افراش پلاس ؛ واردات ، تامین و پخش متریال دکوراسیون داخلی

۰۲۱ ۸۸۲۸۳۹۰۰

با ما در تماس باشید

نورپردازی متناسب یکی از 5 نوع نورپردازی داخلی

دراین مقاله نورپردازی متناسب یا خلقی که یکی از انواع اصلی نورپردازی داخلی است پرداخته می‌شود. پنج نوع اصلی نورپردازی داخلی عبارتند از: نورپردازی عمومی، محیطی، متناسب، کاری و تاکیدی.

بعضی از چراغ‌ها می‌تواند در چند نوع نورپردازی با توجه به محل قرارگیری، روشنایی، و کاربردشان استفاده شوند اما درکی عمومی از هریک از انواع نورپردازی میتواند در برنامه ریزی طرحی موثر، بسیار مفید باشد.

4. نورپردازی متناسب

نورپردازی متناسب در ظاهر کلی فضای اتاق مهمتر از نورپردازی عمومی ومحیطی است و به ندرت فضایی بدون این نوع نورپردازی یافت میشود.این نوع نورپردازی به صورت لذت‌بخشی فضا را ندلپذیر و گرم می‌کند با ایجاد گودال‌های نوری که تضاد ایجاد می‌کند با سایه‌هایی که به سبب نورپردازی عمومی ایجاد شده است. همچنین نورپردازی متناسب جزئی مهم از طراحی اتاق است همانقدر که اون برای زیبایی‌اش در نظر گرفته می‌شود که برای کاربردی بودنش هم در نظر گرفته می‌شود، انتخاب‌های محبوب لامپ‌های میز و لامپ‌های زمینی است. برای لامپ‌های میزی یک میز عسلی یا کنسول ترجیح داده می‌شود وگرنه پنهان کردن سیم‌ها سخت می‌شود. رشته سیم‌ها را از میان یک سوراخ مخفی که برروی سطح ایجاد شده یا یک نوار یا پاییه رد کنید. قراردادن پریزها نزدیک جایی که لامپ‌ها هستند مناسب خواهد بود،و این دلیل دیگری است که طراحی برقی را تا اواخر طراحی به تاخیر بیاندازید. به خاطراینکه نورپردازی حالتی اغلب نزدیک‌ترین لایه‌ از نورپردازی به چشم است.مهم است که بازتاب خیره کننده از حباب لامپ‌های بدون پوشش را با یک فیلتر پوشش دهیم.همین برای نورپردازی محیطی و عمومی هم باید درنظر گرفته شود اگرحباب خالی از زیر دیده شود. یک راهکار زیرکانه که از طراحان داخلی مطرح می‌تواند در جایگذاری کمک کند، ” قراردادن منبع نور درست بالای سطح چشم که کل اتاق را روشن می‌کند و بیشترین گرما را می‌بخشد به سبب اینکه سایه ایجاد نمی‌کند. جایی که لامپ‌های رشته‌ای تنگستن محبوب‌ترین گزینه بودند، لامپ‌های هالوژن و  LED به دلیل تاثیرشان در مصرف انرژی و هزینه جایگزین‌های به‌روزی برای سلف‌های منسوخ شده هستند. برای نورپردازی حالتی ولتاژ‌های پایین را انتخاب کنید برخلاف نورپردازی کاری، چراغ‌های ولتاژ بالا بیش‌از حد شدید و نامناسب هستند. لامپ‌های با ولتاژ بالاترهمچنین پوشش بزرگتری نیاز دارند تا فضای کافی بین لامپ و اجزا را ایجاد کند. نورپردازی متناسب لامپ زمینی زمانی که هردوی لامپ‌های رومیزی و زمینی را انتخاب می‌کنید، به نسبت‌های سایه و منبعش همچنین تناسب لامپ و مبلمانتان توجه کنید. لیندا هولمس کارگردان خلاق یک شرکت طراحی معتبر می‌گوید ” اشتباه بزرگ و رایج مردم این است که لامپ‌های بسیار کوچک را انتخاب می‌کنند. زمانی که تردید دارید، همیشه لامپ بزرگتر را انتخاب کنید. مگرآنکه، آن حتما نزدیک به یک میز کنسول باریک باشد. در این مواقع حتما اندازه‌گیری کنید.” در مورد شیدها هم بسیاری ملاحظات دیگر وجود دارد. ابزارها همیشه باید با شید پوشانده شوند، ابزار و سخت افزار‌های بدمنظره احمقانه به نظر می‌آیند و زیبایی را نابود می‌کنند. همچنین بافت‌ها هم می‌تواند ظاهر یک لامپ را به خصوص در زمان روشن شدن تغییر دهند، برای مثال طرح‌های کتان ضخیم‌تر نور متفاوتی نسبت به شید ساتن براق ایجاد می‌کنند. اگر نور اتاق شما به شدت به نورپردازی حالتی وابسته است تم‌های کم رنگ برای  بیشترین درخشش بهترین هستند. اگر دنبال ظاهر جوی حالنی هستید شیدی تیره‌ عالی است.استرهای طلایی یا نقره‌ای برای ایجاد شکوهی مجلل بهترین هستند.

این مقاله برای شما چقدر کاربردی بوده ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز دهید

متوسط امتیاز : 5 / 5. تعداد امتیار ها 1

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
WeCreativez WhatsApp Support
تیم افراش پلاس هر لحظه آماده پاسخگویی به پرسش های شماست.
👋 سلام دوست عزیز، چه کمکی از دست من بر میاد ؟