افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

اصول طراحی پلان چیدمان آشپزخانه

قلب تپنده‌ی منزل را بسیاری از طراحان، آشپزخانه می‌دانند. از این رو اهمیت طراحی و چیدمان درست و اصولی این فضا دو چندان می‌شود. آشپزخانه محلی برای پخت و پز، غذا خوردن، خندیدن و مصاحبت با اعضای خانوادست. بنابراین برای خلق خاطرات زیبا و لذت بردن از وقتی که در کنار هم و در آشپزخانه صرف می‌کنید، باید اون رو به زیباترین شکل ممکن تزئین کنید.

بهترین طرح های چیدمان آشپزخانه برای خانه شما

برای چیدمان آشپزخانه  اغلب فضای موجود در آشپزخانه است که چیدمان را تعیین می کند. درباره انواع اساسی چیدمان آشپزخانه که در اکثر خانه ها موجود است ، و اینکه چگونه می توانید در این چیدمان تغییراتی ایجاد کنید تا از نظر بصری جذاب تر و کاربردی تر شوند ، اطلاعات کسب کنید.

1.آشپرخانه با سبک راهرو باریک

برای چیدمان  فضا های کوچک و باریک از آشپزخانه راهرویی استفاده می شود. معمولا آشپزخانه راهرویی یک گذر باریک بین دو دیوار موازی دارد. در این نوع آشپزخانه دو ردیف پیشخوان به موازات یک دیگر وجود دارد که سینک ، گاز و یخچال با توجه به مثلث آشپزخانه در جداره ها قرار می گیرند.

چیدمان آشپزخانه
نکات مثبت

در آشپزخانه هایی با راهروی باریک از این لحاظ مفید است که همه وسایل مهم در دسترس است .

و همچنین آشپزخانه های راهرویی فضای کمتری از فضای خانه را  در بر میگیرند.

نکات منفی

یک نقطه ضعف اصلی آشپزخانه هایی با راهرو باریک این است که آنها فقط آشپزخانه هستند. به دلیل فضای کم جای یک مکان غذاخوری یا جزیره آشپزخانه در آشپزخانه غیرممکن است. اما به دلیل فاصله نزدیک دو دیوار ، دیگر نیازی به جزیره نیست.

2.طرح آشپزخانه به شکل L

آشپزخانه ال شکل یکی از محبوب‌ترین و کاراترین انواع آشپزخانه به حساب میاد که دارای دو ضلع متقاطع در اندازه‌های مختلفه و طراحی هایی که برای کابیت آشپزخانه ال مانند ایجاد میشه خیلی متنوع و خاصه. توی آشپزخانه‌های ال مانند امکان اجرای مثلث کار که حاصل جانمایی سینک، اجاق گاز و یخچال به صورت مثلثی هست هم به خوبی فراهم میشه؛ این مثلث دسترسی راحت به وسایل آشپزخانه رو امکان پذیر می‌کنه. از طرفی می‌تونید یک فضای باز رو هم برای میز نهارخوری یا کانتر در نظر بگیرید. 

چیدمان آشپزخانه
نکات مثبت

در این طرح از مفهوم مثلث آشپزخانه استفاده می کند ، جایی که جریان کار به شکلی تقریباً مثلثی بین اجاق گاز ، یخچال و سینک مرتب شده است. طرح L شکل کم حجم ترین و مقرون به صرفه ترین طراحی است که از مثلث آشپزخانه استفاده می کند.

این طرح فضای کف را برای اضافه کردن یک منطقه ناهار خوری یا یک جزیره باز می کند.

بسیاری از تولید کنندگان کابینت آشپزخانه دارای مجموعه ای از کابینت های دیواری و پایه ای همسان هستند که اساس طراحی آشپزخانه L شکل را تشکیل می دهند.

نکات منفی

فضای کابینت در گوشه عمیق است و دسترسی به آن دشوار است. بنابراین ، فضای کابینت گوشه ای به عنوان مخزنی برای ظروف قدیمی ، شیشه ها و سایر موارد کم مصرف در نظر گرفته می شود. یکی از راه های مقابله با این مشکل نصب سوسن تنبل برای دوچرخه سواری در این فضای غاری است.

3.طرح آشپزخانه یک جداره

در طراحی آشپزخانه یک جداره ، تمام مناطق اصلی کار آشپزخانه در امتداد یک دیوار قرار گرفته اند

طرح چیدمان آشپزخانه یک جداره به همان اندازه ابتدایی است. این طرح برای فضاهای باریک و طولانی مناسب است. همه چیز در آشپزخانه از جمله کابینت ، سینک ظرفشویی ، یخچال ، اجاق گاز و ماشین ظرفشویی روی یک دیوار بلند متمرکز شده است. در طراحی پلان چیدمان آشپزخانه ، قراردادن یخچال بین گاز و سینک یک چیدمان غلط است.

نکات مثبت

طراحی و نصب چیدمان آشپزخانه یک جداره ساده است.

نسبت به هزینه بالای بازسازی آشپزخانه ، طراحی یک جداره نسبتاً ارزان است زیرا از کابینت کمتری استفاده می کند.

گرچه از مثلث کلاسیک آشپزخانه استفاده نمی کند ، اما طراحی خطی آن همچنان امکان ایجاد ترافیک بدون مانع را فراهم می کند.

نکات منفی

فضای پیشخوان بسیار محدود است. با نصب یک جزیره آشپزخانه که موازی با کابینت ها باشد ، می توان این مشکل را کاهش داد.

فاصله سرویس های آشپزخانه از سایر چیدمان ها با یکدیگر بسیار بیشتر است.

طرح چیدمان آشپزخانه به شکل U

طراحی چیدمان آشپزخانه uشکل برای  فضاهایی مناسب است که در آن می توانید از سه دیوار برای آشپزخانه استفاده کنید و به همین علت برای آشپزخانه های بزرگ جذاب تر به نظر می‌رسد. البته برای فضاهای کوچک هم کاربردی است و مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل آشپزخانه در مقایسه با کابینت آشپزخانه L شکل و یا آشپزخانه های معمولی، فضای بیشتری را برای لوازم آشپزخانه و غیره فراهم می‌کند.

چیدمان آشپزخانه به شکل U شامل سه بخش از کابینت های پایه است که محیط یک فضا را تشکیل می دهد ، و یک انتهای آن باز است. طرح U شکل باید دارای سه دیواره در دسترس باشد تا بتوان آن را اجرا کرد. متناوباً ، به جای دیوار سوم ، می توانید یک شبه جزیره را به سمت خارج اجرا کنید. این شبه جزیره را می توان از کابینت های پایه و یک پیشخوان تشکیل داد. فاصله رئوس مثلث آشپزخانه که شامل گاز، سینک و یخچال است نباید از مقدار خاصی بیش‌تر و یا کم‌تر شود.

نکات مثبت

چیدمان آشپزخانه به شکل U از بسیاری از چیدمان های دیگر برتر است زیرا خدمات بیشتری را در فضای خود قرار می دهد.

این چیدمان آشپزخانه نسبت به سایر چیدمان ها کابینت های دیواری فوقانی را امکان پذیر می کند.

نکات منفی

چیدمان آشپزخانه به شکل U یک بن بست است که جریان ترافیک در داخل خانه را متوقف می کند.

تا جایی که فضای کافی نداشته باشید ، فشردن یک جزیره آشپزخانه به اندازه کافی بزرگ و واقعاً کاربردی در طراحی آشپزخانه U شکل ، دشوار است.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 4 / 5. تعداد امتیار ها 4

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟