۴ حالت ۰-۱-۲-۳ است که هرچه این عدد بیشتر باشد سرعت برش بیشترو دقت کمتراست. حالت ۰ حرکت تیغه به صورت چکشی و ۳ حالت دیگر را حرکت پاندولی می‌نامند که در هنگام برش‌های مواد مختلف عمق برش را افزایش می‌دهد.
 • سبک بودن اره عمود بر از مهم‌ترین عواملی است که استفاده از دستگاه را برای کاربر راحت می‌کند.
 • قابلیت کنترل سرعت این مزیت باعث استفاده راحت‌تر از دستگاه شده که در دستگاه‌های قدیمی توسط کلید گازی و امروزه با دیمر انجام می‌شود.
 • قابلیت فارسی بری در بعضی مدل‌ها، با تنظیم صفحه مدرج پایینی (صفحه جهت مستقر شدن دستگاه بر سطح) امکان برش زاویه ای (فارسی‌بری) تا زاویه‌ی 45 درجه را فراهم می‌کند.
 • نحوه اتصال تیغه در مدل‌های قدیمی تر اتصال تیغه به وسیله پیچ امکان پذیر بوده اما دستگاه‌های جدید دارای ضامن هستند و نیازی به آچار برای تعویض تیغه ندارند.
 • لیزر داشتن برای مشخص شدن مسیر برش در بعضی از عمود بر ها، نظر برخی از کاربران را به خود جلب می‌کند.
 • قابلیت اتصال به مکنده به صورت معمول محفظه ای جهت اتصال به دمنده در عمود بر ها وجود دارد که براده ‌های باقی مانده از برش را جمع آوری کند اما در بعضی از مدل‌ها، کلیدی تعبیه شده است که به‌وسیله‌ی نیروی باد، براده‌ها را از دید کاربر دور می‌کند.
 • کلید قفل کن داشتن این دکمه برای کسانی که به صورت مداوم از دستگاه استفاده می‌کنند بسیار حائز اهمیت است.
 • چراغ که در برخی از عمود بر‌ ها برای استفاده در محیط های کم نور تعبیه شده است.
 • محافظ از جنس طلق که معمولا در جلوی تیغه قرار دارد و مانع از پرتاب تیغه شکسته شده می‌شود.

تیغ مناسب دستگاه عمود بر

استفاده صحیح از اره عمود بر خوب به‌اندازه کیفیت تیغ اره عمود بر اهمیت دارد؛ تیغه های عمود بر از نظر شکل شنگ، جنس تیغه و شکل دندانه های آن متفاوت است. اما به طور کلی دو نوع تیغه عمود بر وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع تیغه ها به مقاله مرتبط مراجعه نمایید.

تیغ اره عمود بر

تیغ اره عمود بر جهت برش قطعات چوبی، کورین ، SPL، ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا، آهن و … را دارد. معمولا تیغ اره عمود بر در طول های مختلف کوتاه و بلند تولید می شود و دندانه های آن به شکلی طراحی می شوند که توانایی برش قطعات چوبی و سنگ مصنوعی کورین و مارمونایت را از وسط پانل دارند.

تیغ اره افقی بر 

یک نمونه دیگر از ابزارهای برشی، تیغ اره افقی بر نام دارد. از تیغ اره افقی بر برای برش آهن، سایر فلزات، چوب، ام دی اف، نئوپان و… استفاده می شود. معمولا در ساخت تیغ اره افقی بر از فلزات مقاوم در برابر زنگ زدگی، خوردگی و لب پری استفاده می شود.

5.فارسی بر

فارسی بر ابزاری پرکاربرد در صنعت چوب و سنگ مصنوعی است که قابلیت های زیادی دارد و نیاز های متعددی از شما و کارگاهتان برطرف می کند. از جمله قابلیت های فارسی بر می توان به برش های اریب، عمودی، افقی، فارسی و ترکیب برش اریب و 45 درجه اشاره نمود. از دیگر ویژگی های اره فارسی بر توانایی آن در برش های مکرر و پی در پی می باشد. فارسی بر در چند نوع مختلف تولید می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

 • اره فارسی بر ساده
 • اره فارسی بر کشویی
 • اره فارسی بر دستی

اره فارسی بر ساده

حرکت تیغه در اره های فارسی بر ساده در جهت بالا و پایین می باشد و توانایی ایجاد برش اریب را ندارد. از اره فارسی بر ساده برای برش های اصلی از قبیل برش عمودی، افقی و فارسی می توان استفاده نمود. در این مدل اره فارسی بر محور به صورت عمودی و ثابت است و تیغه متحرک و چرخان به آن متصل می باشد.

اره فارسی بر کشویی

اره های فارسی بر کشویی توانایی ایجاد برش های مختلف از قبیل عمودی، افقی، اریب، ترکیبی و… را دارند. کشویی بودن این مدل اره فارسی بر از امتیازات اصلی آن محسوب می شود و با کمک گرفتن از این حالت کشویی می توان پانل های عریض را نیز به راحتی برش زد. به طور کلی برش 45 درجه را در کارگاه‌های صنایع چوب و سنگ به بیان دیگر برش فارسی می‌گویند، که توسط این دستگاه قابل انجام است.

اره فارسی بر دستی

فارسی بر دستی از سری ابزار های راحت و قابل کنترل بوده و برای هر کارگاهی بسیار مناسب می باشد، زیرا تنظیم زاویه در این اره فارسی بر بسیار ساده است و با قابلیت نگه دارنده خود از لغزش قطعه مقاومت می کند.

نوع تیغه دستگاه فارسی بر مانند دستگاه دور کن و دیسکی می باشد اما سایز های قابل استفاده متفاوت است.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 3.6 / 5. تعداد امتیار ها 8

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟